У вересні державний бюджет отримав 52,3 млрд грн митних платежів. Перерахування збільшилися на 1,2 млрд грн, але індикативний показник надходжень від митниці виконаний на 86,9%. Про це йдеться у повідомленні на сайті Держмитслужби. Митні платежі є одним з основних джерел наповнення держбюджету.
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- У вересні обʼєми оподаткованого імпорту зменшились у порівнянні з серпнем поточного року на 11%, або на 2,3 млн т. Зокрема, суттєво знизився імпорт природного газу – на 58%, прокату плоского – на 51%, нафтопродуктів – на 26%.
- На перерахування до бюджету митних платежів вплинуло збільшення обсягів пільг зі сплати митних платежів до 18,7 млрд грн. Зокрема, суттєво зросли суми наданої «енергозберігаючої» пільги та пільги при імпорті електромобілів.
- Загалом за девʼять місяців Держмитслужба забезпечила надходження 432,2 млрд грн, що дозволило додатково перерахувати до держбюджету 4,1 млрд грн.
- За прогнозами Мінекономіки, до кінця року слід очікувати зменшення ввезення в країну імпортних товарів, що прямо вплине на кількість митних платежів.
Контекст
В умовах воєнного стану всі внутрішні ресурси спрямовуються на забезпечення сектору безпеки та оборони. Тож ефективне й прозоре виконання митницею бюджетного плану є важливим внеском у фінансування потреб Збройних Сил.
Держбюджет через неефективну роботу митниці втрачає від 100 до 120 млрд грн щороку, повідомляє голова профільного комітету Ради Данило Гетманцев. Його заступник у комітеті Ярослав Железняк дає більш оптимістичну оцінку: «Перший рік війни – близько 100 млрд грн, нині – близько 40 млрд грн», – каже він. Обидва нардепи вказують, що йдеться про тіньові потоки, оцінка яких є приблизною.
18 вересня Верховна Рада ухвалила законопроєкт 6490-д про реформу митниці у другому читанні. За документ проголосувало 260 депутатів. Перезавантаження митниці – структурний маяк Міжнародного валютного фонду, який влада мала виконати до жовтня.
Реформа передбачає нову конкурсну процедуру з відбору голови митниці та проведення аудиту співробітників органа протягом 18 місяців з моменту призначення нового очільника. Більше про це читайте в матеріалі Forbes Ukraine.