Земля перебуває в постійному русі. Крім обертання навколо Сонця, вона також обертається навколо своєї осі, подібно баскетбольному м'ячу на кінчику пальця гравця, інформує Ukr.Media.
Отже, як швидко рухається Земля? Іншими словами, як швидко вона обертається навколо своєї осі і як швидко обертається навколо Сонця? А якщо піти ще далі, то наскільки швидко Сонячна система обертається навколо центру галактики Чумацький Шлях?
Тепер, коли ваша голова закрутилася подібно Землі, почнемо з самої планети. Земля обертається навколо своєї осі приблизно раз на 24 години (або, якщо бути точними, кожні 23 години 56 хвилин і 4 секунди). Довжина кола Землі становить 40 075 кілометрів, тому розділивши відстань на час ми отримаємо, що планета обертається зі швидкістю 1670 кілометрів на годину.
Водночас Земля обертається навколо Сонця зі швидкістю близько 110 тисяч кілометрів на годину. Цю величину можна обчислити наступним чином.
Середня дистанція від Землі до Сонця становить 149,5 мільйона кілометрів і ми знаємо, що наша планета рухається приблизно по круговій траєкторії (яка насправді більш схожа на еліпс). Відстань між Сонцем і Землею — це радіус кола. Для отримання довжини цього кола необхідно помножити 2 х π х радіус або 2 х 3,14 х 149,5 мільйона кілометрів. Розділивши відстань, яку Земля проходить навколо Сонця, на час, необхідний Землі для здійснення одного витка (близько 365 днів), можна отримати її орбітальну швидкість.
Сонячна система, яка включає в себе наше Сонце і всі об'єкти, що обертаються навколо нього, також рухається — вона розташована в Чумацькому шляху, який обертається навколо центру галактики. Вчені знають, що Чумацький Шлях обертається навколо галактичного центру, грунтуючись на спостереженнях інших зірок. Якщо здається, що дуже далекі зірки рухаються, то це тому, що Сонячна система рухається в порівнянні з відносним положенням цих далеких зірок.
Вивчаючи рухи інших зірок щодо Сонця, вчені визначили, що Сонячна система обертається навколо галактичного центру Чумацького Шляху зі швидкістю близько 720 тисяч кілометрів на годину.
Крім цього, весь Чумацький Шлях також рухається через Всесвіт, адже його притягують в різні боки інші масивні структури, такі як інші галактики і скупчення галактик.
Але незважаючи на те, що все постійно рухається, люди та інші живі організми на поверхні Землі не відчувають цього з тієї ж причини, по якій пасажири літака не відчувають себе, коли летять по повітрю зі швидкістю в сотні кілометрів на годину.
Коли літак злітає, пасажири відчувають прискорення літака. Таке відчуття тяжкості викликане швидко мінливою швидкістю літака. Але коли літак летить на крейсерській висоті, пасажири не відчувають швидкості в сотні кілометрів на годину, тому що швидкість не змінюється.
Пасажири не відчувають швидкість, тому що відносного руху немає — адже вони рухаються з тією ж швидкістю і в тому ж напрямку, що і літак. Єдиний спосіб, яким пасажири можуть помітити рух себе і літака — це подивитися на пейзаж за вікном.
Точно також люди, що стоять на поверхні нашої планети, не відчувають, що Земля летить навколо Сонця, тому що вони теж летять навколо Сонця з такою ж швидкістю.
Джерело: ukr.media