Кімнатна фіалка (інші назви: сенполія, узамбарська фіалка) – відмінний декор будинку, робить затишними найпростіші інтер'єри, але рослина радує наше око тільки до тих пір, поки цвіте і її листя має здоровий вигляд. Що робити, якщо жовтіє листя фіалки?
Повернути декоративний вигляд коханій кімнатній рослині можна, якщо при перших же змінах на листочках особливо ретельно почати доглядати за фіалкою. Її листя як би сигналізує що є проблема. Ваше завдання – зрозуміти, чому фіалка хворіє, адже лікування не буде ефективним без усунення причин, що викликали плями, пожовтіння або знебарвлення, інформує Ukr.Media.
Чому починає жовтіти листя у сенполії?
Початківець квітникар в тому, що у нього жовкне листя фіалки, буде звинувачувати тільки свій невеликий досвід. У половині випадків це дійсно так, але й у досвідчених квітникарів це трапляється, так як пожовтіння може бути пов'язано і з фізіологічними проблемами, і з інфекційними захворюваннями рослин.
Треба розуміти, що фізіологічні зміни відбуваються з-за неправильного догляду і пересадки. Інфекції виникають тільки на ослаблених рослинах, тому знання як доглядати за фіалкою допоможуть не тільки підтримувати гарний зовнішній вигляд, але і не допустити зараження рослини.
Що повинно насторожити, щоб виявити проблеми на початковій стадії? З-за того, що сенполії не відносяться до невибагливих кімнатних рослин, кожен день треба знаходити кілька хвилин, щоб уважно вивчати кімнатних вихованців.
Як виглядає квітуча здорова фіалка:
- Листя зібрані в правильної форми розетки, в центрі яких розташовуються квітки.
- Положення їх – тільки горизонтальне, любе їх підняття виключається.
- У квітки, яка не цвіте, листки також мають бути тільки горизонтальними.
- Колір – насичений, від яскраво-зеленого до темно-зеленого.
Поява нальоту, знебарвлення, сухість по краях – тривожні сигнали. Якщо листя піднімається хоча б з одного боку – це вже ознаки неправильного догляду за сенполією.
Причини пожовтіння листя у фіалок можуть бути наступні:
- природний процес старіння і відмирання нижніх фрагментів;
- хвороби, комахи-шкідники;
- невдале місце для розміщення горщиків;
- неправильно підібраний грунт для рослин;
- недотримання режиму поливу і підгодівлі.
Увага! Любителі фіалок мають великі колекції рослин в інтер'єрі і будь-який новий примірник прагнуть мерщій розмістити з іншими квітками, що робити категорично забороняється. Придбана фіалка повинна пройти спочатку 10-15 денний карантин.
Під карантином розуміється, що рослина буде знаходитися окремо від інших кімнатних рослин, за нею буде вестися посилене спостереження. Якщо у нової фіалки є проблеми, то за два тижні і хвороби, і комахи шкідники обов'язково проявляться. Завдяки карантину виходить уникнути багатьох проблем, так як хвора рослина може заразити всю колекцію фіалок.
Пожовтіння сенполій через виснаження грунту
Найчастіше жовтіє листя фіалок на нижньому ярусі – що робити, в чому причина? Якщо фіалка довгий час не пересаджується, їй починає не вистачати харчування і нижні яруси першими починають на це реагувати і відмирати.
Виправити ситуацію допоможе пересадка сенполії. З цієї ж причини ніколи не слід брати живці для розмноження фіалки з нижніх частин. Пожовтіння листя фіалок забирається пересаджуванням, якщо в грунті буде достатня кількість калію і азоту.
Важливо для квітникарів-новачків! Не спокушайте долю і не готуйте самостійно грунт, краще придбайте спеціальний ґрунт для сенполій.
Поширена причина в'янення рослини – грунт у горщику втратив кислотність, а поживні елементи не розчиняються в лужному середовищі. Ситуація виправляється заміною грунту. Якщо немає можливості швидко це зробити, фіалка починає поливатися злегка кислою водою (кілька крупинок лимонної кислоти або кілька крапель оцту на склянку води). Таке підкислення грунту – завжди швидка допомога у випадку що робити, коли жовтіє листя фіалки.
Які зовнішні фактори і як впливають на листя фіалок?
Пожовтіння, виникнення плям на листочках відбувається:
- Із-за надмірного освітлення – сонячного і штучного. Яскраве світло в будь-яких проявах шкідливе для цієї кімнатної рослини. Придбайте спеціальну плівку на вікно, щоб захистити квітку від сонячних променів. Прийміть до відома, що сенполії з темним листям найстійкіші.
- У разі, коли у зимовий період листові пластини стикаються з холодним склом. Подбайте, щоб горщик не стояв на холодній поверхні підвіконня.
- При 25°C починаються незворотні процеси з стеблами рослини. Влітку обов'язково перенесіть квітку з південної сторони на північне підвіконня.
- Розташування на протязі або в холодному кутку. Для рослини згубні і високі температури і низькі.
- Недостатнього поливу і вологого повітря, тому листя фіалок не жовтіє, якщо по сусідству стоїть ємність з водою.
Чи можна обприскувати фіалки? Категорично ні, так як вологість якісно не підвищується таким шляхом, а зовнішній вигляд квітки псується. Листя з краплями води на сонці стають фокусом для променів – як наслідок вони обпікаються, відбувається утворення коричневих плям.
Якщо на поверхні листочків скупчується багато пилу, то поширене в такому разі обприскування можна замінити обмиванням. Підготуйте мильну воду і обмийте нею бруд. Процедура проводиться в ванній і рослина не виноситься, поки повністю не просушится.
Хвороби кімнатних сенполій
Розглянемо два основних види інфекційних захворювань у кімнатних сенполій.
Увага! Ніколи не беріть живці з хворих фіалок. Якщо пожовклий листок з-за неправильного догляду може відновитися і стати хорошим, то екземпляри з інфекцією приречені.
Підведемо підсумки. Якщо жовтіє листя фіалки – що робити не проблема, якщо елементарно не дотримувалися умови її розміщення. Починаємо правильно доглядати, пересаджуємо і пожовтіння поступово зникає. Від такої рослини проблеми на інші квітки не переходить, але якщо підозрюється фітофтора або борошниста роса, хвора сенполія швидко забирається від здорових примірників. Можливо, що її ви і не вилікуєте, але хоч інші фіалки не заразите.
Джерело: ukr.media