Світова організація торгівлі вдвічі знизила оцінку зростання експорту по всьому світу цього року через спад у обробних галузях і зростаючу геополітичну напруженість, пише Financial Times. Очікується, що обсяг світової торгівлі товарами зросте всього на 0,8%, порівняно з 1,7%, які прогнозувалися у квітні.
Ключові факти
- Очільниця СОТ Нгозі Оконджо-Івеала заявила, що прогнозоване уповільнення темпів зростання є «причиною для занепокоєння через несприятливі наслідки для рівня життя людей у всьому світі». Вона додала, що глобальна економічна фрагментація «тільки посилить ці проблеми», закликавши членів СОТ уникати протекціонізму.
- СОТ повідомила, що частка проміжних товарів у світовій торгівлі (індикатор активності глобальних ланцюжків поставок) впала до 48,5% у першій половині 2023 року порівняно з середнім показником у 51% за попередні три роки.
- Зниження прогнозу СОТ відбувається на тлі спаду експорту та імпорту товарів, що розпочався наприкінці минулого року. Минулого тижня Нідерландське бюро аналізу економічної політики (CPB) повідомило, що обсяги світової торгівлі в липні знизилися на 3,2% у річному обчисленні.
- СОТ пояснила цю тенденцію впливом високої інфляції та вартості запозичень у багатьох країнах із розвиненою економікою, а також напруженістю на ринку нерухомості в Китаї. Організація також зазначає, що слабкість торгівлі збіглася з «глобальним спадом виробництва».
- Разом із війною в Україні ці події «кидають тінь на перспективи торгівлі у 2023 та 2024 роках», заявили у СОТ.
- У доповіді наголошується, що уповільнення торгівлі мало широкомасштабний характер і охопило велику кількість країн і широкий спектр товарів, зокрема залізо та сталь, офісне й телекомунікаційне обладнання, текстиль та одяг.
- Помітним винятком стали легкові автомобілі, продаж яких різко зріс у 2023 році після того, як виробництво було обмежене через перебої в ланцюжках поставок під час пандемії.
- СОТ очікує, що цього року обсяги імпорту скоротяться у Північній та Південній Америці, Європі й Азії. В Азії та Європі експорт значною мірою стагнуватиме, тоді як у Північній Америці очікується найсильніше зростання.
- За даними СОТ, зростання має відновитися у 2024 році в більшості регіонів, при цьому очікується, що Азія матиме найкращий показник. Загалом зростання світової торгівлі товарами, як очікується, досягне 3,3% наступного року, порівняно з показником 3,2%, оціненим у квітні.
Контекст
У вересні 2022-го Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD) прогнозувала, що вторгнення Росії в Україну коштуватиме світовій економіці $2,8 трлн недоотриманої продукції до кінця 2023 року.
У жовтні минулого року СОТ очікувала, що світова торгівля товарами може ще більше сповільнитися у 2023-му. Очікувалося збільшення експорту та імпорту всього на 1% у 2023 році.