У січні Міністерство оборони заблокувало постачання понад 362 т неякісних партій продуктів у військо, повідомляє пресслужба відомства. Один з постачальників намагався поставити зіпсовану продукцію військовій частини на Сході.
Тільки 31.01 та 1.02 даруємо 800 грн знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Вартість зі знижкою — 999 грн/рік. Оформлюйте зараз за промокодом FORBES2024. Підписуйтесь за цим посиланням
Ключові факти
- Компанія-переможець під виглядом великої партії хотіла приховати зіпсований товар – капусту, моркву, цибулю та мандарини.
- Заступник міністра оборони Віталій Половенко зазначив, що такий товар не прийматимуть, тож, компанія повинна замінити його якнайшвидше або відшкодувати вартість.
- Наразі у Міноборони працюють робочі групи, які перевіряють якість та вчасне постачання продуктів. За всіма зафіксованими порушеннями складуть відповідні акти.
- За недотримання умов договору Міноборони виставить штрафні санкції всім компаніям, які постачають неякісну продукцію.
- Загалом, лише протягом січня міністерство запобігло постачанню понад 362 т неякісних партій продуктів.
Контекст
На початку 2023 року видання «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал, згідно з яким нібито ціни на закупівлю харчів і надання послуг із харчування для військових перевищують роздрібні у два-три рази. У лютому СБУ виявила схеми розкрадання бюджетних коштів на харчування українських військових. Через створений злочинний механізм сума збитків, завдана Міноборони, оцінювалась у 119,5 млн грн.
Наприкінці червня за результатами перевірки Міноборони стало відомо про численні порушення закупівель на загальну суму 2,5 млрд грн, писала у колонці для Forbes віцепремʼєр – міністр економіки Юлія Свириденко.
6 вересня Рустем Умєров став новим міністром оборони України. Він замінив на цій посаді Олексія Резнікова, що керував Міноборони з осені 2021-го. На думку більшості співрозмовників, причина, через яку Зеленський замінів Резнікова – періодичні публічні скандали навколо Міноборони.
У листопаді Міноборони звинуватило дві компанії у намаганні зірвати закупівлі продуктів для війська, відомство звернулося до правоохоронних органів із заявою про кримінальне правопорушення.
З 1 грудня 2023 року в Україні працює нова система закупівель для Збройних сил України, розроблена за принципами НАТО. Раніше всі повноваження щодо закупівель були зосереджені в Департаменті ресурсного забезпечення Міноборони. Нова система закупівель складається з двох рівнів. На першому рівні – Департамент політики закупівель Міноборони, на другому – два новостворених держпідприємства, які безпосередньо займатимуться закупівлями: «Агенція закупівель у сфері оборони» (ДП «Державний оператор тилу») та «Агенція оборонних закупівель».
У січні міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що внутрішній аудит Міністерства оборони та оновлена Генеральна інспекція вже виявили за останні чотири місяці порушень на понад 10 млрд грн, які були вчинені раніше.