Краспедія куляста — дивовижна квітка, яку часто використовують під час складання флористичних композицій. Любителів екзотичних рослин цей багаторічник приваблює незвичайним виглядом: довгі прямі стебла прикрашені лаконічними суцвіттями у вигляді кульок, інформує Ukr.Media.
Краспедія належить до сімейства Айстрові (Складноцвіті). Щільні сферичні головки діаметром до 3,5 см складаються з безлічі дрібних суцвіть (часто їх може бути більше сотні). У кожному такому пучку — від трьох до десяти дрібних трубчастих квіток жовтого кольору.
Квітне краспедія у другій половині літа і на початку осені: це рослина короткого дня. І навіть після зрізання, у засушеному вигляді, квітка зберігає щільність головки і яскравість забарвлення. Порожнисте стебло заввишки від 40 до 70 см під час висихання стає дуже міцним і разом з кулькою суцвіть нагадує барабанну паличку. Завдяки такому оригінальному вигляду квітка отримала багато неофіційних назв: "барабанні палички", "ґудзики Біллі"," кулі Біллі","вовняні головки". А насправді назва рослини походить від грецького слова craspedon, що означає "обрамлення" і вказує на перисті щетинки, які оточують плоди-сім'янки у голівках суцвіть.
Де зростає краспедія
Батьківщина цієї дивної квітки — Австралія і Нова Зеландія. Там зростають близько 30 видів краспедії, які зустрічаються як у низинах, так і на височинах. Ця культура надає перевагу добре освітленим ділянкам і може зростати за умов посушливого клімату високогір'я. Листя краспедії кулястої розташоване біля основи стебел і має сріблясте м'яке опушення, що перешкоджає випаровуванню вологи. Крихітні ворсинки на листі утримують крапельки роси, збираючи їх у центрі розетки, рятуючи таким чином рослину від посухи.
У себе на батьківщині краспедія є багаторічною рослиною, але у середній смузі вирощується частіше як однорічна або викопується на зиму, оскільки культура не витримує морози, які нижчі за -12° C.
Як можна виростити "барабанні палички"
Розмножується рослина як насінням, так і діленням куща, але за умов середньої смуги використовують вирощування з насіння. Оскільки від посіву насіння до квітнення минає не менше 6 місяців, краспедію сіють на розсаду у лютому. Для посіву можна використовувати універсальний торф'яний ґрунт з нормалізованою кислотністю. Дрібне насіння розкладають на поверхні землі і зволожують з пульверизатора. Зверху присипати не потрібно. Потім ємності з посівами накривають склом або плівкою і ставлять у сонячне місце, де температура повітря становить 21-23° С. У міру висихання землі посіви зволожують з пульверизатора. Після появи сходів скло трохи відкривають, а через деякий час знімають повністю. Для того щоб розсада була міцною, їй потрібно організувати тривалий світловий день і обов'язково досвічувати.
Коли висота сіянців буде близько 5 см, їх розсаджують в окремі ємності. Подальший догляд полягає у регулярному поливі і підгодівлі комплексним добривом. У відкритий ґрунт рослини висаджують у травні, коли мине загроза заморозків. У ґрунт для посадки краспедії вносять розкислений торф, перегній і пісок. Лунки роблять на відстані 25-30 см, оскільки кущики добре розростаються.
Краспедія абсолютно невибаглива, і за дотримання простих правил агротехніки навіть квітникар-початківець може виростити у себе на ділянці цю дивовижну квітку.
Де використовують краспедію
Краспедія завоювала величезну популярність у флористів з усього світу. Ці квіти використовують для складання весільних букетів, інтер'єрних флористичних композицій, для виготовлення бутоньєрок і навіть для прикрашання зачісок. Краспедія добре поєднується практично з усіма квітами.
Для складання композицій використовують як живі квіти, так і засушені. Зрізана краспедія, поставлена у звичайну воду, зберігає свіжість протягом тижня. Щоб квіти довше радували око, підрізати їх потрібно прямо у воді. А якщо поставити вазу у прохолодне приміщення і додати добриво, квіти простоять близько двох тижнів.
Засушують рослини у темному, добре провітрюваному місці, підвісивши їх суцвіттями вниз. Сухі квіти так само широко використовуються, як і живі: у букетах, декорі інтер'єру, флораріумах, а також під час оформлення подарунків. Іноді суцвіття підфарбовують аерозольними фарбами. Але оригінальний яскраво-жовтий колір все ж таки виглядає більш привабливо.
Якщо ви захоплюєтеся флористикою, обов'язково зверніть увагу на цю квітку і посадіть її на своїй ділянці. І у вас завжди буде можливість скласти оригінальну квіткову композицію.
Джерело: ukr.media