Ядерна (атомна) та термоядерна (воднева) бомби дуже схожі одна на одну. Обидві бомби є зброєю масового ураження та базуються на ядерній реакції, що призводить до вивільнення колосальної енергії. Але чим вони відрізняються і яка з цих бомб потужніша, інформує Ukr.Media.
Як працює ядерна бомба
Принцип ядерної зброї простий: важкі радіоактивні хімічні елементи розпадаються на більш легкі з виділенням енергії. При цьому реакція розпаду ланцюгова: вільні нейтрони вдаряються по ядру атома. В результаті атом розщеплюється і втрачає кілька нейтронів, які також врізаються в сусідні атоми, запускаючи ланцюгову реакцію.
Як розщеплювану речовину в атомних бомбах використовують уран-235 або плутоній-239. Уран — природний елемент. Його збагачують ізотопами U-235. А от плутоній настільки рідкісний, що його не видобувають, а виготовляють штучно.
Як працює термоядерна бомба та в чому її відмінність?
На відміну від атомної зброї, вибух водневої зброї полягає не в розпаді, а в синтезі важких елементів. Тобто у об'єднанні кількох легких ядер атомів у одне важке.
Якщо передати кільком атомам величезну енергію, вони долають енергію опору друг до друга і об'єднуються, створюючи новий елемент. Але як досягти такої величезної температури та високого тиску? Дуже просто: спочатку висадити в повітря маленьку атомну бомбу, а отримана енергія піде на термоядерний синтез!
Знаменита "Цар-бомба", зображена на фото, найпотужніший вибуховий пристрій за всю історію людства, була саме водневою. У ній містилася також і атомна, для початку реакції.
У водневій бомбі використовують ізотопи водню дейтерій та тритій, які, зливаючись, утворюють ядра гелію. І теоретично, потужність боєприпасу тут нескінченно величезна, адже можна з'єднувати елементи разом, доки не закінчиться, що з'єднувати!
Тому головна відмінність ядерної та термоядерної бомби полягають у принципі досягнення вибуху. Вибух атомної бомби досягається за рахунок реакції поділу важких ядер, а вибух водневої бомби, навпаки, виходить в результаті з'єднання двох легких елементів у більш важкі.
Що сильніше?
Ну якщо для початку реакції у водневій бомбі використовують атомну, то що може бути сильнішим? Звичайно, термоядерна зброя куди сильніша за ядерну.
Для порівняння, потужність знаменитої атомної бомби "Малюк", що впала на Японію, склала 18 кілотонн ТНТ. Радянська воднева бомба "Цар-бомба" досягає 58 мегатонн ТНТ, що у 3000 разів більше!
Цікаво також, що чистої термоядерної зброї, тобто, в якій не потрібно використати енергію атомного вибуху, так і не вигадали.
Джерело: ukr.media