Земля на ділянці, як кам’яна: способи зробити її м’якою і родючою

Після танення снігу або проливного дощу земля може стати твердою, як камінь. Розбивка поверхневої кірки не дає належного результату, якщо проблема має комплексний характер, інформує Ukr.Media.

Види ґрунтів

Щільність ґрунтів безпосередньо залежить від їх складу і поточної вологості. Нагодована водою земля ущільнюється і стає важчою.

Якщо рихлість висока, вода швидко проходить в більш глибокі нижні шари, не застоюючись в зоні коренів. На важких глинистих ґрунтах картина інша — поверхневі калюжі можуть повільно вбиратися і випаровуватися. При їх висиханні утворюється тверда кірка.

Швидко поліпшити щільний суглинок і важку глину можна за допомогою внесення промитого річкового піску. Кар'єрний аналог, зокрема, через вміст в його складі домішок (червоний відтінок — та ж глина), підходить для вирішення цього завдання гірше.

Часто на форумах і в різних обговореннях можна зустріти аргумент, що пісок, змішаний з глиною, утворює тверду повітронепроникну суміш, яку за своїми характеристиками можна порівняти з цементом.

Це не зовсім так, під час використання чистого піску в потрібних обсягах земля буде тільки поліпшуватися, стаючи більш пухкою і м'якою.

Як поліпшити якість землі на дачній ділянці

Постійні розпушування ситуацію не виправлять, поки принципово не зміниться склад ґрунту. Для досягнення цієї мети використовуйте:

 • Сухий річковий пісок з розрахунку 1 відро на 1 м2. Якщо глина важка, то вносьте 1,5 відра на квадратний метр. При меншому обсязі отримаєте майже цемент, в якому ламаються лопати і мотики (глина з невеликою кількістю піску можуть погіршити ситуацію). На відміну від тирси, лушпиння, ставкової ряски, мулу, опалого листя, подрібненої кори і торфу (краще низинного) внесений пісок справляється з поставленим завданням багато років, а не 1-2 наступних сезони.
 • У міру можливості регулярно збагачуйте городню землю живильною органікою (компост, перепрілий гній, низинний торф). Вона не лише поліпшить структуру, але і підвищить родючість ґрунту.
 • Якщо бюджет обмежений, зробіть ставку на сидерати — гірчицю, фацелію, бобові та злакові культури (жито, овес). По можливості сійте їх 2 рази на рік. Перед весняними посадками сидерати слід скосити і закрити в ґрунт, а осінні посіви можна залишити на зиму, як є.
 • Якщо є доступ до соломи або скошеної трави, обов'язково використовуйте мульчування. До цвітіння можна застосовувати також бур'яни і органічне садове сміття. Мульча захистить землю від інтенсивного випаровування і утворення поверхневих кірок, збереже її рихлість, а, перегниваючи, збагатить склад верхнього шару органікою. Вам не доведеться часто поливати город, регулярно рихлити і прополювати грядки. Оптимальний шар соломи — не менше 10 см, перепрілого компосту, торфу, перегною — від 5 см.
 • Не забувайте про високі теплі гряди. Ніж перелопачувати непридатну землю і роками нарощувати верхній живильний шар, можна створити ізольовані багатошарові посівні площі під овочеві культури, що ростуть вгору (не коренеплоди). Вниз щільно покладіть гілки, солому, скошену траву, потім шар компосту і перепрілого гною, а зверху товстий шар городньої землі. І садіть.
 • Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *