Якщо домашні таргани в останні десятиліття здають свої позиції практично без бою, ризикуючи незабаром отримати постійну прописку в Червоній книзі, то лусочниці, навпаки, відчувають себе цілком впевнено, інформує Ukr.Media.
Як виглядає лусочниця
Ці маленькі верткі комахи за зовнішнім виглядом чимось нагадують значно більших двохвостів, які можуть боляче вщипнути неуважну людину. З цієї причини у багатьох людей вони викликають точно такі ж почуття гидливості і відрази.
Сплющене на всьому протязі сегментоване тіло плавно звужується у напрямку від голови до хвоста. Зверху його покривають лусочки, які з часом змінюють свій колір. До кінця третьої линьки вони стають сірувато-сріблястими.
Хвіст комахи увінчаний трьома нитками, спрямованими в сторони і назад. На голові чітко виділяються два довгих вусика, що виконують роль передніх чутливих щупів. Фасеточні очі мають складну будову. Пересуваються лусочниці швидко, різкими поривчастими рухами.
Місця проживання
Заводяться вони у вологих темних куточках — найчастіше у ванних кімнатах і туалетах. Комфортна температура — від +21 до + 26 C при вологості повітря понад 75%.
Вдень їх, зазвичай, не видно, але варто відвідати ці приміщення вночі (особливо, без тапочок) і включити світло, як душа відразу йде в п'яти. При цьому спроба розчавити вертку плескату комаху першим-ліпшим предметом зазвичай не увінчається успіхом.
Більшою мірою від лусочниці страждають верхній і нижній поверхи, що обумовлено їх підвищеною вогкістю (дах підтікає або поруч знаходиться вологий підвал). Світлі приміщення з сухим повітрям для їх проживання не підходять.
Чим харчуються
Ззовні в нове приміщення вони можуть проникнути разом з туалетним папером, картонною упаковкою, пачкою паперових серветок, які довго лежали на складі, із зараженою крупою. Для них це не просто місця проживання, а й їжа.
Також в раціон можуть входити борошно, шпалерний клей, книжкові палітурки, цукор, крохмаль і деякі інші продукти рослинного походження.
Попри страхітливу зовнішність, лусочниці не можуть завдати ніякої шкоди здоров'ю людини. Вони не кусаються, не щипають, не жалять, при цьому псують речі, в складі яких є папір або деревина. Фондам музеїв і бібліотек даний шкідник також може завдати істотної шкоди.
Способи боротьби з лусочницями
Справитися з лусочницями непросто, так як ці стародавні комахи вкрай живучі. Місяцями вони можуть обходитися без їжі, а будь-яка найменша щілина або отвір в квартирі служать їм надійним притулком.
У першу чергу потрібно усунути головну причину — вогкість. Без цього всі інші заходи не принесуть належного результату. Особливо перевірте затишні місця під раковиною, ванною і шафками, стики між плитками.
Приблизний план дій такий:
Можна зустріти чимало історій, коли люди, випробувавши все, десятиліттями живуть пліч-о-пліч з лусочницями. Деякі з них починають слідувати правилу: якщо не можеш змінити світ навколо — змінюйся сам, поступово перестаючи боятися і приймаючи цих комах.
Джерело: ukr.media