Поправки до законопроєкту про посилення фінансового моніторингу політично значущих осіб (Politically Exposed Persons, РЕРs) щодо відтермінування набуття чинності суперечать домовленостям України й Міжнародного валютного фонду (МВФ) і міжнародним стандартам, повідомив «Інтерфакс-Україна» постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян. У Комітеті Ради з питань податкової політики повідомили, що вже відкликали вказану правку.
Ключові факти
- За його словами, ефективний режим боротьби з відмиванням коштів і фінансуванням тероризму (AML/CFT) є важливим для зусиль у подоланні корупції.
- «Узгодження дефініції національного публічного діяча (PEP) в Україні з міжнародними стандартами AML/CFT було й залишається ключовою реформою в попередніх і чинних програмах, які підтримує МВФ, і так само важливе на шляху до членства в ЄС», – йдеться у відповіді Степаняна.
- За його словами, важливо не допустити створення реєстру національних публічних діячів на основі персоналій з огляду на те, що такий підхід не підтримує ні організація, яка запроваджує стандарти AML/CFT, Міжнародна група з протидії відмиванню грошей (FAFT), ні державні інститути України.
- «Оскільки терміну виконання цього структурного маяка на кінець вересня не дотримано, фахівці МВФ дуже розраховують, що реформа буде ухвалена й реалізована на практиці без зволікань», – зазначив постійний представник фонду.
- Водночас Комітет Ради з питань фінансів, податкової та митної політики в понеділок, 16 жовтня, переглянув своє рішення від 13 жовтня та відкликав правку про відтермінування фінмоніторингу до вступу України в ЄС, повідомив очільник комітету Данило Гетманцев.
- «Законопроєкт про РЕРs підтриманий в редакції, погодженій з партнерами. Непорозуміння виправлене», – написав він.
Контекст
У червні Національний банк унормував окремі питання щодо застосування ризик-орієнтованого підходу банків до клієнтів – політично значущих осіб (Politically Exposed Persons, РЕРs), які раніше містилися в рекомендаційних листах.
PEPs – особи, які займають важливі державні посади. Це президенти держав, прем’єр-міністри, міністри та їхні заступники, депутати, політичні діячі вищих рангів, високопосадовці судової системи, правоохоронних органів, юстиції, оборони, керівництво Національного банку тощо.
У світі є країни з недостатньо розвиненими демократичними основами, високим рівнем корупції та підкупу чиновників. Саме тому були впроваджені особливі підходи до фінмоніторингу операцій клієнтів, які обіймають/обіймали певні державні посади.