Державний борг України на кінець 2024 року сягнув близько 7 трлн грн. Таким чином, відношення державного боргу до ВВП сягнуло 92%, йдеться у розборі результатів виконання державного бюджету в 2024 році, здійсненому Аналітичним відділом Forbes Ukraine. Це сукупний державний борг, що окрім прямої заборгованості України також включає борги, гарантовані державою.
Ключові факти
- В структурі державного боргу левова частина (96%) припадає на прямий борг держави, решта 4% – на борги, гарантовані державою.
- Для порівняння, у 2023 році державний борг становив 5,5 трлн грн, або 84% ВВП.
- Збільшення державного боргу впродовж 2023 року відбувалося через значні зовнішні та внутрішні запозичення, потрібні для фінансування бюджету воєнного часу.
- Ще одним суттєвим чинником зростання держборгу є послаблення курсу гривні до провідних валют світу, яке збільшує гривневий масштаб боргів у іноземній валюті.
- Перед повномасштабним вторгненням у 2021 році розмір державного боргу становив 2,67 трлн грн, або 49% ВВП.
Популярне Категорія Гроші Дата 01 січня Яким буде курс долара, рівень інфляції та наскільки зросте ВВП. Прогноз на 2025 рік від ЦЕС, Dragon Capital, ICU, KSE, Oxford Economics та НБУ
Контекст
У серпні уряд домовився із іноземними кредиторами про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу (єврооблігацій). Підсумкова угода передбачала моментальне списання 25% основної суми боргу, що становить $5,85 млрд. Ще 12% ($2,8 млрд) будуть списані умовно – цей борг може повернутись у 2029-му, якщо обсяг ВВП України в іноземній валюті у 2028 році перевищить поточний прогноз Міжнародного валютного фонду принаймні на 3%.
Ціни єврооблігацій та ВВП-варантів України зросли на новині про перемогу Дональда Трампа на виборах президента США. Загалом, у листопаді ціни на українські суверенні облігації зросли на 12% на тлі очікувань, що переобрання Дональда Трампа може прискорити завершення війни та поліпшити фінансову ситуацію в Україні. Це зростання відбулося на фоні змін на фінансових ринках і сподівань на можливі мирні переговори.