Минулого року сукупний фінансовий результат українських підприємств склав 863,8 млрд грн, повідомив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев із посиланням на дані Державної служби статистики. За його словами, це найкращий показник в останні 10 років.
Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.
Ключові факти
- Прибутковими у 2023 році були 71% суб’єктів господарювання (їх загальний результат –1,3 трлн грн), збитковими відповідно – 29% (476,2 млрд грн).
- Сукупний фінансовий результат українських підприємств за 2023 рік склав 863,8 млрд. грн.
- Позитивний фінансовий результат зафіксовано у 14 з 15 секторах економіки, окрім освіти (збиток 123,4 млн грн).
- Гетманцев додав, що це досягнення не треба переоцінювати і вважати, що українські підприємства працюють у гарних умовах та з їх фінансами – усе гаразд.
- За його словами, понад 40% загального здобутку забезпечили фінансова і страхова діяльність, переважно банківський сектор (346,5 млрд грн).
- Фінансовий результат усього реального сектора загалом – 410,5 млрд грн (торгівля – 177,2 млрд грн, промисловість – 118,2 млрд грн, сільське господарство – 63,8 млрд грн, транспорт, поштова і складська діяльність – 48,9 млрд грн, будівництво – 2,4 млрд грн).
- Водночас у вказаних секторах загальний від’ємний фінансовий результат тих, хто зазнав збитків – 386,2 млрд грн, або 81,1% від сукупного показника збиткових підприємств.
- Гетманцев наголосив, що рівень збитковості у багатьох секторах залишається високим: у сфері культури, спорту та розваг – 41,4% від усіх підприємств, операціях з нерухомістю – 39,6%, освіті – 36,8%, готельно-ресторанному господарстві – 36,2%, професійній та науково-технічній діяльності – 32,5%, ІТ – 31,3%, будівництві – 31%.
- «Тобто десятирічний рекорд «витягнули» переважно фінустанови, які «конвертували у результат» ті не зовсім звичні умови діяльності, у яких працювали», – пояснив депутат.
Контекст
У травні після двох місяців позитивних настроїв поспіль бізнес погіршив оцінки результатів своєї діяльності. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у травні знизився до 48,0 з 52,3 у квітні. Негативно повпливали погіршення курсових очікувань, значний дефіцит кваліфікованих кадрів та невизначеність щодо подальшого перебігу бойових дій і умов мобілізації співробітників.
Індекс активності бізнесу UBI на травень становить 43,7 зі 100 можливих. Індекс зріс у порівняні з попередньою хвилею дослідження (38,1), і досягнув локального максимуму (38,2 у серпні 2023 року), проте залишається в зоні негативних очікувань, свідчить дослідження стану та потреб МСБ в умовах війни від Advanter Group. Основною причиною поліпшення бізнесом самооцінки ситуації аналітики назвали підвищення кількості замовлень від клієнтів.