Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку, повідомила пресслужба Офісу президента.
Цього року Норвегія надасть Україні щонайменше 13,5 млрд норвезьких крон (близько €1,2 млрд) військової допомоги. Загалом Україна підписала вже п’ятнадцять двосторонніх безпекових угод.
⚡️В останні дні весни даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом F700 до кінця місяця Оформлюйте зараз за цим посиланням
Ключові факти
- Загалом у довгострокову програму з підтримки України Норвегія заклала майже €6,4 млрд на 2023–2027 роки. Норвезька підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди.
- Разом із союзниками Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків і вже фіксує чітку готовність передати винищувачі F-16.
- Крім того, зробить вагомий внесок у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи NASAMS, а також обладнання до них і навчатиме фахівців.
- Україна та Норвегія працюватимуть над поглибленням оборонно-промислового співробітництва.
- Також Норвегія закріпила в угоді підтримку Української формули миру, санкцій, відшкодування збитків, притягнення РФ до відповідальності, а також допомоги в економічному відновленні, гуманітарному розмінуванні, захисті критичної інфраструктури та боротьбі з російською пропагандою.
- Норвезькі лікарні й надалі надаватимуть допомогу українцям.
- Норвегія також підтримує майбутнє членство України в НАТО.
Контекст
Норвегія – 15-та країна, з якою укладено двосторонню безпекову угоду на виконання положень Вільнюської декларації G7.
12 січня Зеленський підписав угоду з премʼєр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. 16 лютого безпекову угоду було підписано з Німеччиною та Францією.
23 лютого Україна та Данія уклали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку.
1 березня Україна підписала безпекову угоду з Нідерландами.
3 квітня Україна та Фінляндія підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки. А вже за тиждень, 10 квітня, безпекову угоду Україна підписала із Латвією.
27 травня безпекову угоду було підписано із Іспанією, 28 травня – з Бельгією та Португалією. 31 травня – зі Швецією та Ісландією.
Президенти США та України підпишуть двосторонню безпекову угоду під час саміту G7 в Італії у червні, повідомили напередодні джерела FT. Очікується, що угода з США стане найбільш значущою серед інших угод, підписаних досі.