Суд Європейського Союзу в середу, 10 квітня, ухвалив рішення анулювати включення російських мільярдерів Михайла Фрідмана та Петра Авена до списку санкцій Євросоюзу, йдеться у рішенні суду. Бізнесмени оскаржували рішення від 2022 року, яке вже перестало діяти.
Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Ключові факти
- «Суд вважає, що жодна з причин, викладених у початкових актах, не є достатньо обґрунтованою і що включення пана Авена та пана Фрідмана до списків не було виправданим», – йдеться у заяві люксембурзького суду.
- Таким чином суд задовольнив прохання Авена та Фрідмана й анулював для обох як початкові акти, так і акти, що зберігають списки обмежувальних заходів у період з 28 лютого 2022-го до 15 березня 2023 року.
- У публікації в офіційному журналі ЄС про санкції було сказано, що Авен «отримував вигоду зі своїх звʼязків у владі», а Фрідману «вдалося налагодити міцні звʼязки з адміністрацією президента Росії Володимира Путіна».
- У Суді ЄС оскаржуються не санкції як такі, а конкретне рішення Ради ЄС, пише ЄП. Авен та Фрідман оскаржували чинне на час їхнього позову рішення від 2022-го. Утім, воно все одно вже перестало діяти – його замінило санкційне рішення 2023 року, а далі 2024-го.
- Попри те, що юридично рішення ЄС не впливає на дію чинних обмежень щодо олігархів, воно створює політичні проблеми для продовження санкцій на наступні періоди, зазначає видання. Зокрема, у період до 2022 року після подібних рішень Суду Євросоюз був змушений припинити поновлення санкцій щодо більшості поплічників Януковича, які були внесені у санкційний список у 2014-му.
Контекст
Михайло Фрідман, який народився та виріс у Львові, але заробив мільярдні статки в Росії, та його партнери по «Альфа‑Груп» Петро Авен, Олексій Кузьмічов і Герман Хан опинилися під санкціями Євросоюзу за ймовірні зв’язки з адміністрацією Путіна ще з 28 лютого 2022-го. Бізнесмени оскаржували твердження про ці звʼязки в Європейському суді. У березні 2022 року санкції проти Авена і Фрідмана запровадила Велика Британія, де вони мешкають.
Україна наклала санкції на акціонерів «Альфи» восени 2022-го.
У серпні 2023 року управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) внесло до санкційного списку бізнесменів Фрідмана та Авена, також під санкції потрапили акціонери «Альфа-Груп» Кузьмічов та Хан.