Верховна Рада ухвалила зміни до Угоди №3 у формі обміну листами з Великою Британією про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство (р.№0268), повідомила пресслужба парламенту. Угода передбачає скасування мит та квот у двосторонній торгівлі до 2029 року з певними винятками.
Велика Британія була першою країною, яка скасувала мито на всю торгівлю з Україною два роки тому.
Як «Повернись живим» управляє репутацією та будує стосунки із державою і бізнесом? Як побудовано процеси всередині фонду, які стимули та мотивація живлять команду? Як досягається абсолютна прозорість? Дізнайтеся від директора БФ Тараса Чмута вже 23 серпня на форумі «Майстри добра» у Львові. Долучайтеся!
Деталі
- Угоду, яка передбачає скасування усіх ввізних мит, а також тарифних квот у двосторонній торгівлі, Україна та Велика Британія підписали 8 лютого цього року.
- Вона діятиме до 31 березня 2029 року. Винятки – яйця та продукти з м’яса птиці. Мита на цю продукцію скасовані до 1 квітня 2026 року, але з можливістю пролонгації.
- Угода передбачає захисний механізм, а також можливість продовження терміну її дії.
- Ухвалення закону сприятиме нарощуванню українськими виробниками експорту продукції, що традиційно постачалася на британський ринок; більш гнучкому плануванню експортної логістики; зменшенню негативних економічних наслідків військової агресії РФ тощо, йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту
Контекст
У травні 2022 року Велика Британія скасувала всі тарифи відповідно до Угоди про вільну торгівлю до березня 2024 року. За цим прецедентом відбулися аналогічні ініціативи з боку ЄС та інших партнерів.
Велика Британія – третя економіка Європи, один із світових фінансових центрів. Найбільші галузі – виробництво електрообладнання, транспорту, електроніки, металів, хімікатів і вугілля.
Основними торговельними партнерами Сполученого Королівства є країни ЄС, на які припадає 40,6% обсягу імпорту країни. На другому місці – Китай із часткою 12,5% імпорту, на третьому США – частка складає 11,9%. Частка України в імпорті Великої Британії – 0,1%.
Товарообіг між Україною і Великою Британією склав $1,4 млрд у 2023 році ($2,2 млрд – у довоєнному 2021 році). Україна має позитивне сальдо у торгівлі з цією країною – обсяг імпорту з України ($737 млн) переважає обсяг експорту з Великої Британії ($669 млн).
Завдяки скасуванню ввізних мит і тарифних квот український бізнес матиме змогу збільшити експорт товарів із високою доданою вартістю. Йдеться, в першу чергу, про борошно, зерно, молочну продукцію, м’ясо птиці та напівфабрикати, томатну пасту, мед, кукурудзу, пшеницю, соки, гриби, цукор тощо. Саме ці товари Україна традиційно експортує до Великої Британії.