Національне агентство з питань запобігання корупції внесло глобального виробника і постачальника харчових продуктів Viciunai Group до переліку міжнародних спонсорів війни, йдеться в повідомленні НАЗК. Після початку вторгнення РФ компанія обіцяла піти з російського ринку, натомість не зупинила свої потужності та сплачує податки до бюджету РФ.
Тільки до 7 січня даруємо 40% знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Оформлюйте зараз і заощаджуйте 720 грн за промокодом BESTPRICE. Підписуйтесь за цим посиланням.
Ключові факти
- У березні 2022 року керівник литовської групи Шарунас Матійошайтіс заявив, що компанія піде з російського ринку впродовж 3–4 місяців. Проте Viciunai не припиняє свою роботу в Росії та залишається одним із найулюбленіших брендів російських споживачів.
- Viciunai веде свій бізнес у РФ у звичайному режимі без будь-яких скорочень, захищає російську торгову марку в суді і продовжує набирати персонал.
- Зазначається, що заяви про припинення бізнесу та продаж виробництва в РФ ніяк не вплинули на роботу Viciunai Group в країні-агресорі.
- «Компанія продовжує спонсорувати війну проти України, сплачуючи великі суми податків до бюджету путінської воєнної машини», – повідомили у НАЗК.
Контекст
Viciunai Group є найбільшим переробником сурімі на планеті, вона також є одним із найбільших та економічно найпотужніших виробників морепродуктів у Європі. Її головний офіс знаходиться в Литві, а заводи працюють в Литві, Іспанії, Естонії та РФ.
За даними НАЗК, виробничий комплекс ТОВ «Вичюнай-русь» є найбільшим підприємством Viciunai Group, на якому працюють 1500 працівників. Він знаходиться в Калінінградській області, а його чистий прибуток за 2022 рік збільшився на 156%, до $20 млн.
Дочірня компанія Viciunai ТОВ «БалтКо», бувши офіційним представником компанії в РФ, надає там послуги з перевезення продуктів рибної кулінарії, рибної переробки, сурімі й морепродуктів. Її чистий прибуток за 2022-й становив $2,5 млн.
З понад 1500 іноземних компаній, які володіють або володіли активами в Росії, лише 304 остаточно завершили свій вихід, повідомляє KSE Institute. Потенційна вартість може сягати $25 млрд. Станом на 17 грудня 1232 компанії згорнули операції у Росії та заявили про намір покинути країну. Водночас 1573 фірми поки що не збираються покидати російський ринок, працюючи без будь-яких змін. Ще 547 призупинили нові інвестиції та продовжують вичікувати.