Бальзамін: вирощування і догляд в домашніх умовах

Умови утримання та догляд за бальзаміном

Це один із найменш невибагливих і популярних рослин для кімнат, балконів, клумб і догляд за ним не складний. Навіть у початківців з ним не виникає жодних проблем, якщо знати кілька досить простих правил його утримання. Зараз існують сорти, стійкі до сонця, спеки, які цвітуть в тіні і півтіні, інформує Ukr.Media.

Розмістіть бальзамін в добре освітленому місці без доступу прямих сонячних променів і він буде радувати рожевими, червоними, білими, малиновими квітками протягом усього літа і осені. По можливості розміщують на східних або західних вікнах. Щоб виріс пишний і красивий "кущ" – слід періодично повертати його до світла з різного боку. Температура утримання бальзамінів в квартирі повинна бути +16…+26°С. Часто провітрюйте кімнату, в якій знаходяться ваші рослини, але уникайте протягів.

Поливають бальзамін регулярно і рясно по мірі підсихання верхнього шару землі на 0,5-1 см, взимку – помірно. Вологість повітря не має великого значення. При зниженій температурі обприскувати рослину небажано, це може викликати гниль бутонів і квіток. При несприятливих умовах утримання може страждати від пересихання, надлишку вологи, застою води в піддоні. Квітка потребує постійної вологості грунту, не допускаючи його пересихання, але і перезволоження небезпечне, оскільки може викликати загнивання всієї рослини..

Особливо в зимовий період при низькій температурі не переносить перезволоження, може страждати від сухого повітря. Реагує скиданням листя, якщо відчуває себе некомфортно. Вода не повинна потрапляти на квітки, які розпустилися. Встановіть горщики в піддони, наповнені торфом, керамзитом, мохом. Це підвищить вологість повітря в зимовий час на 10-15%. Взимку рослини бажано утримувати при температурі +16-18°С. Стежте, щоб коренева система не постраждала від переохолодження на холодних підвіконнях, поставте рослини на дерев'яну підставку або пінопласт, захищайте від протягів.

Іноді влаштовуйте душ у весняно-літню пору року: промивайте листя під проточною теплою водою. Вона змиє пил на листках, які поглинають сонячні промені. Після душу, щоб уникнути переохолодження та опіків від сонячних променів поставте рослини обсохнути в тепле місце. Регулярно видаляйте зів'ялі квіти і пожовкле листя. Це сприяє цвітінню і буде перешкодою для виникнення хвороб і появи шкідників.

Краще всього вирощувати бальзамін як однорічну культуру. Щороку навесні верхівкові живці, які легко вкорінюються у воді, саджайте в невеликі горщики. Щоб рослина було пишною, рекомендують кілька разів за літо прищипнути пагони. Якщо ж ви хочете вирощувати недоторку як багаторічник, то навесні потрібно сильно обрізати пагони, які сильно витягнулися за зиму.

Ця ошатна квітка при гарному догляді швидко починає цвісти і протягом декількох місяців радує своїми скромними, але дуже милими квітками різного забарвлення. Якщо бальзамін довго не зацвітає, це може бути пов'язане з жируванням пагонів. Необхідно пересадити його в більш тісний горщик.

Підгодовують бальзамін в період активного росту з квітня по вересень повним комплексним добривом половинною дози від норми, рекомендованої виробником, кожні два тижні. Використовувати добриво з пониженим вмістом азоту, щоб уникнути бурхливого росту зеленої маси на шкоду цвітінню. Взимку підживлювати не потрібно.

Для його вирощування підходить будь-який пухкий живильний грунт, що містить велику кількість перегною. Головне не переборщити з "жирністю" ґрунту. При пересадці не потрібно забувати про дренаж, який забезпечить вентиляцію коренів. Заповнити приблизно на 1/4 обсягу горщика.

Розмноження бальзаміну

Розмножують бальзаміни насінням і живцями, які укорінюють у воді або будь-якому субстраті. Для розмноження беруть зрізаний живець або відрізок стебла довжиною 5-10 см. Нижнє листя слід видалити і помістити у воду, поставивши в світле, тепле місце. Коріння у живців з'явиться через 7-10 днів. Після утворення коренів живці розсаджують в горщики по кілька штук. Вони швидко підуть у ріст і буквально через кілька місяців зацвітуть. Вегетативне розмноження живцями дозволить зберегти на 100% сортові якості рослини.

При вирощуванні з насіння можна використовувати безземельний субстрат, що складається з торфу і перліту (2:1). Насіння у бальзамінів дрібні, тому розсипте їх по поверхні і присипте зверху дуже тонким шаром субстрату. Злегка обприскайте поверхню субстрату з пульверизатора. Для збереження вологості помістіть в тепличку або накрийте склом. Оптимальна температура для пророщування насіння +20-25°С. Надлишковий полив і вологість призводить до "чорної ніжки", а молоді паростки можуть загинути.

Труднощі при вирощуванні

В домашніх умовах при неправильному домашньому догляді бальзамін може пошкоджуватися білокрилкою, павутинним кліщем. Спекотне приміщення з поганою вентиляцією, низькою вологістю – справжній рай для кліщів. При вирощуванні бальзаміну намагайтеся враховувати це, зволожуючи повітря навколо рослини. Якщо з'явилася білокрилка, повісьте над рослиною клейку стрічку для комах.

При появі на поверхні ґрунту цвілі, потрібно зняти верхній шар субстрату і насипати свіжий, з великою кількістю піску. Якщо на поверхні субстрату з'явився дрібний зелений мох – то це вказує на тривале перезволоження і недолік світла. Якщо випадково залили рослину або у неї зів'яло листя – слід пересадити квітку в новий субстрат. При ознаках загнивання необхідно обережно витягти рослину з горщика, акуратно зняти закисший грунт з коріння або промити водою, пересадити в свіжий, легкий, водо – і повітропроникний грунт. Якщо ж в результаті гниття листя втратили тургор, стали млявими, то квітку краще живцювати, так як гниль може швидко знищити її. Для підвищення стійкості рослини до захворювань і поліпшення її декоративних якостей зрідка обприскуйте її регуляторами (стимуляторами) зростання.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *