Кімнатна папороть: догляд у домашніх умовах

Багато хто знає легенду про папороть, яка зацвітає один раз на рік на свято Івана Купала. Дійсно, папороть по праву вважається найзагадковішою рослиною, з нею пов'язано безліч легенд. Це одна з найдавніших рослин на землі. Мільйони років тому папороті прикрашали землю, про що свідчать знахідки археологів, інформує Ukr.Media.

Папороть здатна виживати в будь-яких умовах, переживати найбільш складні кліматичні катаклізми. Проте в домашніх умовах можна вирощувати тільки невелику кількість сортів цих рослин. Найбільш популярні: Нефролепіс, Адіантум і Платіцеріум.

Батьківщина і зовнішній вигляд домашньої папороті

Папороті належать до найбільш давніх рослин на планеті. Ці дивовижні, ажурні рослі чагарники з'явилися у лісах і на болотах, коли землею ходили динозаври. Науці відомо близько 300 родів і понад десять тисяч видів папоротей.

Знайти папороть можна в будь-якій точці земної кулі: на луках, болотах, деревах. Проте улюбленим місцем рослин є тропіки. Домашні види папоротей є саме з групи, яка виростає в тропічних лісах. Також існують зимостійкі види, які з задоволенням садівники вирощують на своїх ділянках.

Переважна більшість папоротей має розетку з ажурних, перистих листків. У ботаніці такі листові пластини називають ваями. У більшості рослин листя перисто-розсічені, але можна зустріти з цільними пластинами різного розміру і форми. Кожний листок складається з черешка, стрижня, на якому розташовуються листочки. Молоді листки мають форму равлика і за мірою зростання розкручуються. Орган розмноження знаходиться на нижній частині листової пластини.

Коренева система папороті може бути довгою і короткою.

Головна дивина папороті в тому, що ці лісові мешканці чудово себе почувають у природних умовах без щоденних поливів, пересадження, підживлення, а в домашніх умовах рослина може загинути навіть при дотриманні всіх умов вирощування. Пов'язано це з тим, що папороть називають індикатором чистоти повітря.

Якщо рослина потрапляє в забруднену атмосферу, з великою кількістю пилу, вона відразу реагує млявістю листя і навіть може загинути. Якщо рослина у квартирі або будинку починає засихати, слід перевірити чи немає витоку газу в приміщенні.

Режим поливу

Домашня папороть – рослина, якій необхідний великий об'єм води. Тривале пересушування ґрунту протипоказано. Поливати рослину слід, коли підсихає верхній шар земляного кома. Тим не менш, надлишок вологи також згубний для коренів папороті, а, отже – для всієї рослини.

Важливо розуміти, що квітка, яка була пересушена і знову полита, вже не відновиться і не оживе. Оптимальний режим поливу – кілька разів на тиждень. Для поливу необхідно використовувати відстояну, а ще краще снігову або дощову воду.

Вимоги до освітленості

Багато квітникарів вважають, що домашні папороті належать до категорії тіньовитривалих рослин. Проте така думка і вирощування чагарнику в тіні призводить до його загибелі. Щоб листки були зеленими, здоровими, великими, необхідне яскраве, розсіяне світло. Оптимальне місце для вазона з папороттю – південно-західне вікно.

Доросла папороть виростає до великих розмірів, тому в майбутньому місця на підвіконні може не вистачити. Дуже ефектно виглядає чагарник в кашпо, на підставках.

Температурний режим

Переважна більшість папоротей воліє температурний режим в межах +15-+22 градусів. Однак деякі види домашніх рослин належать до певних груп, яким необхідний конкретний тепловий режим.

 • Теплолюбні папороті – температура повітря взимку не повинна опускатися нижче +18 градусів. До таких видів відносяться адіантум, нефролепіс, платіцеріум і аспленіум.
 • Папороті, стійкі до низьких температур – температура повітря взимку в приміщенні може опускатися до +12 градусів. До цієї категорії папоротей відносяться пеллея і поліподіум пухирчастий.

Всі види домашніх папоротей не переносять протягів і холодного повітря, однак, для них важливе регулярне провітрювання приміщення. Влітку вазон можна виносити на балкон, але захищати листя від прямих сонячних променів.

Добриво і підгодівля

Як правило, домашня папороть досить швидко і добре росте без додаткового живлення. Якщо ви помітили, що листя рослини стали блідими і дрібними, це може вказувати на нестачу поживних речовин у ґрунті. В якості добрив краще використовувати комплексні мінеральні добрива рідкої консистенції. Розводити добриво слід у відповідності з інструкцією.

Використовувати органічні добрива можна, але така підгодівля при необережному поводженні може заподіяти шкоду папороті, викликавши опік.

Грунт для домашньої папороті

Для того щоб зрозуміти яка земля необхідна рослині, треба згадати який ґрунт переважає в лісі. Рихлий, з великим вмістом перепрілого листя, невеликою кількістю торфу і хвої. Саме така земляна суміш необхідна домашній папороті для успішного і здорового росту.

Рівень кислотності грунту повинен бути трохи підвищеним. Грунт обов'язково повинен добре пропускати вологу і повітря. В іншому випадку у вазоні буде застоюватися вода, що призведе до загнивання кореневої системи.

Основний симптом перезволоження ґрунту – жовті та коричневі плями на листі папороті. У результаті листя повністю засихають.

Пересадка домашнього папороті

Найкращим періодом для пересадки домашнього папороті є весна. Головною причиною пересадки квітникарі називають маленький розмір вазона. Якщо рослина молода, то її необхідно пересаджувати щорічно, складність полягає в тому, що рослина болісно переносить процедуру і може відновлюватися після неї протягом декількох місяців.

Щоб найменшим чином пошкодити рослину, використовують не класичний спосіб, а метод перевалки. Кущ з усією землею перевалюють у вазон більшого діаметра.

Очищати землю з коренів папороті не потрібно. Дуже ніжні і тендітні корінці неможливо акуратно очистити і при цьому не пошкодити їх. Єдине виключення – пересадка в разі хвороби рослини, коли необхідно виявити пошкоджені коріння і обрізати їх.

Для вирощування папороті використовують неглибокі і широкі вазони. Що стосується земляної суміші, можна вибрати готовий субстрат в магазині, головне – врахувати кислотність грунту. Папороть воліє кислуватий грунт (рівень кислотності від 5,0 до 6,6 рН).

Якщо ви віддаєте перевагу складати земляну суміш самостійно, скористайтеся таким рецептом:

 • Листова земля – одна частина;
 • Перегній – одна частина;
 • Торф – одна частина;
 • Кісткове борошно – одна п'ята частина.

Розмноження домашнього папороті

Існує два способи розмноження папороті:

 • Спорами;
 • Діленням куща.

Перший спосіб – за допомогою спор – дуже кропіткий і складний. Навіть досвідчені квітникарі не використовують його в домашніх умовах, оскільки метод малоефективний.

Більш популярним і доступним є метод ділення куща. Незважаючи на те, що альтернативи цей спосіб, по суті, не має, серед квітникарів можна почути досить суперечливі відгуки.

Для ділення краще використовувати тільки молоді прикореневі розетки. В цьому випадку можна розраховувати на позитивний результат. З особливою обережністю необхідно відокремлювати розетку, щоб доросла рослина не постраждала в результаті процедури. За можливості слід зберігати максимальну кількість землі.

Молодій рослині важливо забезпечити достатню вологість повітря (приблизно 70%). В період укорінення та адаптації папороті пересушування грунту і повітря може стати згубним.

Хвороби та шкідники папороті

Якщо регулярно не дотримуватися умови вирощування домашньої папороті, рослина піддається серйозній небезпеці.

 • Полив холодною водою з великою кількістю хлору призводить до появи такої комахи, як нематода. У результаті листя жовтіють, засихають і пропадають. Єдиним порятунком рослини є її пересадка, проте, і ця міра може не допомогти папороті. При пересадці необхідно обробити кущ інсектицидом.
 • Сухе повітря є причиною появи щитівки, трипсів та попелиці. Тільки часте обприскування папороті допоможе уникнути неприємностей. Якщо комахи з'явилися, кущ обробляють інсектицидом.
 • Кімнатна папороть – давня і дивно приваблива рослина. Особливу декоративність представляють її ажурні листя – ваї. Папороті мають потребу в гарному освітленні, регулярному поливі і щоденному обприскуванні листя. До того ж папоротям необхідне свіже повітря, але протипоказані протяги. Пересаджують рослини тільки методом перевалки. Тільки при правильному догляді можна виростити пишну і здорову рослину.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *