Особливості вирощування білокачанної капусти у відкритому ґрунті

Ця овочева культура багата на різноманітні вітаміни, які необхідні людському організму, а смак у неї ніжний і соковитий. Вона добре зберігається взимку, з неї виходить смачний салат, а також вона чудово підходить в якості начинки для пиріжків. Спробуємо розібратися, як правильно проводити вирощування білокачанної капусти і доглядати за нею, щоб зібрати відмінний урожай, інформує Ukr.Media.

В нашій країні цей овоч дуже популярний, а свою популярність він одержав у далекі часи. Ще 4 тис. років тому в Стародавньому Єгипті стали вирощувати цю культуру. Поступово вона перекочувала в європейські країни, в тому числі і до України.

Оскільки білокачанна капуста чудово зберігатися взимку, вона швидко придбала свою популярність. У квашеному вигляді — це цінне джерело вітамінів, а завдяки розсолу відновлюються сили і відбувається одужання тяжкохворих людей. Ця овочева культура містить велику кількість аскорбінової кислоти і вітаміну U, які здатні виліковувати захворювання шлунка. Вона також використовується в народній медицині і косметології.

Характеристика білокачанної капусти

Цей овоч любить світло і для його вирощування необхідно багато сонця. Капуста досить холодостійка, віддає перевагу родючому ґрунту і досить вимоглива до поливу. При сильній спеці зростання культури припиняється, якщо температура перевалює позначку в +35 градусів перестають зав'язуватися качани. Оптимальною температурою для вирощування вважається +18 градусів. Дорослі качани здатні витримувати заморозки до -8 градусів.

Залежно від строків дозрівання сорти капусти бувають:

  • Ранні.
  • Середньостиглі.
  • Пізні.

Ранні сорти добре вживати у свіжому вигляді, середні і пізні найкраще маринувати і квасити, причому останні ще й чудово зберігаються. Сьогодні вчені вивели велику кількість сортів і гібридів білоголової капусти, які підійдуть для будь-якої кліматичної зони. Цей момент важливий для вирощування, тому що в такому випадку овочева культура дає багатий урожай.

Як правильно вирощувати розсаду

У березні в ящики зі спеціально підготовленим ґрунтом (пісок, дернова земля, торф) висівають ранні сорти. Досвідчені садівники не рекомендують для вирощування білокачанної капусти використовувати городню землю, оскільки виникає небезпека інфікування розсади. Перед посадкою насіння необхідно протруювати ґрунт розчином марганцівки.

Середньостиглі сорти висівають у ящики в середині квітня, а пізні — в кінці цього місяця на початку травня. Насіння перед посадкою необхідно замочити в гарячій воді на 15 хвилин, після чого їх переміщують у холодну воду на 3 хвилини. Потім 12 годин їх витримують в розчині стимуляторів і добу — в холодильнику. Підготовлені насіння необхідно підсушити і висіяти в ящик з добре зволоженим ґрунтом на глибину до 1 см. До появи паростків температура повинна становити +20 градусів.

Якщо капустяна розсада вирощується на підвіконні, слід забезпечити їй світло в необхідній кількості, в іншому випадку вона почне витягуватися, стеблинки у неї будуть довгі і тонкі, а сама рослина — слабкою.

Підготовка ґрунту

Перед посадкою капусти у відкритий ґрунт попередньо готують, бажано, якщо він буде рихлим і родючим. Грядки готують заздалегідь, а ґрунт перевіряють на кислотність, краще всього, якщо він буде слабокислим або нейтральним.

Якщо ґрунт убогий і важкий, то необхідно внести в нього пісок і компост приблизно відро на 1 м². Через економію багато садівників добриво вносять прямо в лунки. Ділянка для вирощування повинна бути рівною, без жодних ухилів.

Висаджують розсаду в такі строки:

  • ранні сорти — перша половина травня;
  • середні — середина або кінець травня;
  • пізні сорти — кінець травня до середини червня.

Схема посадки капусти у відкритий ґрунт

Висаджують розсаду за наступною схемою:

  • Ранні сорти — на відстані 50 см один від одного.
  • Для середніх і пізніх сортів ця величина становить 60 см.

День для посадки капусти у відкритий ґрунт краще вибирати похмурий, причому робити це бажано у вечірній час. Якщо висаджена розсада буде перебувати під сонячними променями, вона може «зваритися». В перші дні її бажано притемнити щільною тканиною або гілками. Розсаду слід висаджувати в заздалегідь политі лунки, це не дозволить утворюватися пустотам навколо лунки. До появи перших листочків її краще присипати сухою землею. Також необхідно стежити, щоб центральну бруньку не затягувало під землю.

Вирощування капусти в відкритому грунті та догляд

Щоб капуста добре розвивалася, її коріння повинні отримувати кисень в повному обсязі, тому догляд за цією овочевою культурою обов'язково включає розпушування, яке здійснюють відразу після посадки розсади. Робити це потрібно спочатку неглибоко, до 10 см. По мірі зростання качанів рихлити слід глибше, до 25 см. Одночасно з цим слід проводити прополювання, адже бур'яни можуть затінити розсаду.

Вирощування і догляд за білокачанною капустою включає в себе полив. Ця культура дуже вологолюбна, але різні сорти пред'являють різні вимоги до цього процесу. Ранній сорт капусти під час свого зростання необхідно поливати регулярно, але помірно. Досить проводити таку процедуру раз на день, щоб ґрунт завжди був вологим.

Під час зав'язування качанів (у червні) інтенсивність поливу зростає. За два тижні до зрізання капусти, яку проводять у кінці липня, припиняють зволожувати ґрунт, оскільки надлишок вологи призводить до розтріскування качанів. Середньостиглий сорт в перший час поливають таким же чином, але проводять це набагато триваліше й інтенсивніше в період зав'язування качанів. Перед зрізанням за два тижні полив припиняють.

Пізній сорт постійно потребує надходження вологи. Оскільки саме такий вид капусти використовують для зберігання в зимовий час, то за місяць до зрізання полив слід припинити. В іншому випадку надмірне зволоження може вплинути на якість зберігання.

Рідко і багато поливати овочеву культуру небажано, корені здатні накопичувати вологу, що сприяє їх сильному розвитку на шкоду овочу.

Підживлення та добрива

Вирощування і догляд за білокачанною капустою не може обійтися без підгодівлі. У перший раз це рекомендується робити через два тижні після посадки розсади під час її інтенсивного росту. Для цього використовується курячий послід, який розводять водою в пропорції 1:15.

Друга підгодівля проводиться також через два тижні і застосовують настій коров'яку, який готують заздалегідь і настоюють протягом 10 днів.

Третя підгодівля здійснюється під час зав'язування качанів, при цьому також використовують настій коров'яку або трав'яний збір з полину, осоту, кропиви.

Підгодівлю проводять в лунку під коріння, намагаючись не потрапляти на листя і поєднувати цей процес необхідно з поливом.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *