Вчені довели, що інтервальний сон вкрай шкідливий для людського організму

Багато людей, стикаючись з катастрофічною нестачею часу, здійснювали спроби скоротити нічний сон, щоб закінчити важливі справи. Але збільшивши години неспання одного дня, неодмінно в інший, найближчий час, вони все одно їх витрачали на користь сну. Так влаштований людський організм, якому обов'язково потрібен повноцінний відпочинок. А якщо привчитися спати певними короткими інтервалами, вдень і вночі? Може це принесе користь?

Встигнути більше, ніж можливо?

Існує теорія, що геній Високого Відродження Леонардо да Вінчі навмисно привчив себе до інтервального сну, щоб встигнути вивчити безліч наук і дисциплін. Як відомо, він був видатним художником, скульптором і архітектором. Але крім цього вмів грати на щипкових інструментах і складав музику. Леонардо да Вінчі вдумливо вивчав анатомію людини і не лише як художник, але і з точки зору лікування. Його перу належать кілька філософських трактатів. Він розробляв літальний апарат, здатний планувати і мати вертикальний зліт і посадку. Зрештою його вважають винахідником першого парашута, а ще велосипеда, броньованої військової техніки, переносних понтонних мостів, прожектора, телескопа і рукавичок. І все це в Європі XV століття, де навчальні заклади можна було перерахувати на пальцях однієї руки, інформує Ukr.Media.

Безумовно, щоб все вивчити і встигнути зробити, йому потрібно було дуже багато часу і він сильно скоротив загальні години свого сну, розбивши його на проміжки. Але це тільки версія.

Деякі дослідники вважають, що умінням відпочивати короткими денними і нічними інтервалами володів і Нікола Тесла. Цього геніального інженера XIX століття вважають винахідником гідроелектростанції, електродвигуна, високочастотного трансформатора, радіотелефону, променевої зброї, радіокерованого механізму і електротерапії.

Чим більше часу в добі для роботи, тим ефективніше використовуються можливості людського мозку. Саме так порахували вчені НАСА. У співпраці з Національним інститутом космічних біомедичних досліджень, США, протягом багатьох років вони розробляли методику інтервального сну для астронавтів. В умовах перебування на космічній станції і до того ж постійної невагомості неможливо візуально відстежувати зміну дня і ночі, тому вчені порахували, що інтервальний сон піде на користь підкорювачам Всесвіту.

Однак їх дослідження довели, що різні чергування проміжків відпочинку тривалістю від 2 до 4 годин зовсім не є ефективними для працездатності людини, як фізичної, так і розумової. Навіть при постійній відсутності сонячного світла інтервальний графік сну перетворив сильних і енергійних астронавтів в млявих і обережних чоловіків. Зрештою фахівці НАСА встановили чіткі рекомендації для співробітників, що знаходяться на орбіті — обов'язково спати 8 годин на добу. Лише так можна чітко виконувати всю намічену роботу.

Зберегти здоров'я?

Біологи всього світу вивчають режими сну, відмінні від загальноприйнятих. Природа наділила свої створіння дивовижними здібностями. Наприклад, немовлята, щоб підтримувати організм в постійно зростаючому стані, сплять саме інтервальним сном. Використовуючи інші коротші проміжки часу відпочивають майже всі літні люди у світі і навіть деякі тварини. Все це дозволяє їм довше зберігати своє здоров'я.

Вчені з Університету Суррея, Гілфорд, Великобританія, проаналізувавши дані про те, як спали люди в давнину, вирішили провести експеримент. Відомо, що ще в Середньовіччі європейці відпочивали, часто перериваючи свій сон. Вони лягали відразу після заходу сонця, відпочивали 3-4 години, потім прокидалися, молилися або займалися будь-якими господарськими справами. Потім вони знову засипали години за 2 до світанку і вставали з першими променями сонця. Припускаючи, що такий спосіб життя дозволяв зберегти здоров'я в умовах майже повної відсутності медицини, англійські дослідники провели подібний експеримент з кількома десятками добровольців. Але результати тестів вже через місяць виявили масу негативних моментів.

За підсумками діагностичних процедур у всіх випробовуваних були порушені циркадні ритми і, зокрема, вироблення гормону мелатоніну. Майже у половини добровольців збільшилася вага і позначилася загроза порушення обміну речовин. Кілька людей поскаржилися на часті головні болі і була виявлена артеріальна гіпертензія. І це тільки соматичні ознаки. Поки англійські фахівці не можуть назвати причини подібної поведінки організму сучасного європейця, чиї предки ще кілька століть тому вели інший спосіб життя. Але абсолютно точно можна говорити про те, що тіло звичайної людини спочатку має тенденцію до консолідації сну щонайменше в один тривалий блок. І в іншому разі організм стабільно реагує зниженням розумової і фізичної активності, виникненням тривожних станів і ослабленням імунної системи.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *