Наступного року в міжнародному Реєстрі збитків для України запустять всі 45 категорій заяв про відшкодування збитків, завданих РФ, повідомив віцепремʼєр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Зокрема, за знищене житло, пошкоджені автівки, шкоду життю та здоров’ю.
Цей механізм є основою для майбутніх репарацій.
⚡️ Хто, на вашу думку, заслуговує на звання «Підприємець року 2024»? Дізнайтесь більше про кожного з кандидатів та проголосуйте за посиланням. Ваш голос визначить переможця номінації «Вибір аудиторії».
Ключові факти
- За словами Федорова, триває робота з командою міжнародного Реєстру збитків, щоб уже в першій половині 2025 року були доступні всі категорії заяв реєстру.
- Ще у квітні почався збір інформації про знищене житло до реєстру. Найбільше заяв отримали з Донецької, Харківської та Херсонської областей.
- «Чим більше заяв, тим чіткіше розуміння світу про шкоду, якої завдала Росія Україні», – пояснив Федоров.
- Найпоширеніші причини збитків для подання заяв: бойові дії у фронтовій або прифронтовій зоні; артилерійський обстріл; повітряна атака; окупація населеного пункту; руйнування Каховської ГЕС.
Контекст
Минулого року Рада Європи створила міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, штаб-квартира якого знаходиться в Гаазі. Робота Реєстру збитків полягатиме у зборі заяв і доказів щодо відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих РФ, що в майбутньому буде використано задля фіксації обсягів і наслідків російського вторгнення.
Згодом ця інформація дасть змогу запустити процес виплати репарацій постраждалим через компенсаційний механізм, робота над реалізацією якого вже триває.
Загальна вартість відбудови та відновлення в Україні на 31 грудня 2023 року становила $486 млрд протягом наступного десятиліття, свідчили результати оновленої «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA3) від уряду України та Світового банку.