8 серпня народний депутат Ярослав Железняк опублікував тендер, згідно з яким Енергоатом купує 3201 пару шкіряних черевиків за 3 млн грн для співробітників Запорізької АЕС, яка перебуває під окупацією. Крім того, взуття за тендером виходить дорожчим ніж черевики того ж виробника в роздрібному продажу. Енергоатом 14 серпня пояснив, що черевики коштують дорожче, бо вони мають особливі якості. Частину куплених черевиків відправлять на окуповану станцію, а частину збережуть на спецскладі до звільнення Енергодару.
- “Вирішив ще покопатися по цінах закупівлі на ЗАЕС після окупації. Знайшов простий тендер на 3 млн грн (який відбувся): на закупівлю 3021 пар черевиків. Так як виробник відомий, то спокійно обидві позиції забив у інтернеті і теж саме продається за 475 грн у Епіцентрі (а в тендері 1020 грн) і за утеплені 630 грн (а в тендері вже 1140 грн). Ну коефіцієнт корупції виходить в 2 рази?” – написав народний депутат Ярослав Железняк 8 серпня.
Відповідь Енергоатому
14 серпня у своєму офіційному Телеграм-каналі Енергоатом відповів наступне:
- «Енергоатом» офіційно інформує депутата Железняка, що попри тимчасову окупацію Запорізька АЕС була, є та залишиться українською. Тому ДП «НАЕК «Енергоатом» постачає електроенергію для забезпечення внутрішніх потреб станції та несе інші витрати, пов’язані з її функціонуванням.
- Ярослав Железняк розповсюдив завідомо неправдиву інформацію про нібито завищені ціни закуплених товарів, зокрема черевиків для працівників ЗАЕС. Маніпуляція полягає в тому, що наведені товари відрізняються від закуплених за тендером, у чому легко переконатися, переглянувши специфікацію товару. Так, були закуплені шкіряні черевики із захистом від проколів, тоді як депутат наводить приклад простих черевиків, які дешевше приблизно вдвічі.
- Всі закупівлі для забезпечення роботи станції та працівників ЗАЕС здійснювалися з дотриманням норм чинного законодавства.
- Після проведення відповідного тендеру необхідне для обслуговування станції обладнання разом із частиною придбаного взуття було доправлене на окуповану станцію та роздане виключно українським атомникам для забезпечення їх захисним одягом відповідно до затверджених умов праці.
- Решта взуття й іншого спорядження, призначеного для Запорізької АЕС та її працівників, сьогодні зберігаються на спеціальному об’єкті та будуть передані персоналу ЗАЕС для відновлення роботи станції після її деокупації.
“Звертаємось до народного депутата України Ярослава Железняка. У своїх промовах Ви неодноразово стверджували, що завжди говорите лише правду. Тому сподіваємось, що Ви знайдете в собі сили вибачитися перед трудовим колективом Запорізької АЕС та всього Енергоатома за розповсюдження неправдивої інформації”, – пише Енергоатом.
Окремо у дописі наголосили, що ані від самого народного депутата Ярослава Железняка, ані від видань, які оприлюднили його позицію, до ДП «НАЕК «Енергоатом» не надходило жодних офіційних звернень з приводу отримання роз’яснень стосовно опублікованої інформації.
“Це може свідчити про заангажованість авторів публікацій, метою котрих було розповсюдження неправдивої інформації про Компанію, яка в умовах військової агресії працює на максимумі власних потужностей задля покриття потреб України в електроенергії й у важких умовах зберігає весь наявний потенціал її виробництва. Оприлюднена в ЗМІ інформація базується виключно на висновках парламентаря та має ознаки маніпуляції” – написав Енергоатом.
Але Ярослав Железняк замість вибачень 14 серпня написав наступне: “Ще одна «улюблена» тема – Енергоатом Насправді почав її досліджувати, тому що дуже багато джерел стверджують що корупція в Енергоатомі це стало другим «Великим будівництвом» з метою генерування потрібного ресурсу для політичних цілей. Тільки там хоча б ще дороги будували, а тут чистий розграбунок. Ну і так як грошей потрібно багато, а займаються цим відверті вори, то проблема окрім антикорупційної вже стає макроекономічною”.
Народний депутат зазначив, що з початку літа уряд збільшив ціну на електрику для населення на 57–83% та для бізнесу – на 23%. Це мало зупинити зростання боргів, в першу чергу «Енергоатому». В результаті у липні «Енергоатом» наростив борг перед держкомпанією «Гарантований покупець» на 6,9 млрд грн, свідчать дані, які є в розпорядженні Fobes. Щоб швидко розвʼязати проблему, уряду пропонували виділити з держбюджету гроші для «Енергоатому» і «Укргідроенерго». Уряд відмовив з аргументацією: «Всі бюджетні гроші мають йти на воєнні потреби».
“У мене тут питання до колег, особливо які представляють владу чи Коаліцію. Ось такі підвищення (а вже очевидно що вони будуть і далі) це бʼє як гармата по вашому рейтингу. Не легше просто нарешті вигнати трьох мерзотників, які відповідають за побудову схем на Енергоатомі (як і інших держпідприємствах) чим дозволяти їм і країну грабувати і вашу політичну силу далі закопувати?” – написав Ярослав Железняк.
Ситуація на ЗАЕС
Запорізької АЕС, яка з 4 березня 2022 року всупереч нормам міжнародного права була захоплена російськими окупантами. Окупанти постійно тероризують працівників ЗАЕС, які не дивлячись ні на що залишаються на своїх робочих місцях. Їх примушують брати паспорти рф, а деяких навіть викрадають та катують незрозуміло для чого. Окрім цього, ворог відверто бездарно керує тимчасово окупованою АЕС, постійно “ганяючи” блоки туда-сюди, а саму станцію перетворено на фактично військову базу. Росіяни не дають представникам МАГАТЕ повноцінного доступу на ядерний об’єкт.
Скандали з закупами в Україні
У січні цього року було встановлено, що чиновники Міністерства оборони України закуповують харчові продукти для військовослужбовців у двічі-тричі дорожче, ніж у магазинах Києва. Наприклад, яйця купляли по 17 гривень за штуку, картоплю по 22 грн за кілограм, а олію по 111 грн за літр. Відразу після того, як ця інформація стала надбанням громадськості, заступник Резнікова В’ячеслав Шаповалов подав у відставку. Колишнім заступнику міністра оборони України та т.в.о. директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міноборони України повідомили про підозри. Підприємців які, виставляли такі ціни на продукти затримали.
Раніше Інформатор писав, що Мін’юст закупив картоплю для тюрем майже втричі дешевше, ніж Міноборони для ЗСУ. Також повідомляли, що Міноборони до скандалу з яйцями збиралось купувати картоплю по 27 гривень за кілограм.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.