13 загадок Місяця, які вчені і досі намагаються розгадати

Навіть незважаючи на те, що він знаходиться прямо над нами, досить близько, щоб його відвідати, учені все ще мають багато запитань про власний Місяць нашої Землі, інформує Ukr.Media.

Звідки взявся Місяць?

Більшість вчених погоджуються з загальною думкою, що об'єкт розміром з Марс розбився об Землю близько 4,5 мільярдів років тому, створивши величезну кількість сміття, що впало на орбіту навколо Землі і згодом воно об'єдналося в один об'єкт. Але ця таємниця не вважається вирішеною. Науковці стверджують, що навіть там, де вони вважають, що в них є найкращі відповіді на запитання про Місяць, вони все ще продовжують свої дослідження.

Якщо саме так утворився Місяць, то чому його вплив на Землю не вибив її з орбіти?

Одним з найбільш проблемних аспектів моделі зіткнення є те, що вченим важко розрахувати сценарій, коли великий вторгник (який вони назвали Theia) потрапляє на Землю з потрібною кількістю сили. Зіткнення повинно було бути достатньо сильним, щоб викинути величезну кількість матеріалу на орбіту навколо Землі, але не настільки сильним, щоб зруйнувати Землю. Крім того, склад Місяця дуже схожий на Земний, тоді, як більшість вчених вважають, що великий удар повинен був створити Місяць, який складався б в основному зі сміття від Theia.

Чи означає це, що теорія зіткнення неправильна?

Ні, це й досі є домінуючою ідеєю серед дослідників Місяця. Зіткнення між Theia і Землею могло б підняти всі матеріали з обох тіл, або, можливо, було декілька зіткнень з невеликими космічними об'єктами, а не один сильний удар.

Вчені досі вивчають інші теорії, включаючи ідею про те, що гравітація призвела до об'єднання матеріалу з формування Сонячної системи, одночасно злившись між двома тілами – Землею і Місяцем, і що Місяць вже обертався навколо Сонячної системи, до того, як його притягнула Земна гравітація. Обидві теорії залишають за собою навіть більше запитань, ніж теорія зіткнень.

Чи є вода на Місяці?

Так! У 2009 році NASA направила ракету в кратер Cabeus, поблизу південного полюса Місяця. Аварія підняла шлейф пилу, який піднявся майже на десять кілометрів над краєм кратера, а інструменти супутників NASA записали спостереження. Частинки льоду із води були частиною хмари, що підтверджує, що вода існує в постійно затінених регіонах поблизу полюсів Місяця. Ми не говоримо про озера або калюжі, але цього може бути достатньо для підтримання довготривалих місій людини. Якщо ми приземлимось там і якщо ми зможемо отримати воду із льоду, то це означає, що нам не доведеться брати воду з собою.

Як вода потрапила на Місяць?

Дослідники вважають, що існував період часу, коли Землю і Місяць буквально атакували комети і астероїди, які містили багато льоду із води, і це могло б доставити на Землю наші океани і озера, а також крижані відкладення на Місяць. Однак, новий аналіз місячних порід, принесених додому з місій Apollo 15 і 17 в 1970-х роках, змушує вчених вважати, що в середині Місяця виникла вода, яка була виведена на поверхню під час вивержень вулканів.

Чи могло коли-небудь існувати життя на Місяці?

Однією з причин, чому вчені хочуть ближче поглянути на лід, схований у полярних кратерах на Місяці, є те, що вони ставлять собі питання, чи може це розповісти нам щось про розвиток життя на Землі. Однією з ідей щодо походження життя є те, що її будівельні блоки були доставлені кометами. Крім того, зіткнення астероїдів і комет тут могли б випустити матеріал у космос, який міг би пробитися на Місяць і зберегтися там, а ознаки життя з самого раннього часу епохи були знищені на Землі шляхом вивітрювання і тектонічних зрушень.

Чому ми бачимо лише одну сторону Місяця?

Ми завжди можемо побачити лише обличчя "людини на Місяці" – він ніколи не показує Землі свою задню частину. Це пояснюється тим, що Місяць прив'язаний до Землі, а це означає, що час, який потрібен Місяцю для обертання навколо своєї осі, такий же, як і час, коли Місяць обертається навколо Землі один раз (близько 28 днів). Це не є таємницею для вчених, які пояснюють, що функція гравітаційного тяжіння Землі впливає на Місяць. Це спостерігається в багатьох інших системах планети-місяць; один з кращих прикладів – Плутон та його Місячний Харон, які прив'язані один до одного – вони завжди стоять один перед одним під одним кутом і вважаються двійковою планетарною системою.

Чому зворотня сторона Місяця сильно відрізняється від тієї, яку ми можемо бачити?

Внаслідок припливного замикання, люди ніколи не бачили іншу сторону Місяця до 1959 року, коли радянський космічний корабель "Луна" зробив першу фотографію. Дослідники були здивовані, побачивши, що на ній майже немає великих лавових морів (так званих марій), які ми бачимо на ближній стороні, і домінують кратери від ударів. Відтоді дослідження показали, що кора Місяця товстішає на зворотній стороні, що робить менш вірогідним те, що вулканічна активність вивергалася б до самої поверхні, як це видно на нашій стороні – в маріях, які ми бачимо, лава піднялася в кратери і затверділа більше мільярду років тому, коли ще була вулканічна активність.

Але чому кора Місяця є грубшою на зворотній стороні?

Це все ще основна сфера дослідження. Вчені вважають, що частина такої різниці полягає в тому, що її приплив прив язаний до Землі. Коли Земля була розплавленою, без сумніву, вона випромінювала значно більше світла і тепла, ніж зараз. Сторона Місяця, що замикається на Землю, нагрілася більше, ніж сторона, що обернена від нас.

Яким є землетруси на Місяці?

Хоча на Місяці немає жодної вулканічної активності, існує досить багато сейсмічної активності – сенсори, розміщені астронавтами Аполлона в 1970-х роках, вимірювали достатньо сильні землетруси, щоб зруйнувати людські поселення. Знову ж таки, ми розглядаємо вплив припливу Землі. Хоча Місяць, у першу чергу, впливає на припливи в океанах Землі, наше сильне гравітаційне тяжіння фактично деформує кору Місяця, викликаючи землетруси. Існує також той факт, що сторона Місяця, спрямована на сонце, дуже гаряча, а інша сторона дуже холодна, що робить навантаження на його поверхню і може викликати землетруси.

Що таке тунель місячної лави?

Японський зонд, який використовує радарну систему, що може відображати підземний рельєф, нещодавно виявила печеру довжиною 50 кілометрів і шириною 100 кілометрів на Місяці. Вчені вважають, що вона була сформована вулканічною активністю щонайменше 3 мільярди років тому, коли течучий потік лави розвинув тверду кору на зовнішній стороні, а розплавлений камінь продовжував протікати всередину. НАСА знайшла ряд невеликих ям на поверхні Місяця, які можуть бути отворами для подібних трубок, і космічні агентства оптимістично вважають, що ці підземні тунелі стануть хорошими місцями для космічних місій, і навіть можуть бути джерелами води для космонавтів.

Чому вовки виють на Місяць?

Ну, вовки виють вночі, а іноді видно повний Місяць, коли вони роблять багато шуму, але дослідники насправді не змогли підтвердити, що вовки особливо завивають, коли Місяць повний, ніж під час інших фаз місяця. З іншого боку, близький родич вовків – одомашнена собака, здається, підлягає впливу фаз Місяця – вони відвідують ветеринарні кабінети на 28 відсотків частіше, коли місяць повний (кішки відвідують ветеринарів на 23 відсотки частіше). Повний Місяць також заохочує корали випускати яйця і сперматозоїди, а каракулів копати великі отвори.

Чи насправді люди поводяться більш несамовито під час повного Місяця?

Аристотель думав, що мозок людини може бути під впливом Місяця під час припливів, тому, що мозок "вологий", але вчені тепер упевнені, що це не так. Однак, поліцейські та медсестри швидкої допомоги будуть присягатись (анекдотично), що їхні робочі місця стають справді божевільними протягом повного місяця, хоча дослідники не змогли знайти жодних повторюваних досліджень, які показують, що злочини, самогубства або психіатричні проблеми зростають саме тоді. Але є деякі докази того, що люди отримують на 20 хвилин меньше сну під час повного Місяця, ніж під час інших днів місяця.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *