На сьогодні соя продовжує залишатися привабливою культурою з точки зору як можливості економії на азотних добривах, так і прибутковості в цілому. Тенденція до підвищення площ під сою спостерігалася і в попередні роки, і можемо очікувати на збереження цієї тенденції і в 2024-му. Але, як завжди, є кілька «але», адже за умови насичення сівозміни цією культурою надалі, її фунгіцидний захист щораз потребуватиме збільшення інтенсифікації.
Хоч погодні умови вегетаційного періоду 2023 року не надто сприяли розвитку сої, ми все одно доволі часто стикалися з розвитком таких хвороб, як септоріоз, пурпурний церкоспороз та пероноспороз, що ще раз говорить про необхідність бути пильним у її захисті від захворювань. Не забуваємо, що соя має низку спільних хвороб із такими культурами, як соняшник та ріпак. А якщо ми проаналізуємо видовий склад хвороб на цій культурі в цілому, то дійдемо висновку, що сою може уражувати понад 30 збудників захворювань і ми маємо обирати для захисту цієї культури фунгіциди з максимально широким спектром ефективності та тривалою захисною дією.
Основні хвороби сої: біологічні особливості та умови для розвитку
Почнемо з септоріозу, як одного з найпоширеніших збудників хвороб сої. Збудник — незавершений гриб Septoria gliсines L. Hemmi. Хвороба найінтенсивніше розвивається з фази цвітіння.
Симптоми прояву хвороби. Перші симптоми проявляються на сім’ядолях у вигляді крупних плям діаметром 6–10 мм. Плями спочатку яскравого коричнево-червоного забарвлення, потім темнішають. Із сім’ядоль спори патогену переносяться на примордіальні листки, на яких плями септоріозу мають форму, обмежену листковими жилками.
Симптоми прояву хвороби поступово поширюються на верхній ярус листя. На трійчастих листках плями червоно-бурого кольору розміром 1–3 мм, що також обмежені жилками листя.
Умови для розвитку. Оптимальною температурою вважається 25 °С та відносна вологість повітря 80–100 %. Втрати врожаю можуть коливатися в межах 8–30 %. Втрати від септоріозу значно зростають за ураження середнього та верхнього ярусів листя.
Іншою, досить поширеною хворобою сої останні сезони був пурпурний церкоспороз.
Симптоми прояву хвороби. Може розвиватися протягом усього періоду вегетації та проявлятися на листках, стеблах, бобах і насінні, але масовий розвиток спостерігається в другій половині вегетаційного періоду (після цвітіння).
Симптоми ураження листя пурпурним церкоспорозом стають помітними під дією сонячного світла (токсин церкоспорин активний під дією сонячного світла). Колір листя змінюється від світло-пурпурного, іноді сріблястого, у вигляді точкових плям до нерівномірних плям червонувато-фіолетового або пурпурно-бронзового кольору, котрі займають більшу частину поверхні листя.
Джерелом інфекції є заражені рослинні рештки та насіння. Втрати врожаю — в межах 25–50 %.
Біла гниль (Sclerotinia sclerotiorum)
На відміну від соняшнику й ріпаку, де біла гниль щороку спричиняє чималі втрати врожаю, на сої шкодочинність цієї хвороби вважається менш суттєвою. Та якщо під час цвітіння культури складуться сприятливі для розвитку білої гнилі умови, втрати врожаю можуть бути більш ніж значущими. Такими умовами є температура повітря 15…23 °С й часті опади.
Несправжня борошниста роса або пероноспороз (Peronospora manshurica)
Боротьба з пероноспорозом починається з протруювання посівного матеріалу. Подальший розвиток під час вегетації — ураження листкової пластинки (вторинна, повітряна інфекція) — можна контролювати, застосовуючи фунгіциди з певних хімічних класів. Характерними ознаками ураження є хлоротичні плями на верхньому боці листкової пластини, зі спіднього боку утворюється сіро-фіолетовий наліт. Оптимальною температурою для розвитку локальної форми ураження вважається 20 °С і наявність краплинної вологи. Втрати врожаю у разі ураження листкового апарату можуть сягати 9–15 %.
Чого очікувати в 2024 році?
- Слід бути готовим до розвитку септоріозу, як однієї з найбільш поширених хвороб сої, та планувати обробку у фазу середини цвітіння для захисту середнього й верхнього ярусів листя.
- Сорти, що інтенсивно уражуються пероноспорозом, можуть потребувати більш ранньої, профілактичної, обробки з повторенням через певний (2–3 тижні) проміжок часу.
- Обробка у фазу середини цвітіння часто є недостатньо ефективною проти пурпурного церкоспорозу, адже ця хвороба починає розвиватися дещо пізніше, що може потребувати додаткової обробки у фазу завершення цвітіння — формування бобів.
- Не слід забувати про небезпеку білої гнилі за прохолодних і дощових умов.
Як бачимо, різноманіття збудників хвороб на сої та особливості біології їхнього розвитку часто потребують відмінних стратегій захисту за сприятливих для розвитку хвороб умов.
Таким чином, правильний вибір фунгіциду зокрема, як і правильно побудована система захисту в цілому допоможуть досягти необхідного рівня окупності вкладених у технологію вирощування коштів.
У сезоні 2023 року компанія «Сингента» представила інноваційний фунгіцид для захисту сої — Міравіс® Дуо. Препарат особливий тим, що в його основі лежить нова діюча речовина з класу карбоксамідів — Адепідин®, яка забезпечує контроль великої кількості збудників хвороб на багатьох культурах на рівні вищому, ніж існуючі стандарти, і соя не є винятком. Міравіс® Дуо з’явився досить вчасно, хоч і в непростий період, оскільки соя надалі потребуватиме більш інтенсивного захисту хвороб для реалізації потенціалу врожайності та окупності вкладених в інші елементи технології вирощування кошти.
Як бачимо із назви, Міравіс® Дуо — це двокомпонентний продукт, що містить нову молекулу Адепідин®, яка належить до хімічної групи карбоксамідів, а також дифеноконазол з хімічної групи триазолів. Поєднання цих двох діючих речовин справляє комбіновану дію, блокуючи дихання і синтез ергостеролу в клітинах гриба. Ці якості забезпечують контроль широкого спектра хвороб, знижуючи ризик появи резистентних штамів. Окрім того, поєднання Адепідину® та дифеноконазолу забезпечує не лише ефективний контроль широкого спектра хвороб, а й виражену лікувальну дію і тривалий профілактичний захист, що є ключовим для успішного захисту цієї важливої культури.
П’ять факторів для успішного захисту сої від хвороб разом із Міравіс® Дуо та Амістар®-технологією:
А ми бажаємо вам впевненості й прибутку разом із надійними фунгіцидами для захисту сої — Міравіс® Дуо та Амістар®.
Олександр Соловйов, менеджер з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди на технічних культурах та кукурудзі», компанія «Сингента»
Джерело: propozitsiya.com