Польща не планує відправляти свої війська на територію України, і такі рішення прийматимуться виключно польською владою. Про це заявив прем’єр-міністр Дональд Туск під час брифінгу з президентом Франції Еммануелем Макроном.
Деталі
- Туск закликав покласти край «спекуляціям» щодо потенційної присутності військ тієї чи іншої країни в Україні після досягнення перемирʼя, припинення вогню або миру. Він наголосив, що такі заяви не мають під собою підґрунтя.
- За словами польського премʼєра, Варшава залишатиметься на позиціях дипломатичної підтримки України, але будь-які кроки, пов’язані з військовою участю, ухвалюватимуться винятково польською владою.
Контекст
Президент Франції Еммануель Макрон прибув до Варшави для переговорів щодо європейської миротворчої місії, яка могла б забезпечити суверенітет України в межах можливого мирного врегулювання за посередництва Дональда Трампа.
Французька ініціатива передбачає створення місії для запобігання порушенням умов перемир’я з боку кремля. За даними Rzeczpospolita, пропонується розгортання до п’яти бригад (близько 40 000 військових). Командування однією з них могла б узяти на себе Польща завдяки своєму військовому потенціалу.
Аналітик паризького центру IFRI Елі Тененбаум запропонував три моделі безпеки для України: німецька, що передбачає вступ до НАТО без остаточного визначення кордонів, але є малоймовірною через спротив США та Німеччини; ізраїльська, яка передбачає масове постачання зброї після укладення миру, хоча це ускладнюється бюджетними обмеженнями; корейська, що передбачає міжнародну місію для охорони лінії розмежування.
На його думку, саме третій варіант із елементами перших двох може стати основою гарантій для України.