Президент Володимир Зеленський звинуватив Росію у використанні китайських супутників для фотографування атомних електростанцій в Україні в рамках підготовки до можливих атак, про це він сказав в інтервʼю на каналі ABC News.
Після вторгнення в Україну Росія активно зверталася до Китаю за допомогою у підтримці своєї економіки, а також для функціонування своїх збройних сил.
Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня
Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням.
Ключові факти
- «Остання інформація полягає в тому, що Росія використовує китайські супутники та фотографує деталі обʼєктів на АЕС, – сказав Зеленський. – І з нашого досвіду, якщо Росія фотографує певні обʼєкти, то є загроза ударів по ядерних обʼєктах».
- Зеленський не уточнив, чи були китайські супутники, які використовувала Росія, комерційними чи такими, що контролювалися китайським урядом.
- Він заявив, що поділиться інформацією, що є в України, з лідерами, які можуть вплинути на Росію, назвавши це «ядерним терором».
- Якщо підтвердиться, використання китайських супутників для фотографування українських атомних станцій стане ще одним прикладом того, як Росія звертається до Китаю за допомогою у війні. Це також поставить під сумнів міць власних супутникових можливостей Росії.
Контекст
Китай досі утримувався від прямих поставок зброї Росії, західні країни та Україна дедалі більше стурбовані зростанням масштабів підтримки Москви, незважаючи на санкції США та союзників. Заступник держсекретаря США Курт Кемпбелл минулого тижня попередив, що, на думку США, Китай тепер надає пряму допомогу Росії, надаючи військові компоненти.
Напередодні міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляв, що, за даними української розвідки, Кремль готує удари по критично важливих обʼєктах української атомної енергетики перед зимою. Він написав у Х, що удари будуть направлені на відкриті розподільчі пристрої на АЕС і передавальні підстанції, які є важливими для безпечної роботи атомної енергетики.
До вторгнення Росії у 2022 році Україна експлуатувала чотири атомні електростанції. Запорізька АЕС знаходиться під російською окупацією з перших місяців вторгнення, решта станцій забезпечують понад 50% виробництва електроенергії в Україні.
За останні кілька тижнів неподалік українських АЕС було зафіксовано рух понад 70 безпілотних літальних апаратів РФ та понад 30 ворожих крилатих ракет, повідомляла пресслужба «Енергоатома».