5 способів перетворити ділянку, на якій багато дерну, на родючий город

Необроблювана протягом декількох років земля поступово приймає природний вигляд, тобто стає схожою швидше на дикий луг із кущами, що починають з'являтися, ніж на місце для відпочинку і сільського господарства. З цією проблемою може зіштовхнутися будь-який дачник-початківець, інформує Ukr.Media.

Адже саме в такому стані продають вперше нарізані під дачі та будинки ділянки, в такому ж вигляді земля може опинитися, якщо на ній хоча б 2-3 роки ніхто не працював. Якщо ви стали власником зарослої ділянки і не знаєте, за що хапатись і як домогтися бажаного результату, виберіть собі один із п'яти перевірених роками (і сотками) способів.

Звичайно, найпростіший спосіб — найняти фахівців із ландшафтного дизайну, погодити проект і дочекатися, поки вони все зроблять самі. Але коштувати це буде чи не стільки ж, скільки ви віддали за саму ділянку, тому пропонувати вам таке рішення проблеми ми не будемо.

Заорювання і вирівнювання мотокультиватором

Якщо у вас є мотокультиватор, міні-трактор або можливість взяти цю техніку в оренду на декілька днів, частину проблеми можна вирішити досить швидко. Втім, від ручної праці це все одно не врятує, але хоча б зменшить навантаження на спину.

Перш, ніж розпочати обробку, приберіть з території сміття, яке може потрапити під лопаті культиватора.

Не поспішайте відразу переорати усю ділянку, робіть це поетапно. Спочатку обробіть кілька квадратів, розбийте грудки, виберіть і вивезіть дерен та коріння, розрівняйте граблями ґрунт, і лише потім переходьте на наступну ділянку. Під час роботи швидше за все ви натраплятимете на ґрунтових шкідників, тому бажано тримати під руками ємність із гасом, машинним мастилом або іншою технічною рідиною для їх збору.

Застосування нетканих укривних матеріалів

Якщо вам потрібно звільнити невеликий шматок землі і у запасі є хоча б сезон, можна скористатися укривними матеріалами. Простіші і ефективніші за все чорні неткані укривні матеріали — їх розкладають на ділянці навесні, вибираючи максимально щільні. За літо під геотекстилем бур'яни загинуть, і наприкінці сезону можна буде переорати землю та внести добрива, щоб навесні почати обробку.

Зрозуміло, насіння бур'янів за рік нікуди не подінеться і продовжить сходити, однак його буде значно менше.

Замінити геотекстиль можна на будь-який щільний біорозкладаний матеріал, наприклад, гофрований картон. Він служитиме так само, хоча і виглядає менш презентабельно.

Якщо ви дуже поспішаєте і хочете посадити перші овочі та ягоди вже цього року, то прямо на шар картону встановіть каркас, засипте його родючим ґрунтом, привезеним на замовлення, або тим, що був у вас, а потім у ці гряди-короби висаджуйте зелень, овочі, суницю і т. д. За кілька років картон, що в основі гряди, розкладеться без будь-яких залишків. А ось укривний матеріал для такого не підійде, його доведеться виймати восени.

Обробка гербіцидами

Для тих, хто не боїться хімії і готовий пропустити один посадковий сезон, розумним рішенням може стати застосування гербіцидів. Його суть полягає у методичній обробці ділянки препаратом, що вбиває усі рослини. Обприскують гербіцидами їх наземну частину, однак гине і коріння. Пам'ятайте, що після одноразової обробки домогтися 100 %-вого результату не вдасться, оскільки у ґрунті збережеться насіння і невеликі корінці, які ще не встигли прорости, а це означає, що через деякий час (після появи нових сходів) знадобиться повторна обробка ділянки.

Застосовують гербіциди у суху безвітряну погоду, використовуючи такі препарати як Гліф, Гліфос, Граунд, Раундап, Раундап Біо, Торнадо, Зеро, Снайпер, Ураган Форте і т. д. Для знищення однорічних та багаторічних бур'янів заввишки до 15 см у 10 л води розчиняють 80 мл препарату, проти високорослих багаторічників — 120 мл на 10 л води. Витрата робочого розчину — 5 л на сотку.

Використовувати землю під посадку відразу після обприскування не можна, треба почекати певний час, вказаний у інструкції. Зазвичай це 1-1,5 місяця, але є препарати, після яких не можна нічого садити протягом літа.

Після того, як наземний шар бур'янів і дерну загине, вам залишиться за допомогою лопати і граблів зняти його та вивезти з ділянки, або переорати ґрунт разом із дерном. Препарати на основі гліфосату швидко розкладаються у ґрунті, тому турбуватися про те, що трава, яка загинула, залишилася на ділянці — не варто.

Ручне перекопування з вибіркою коріння

Найбільш трудомістким і найдієвішим способом можна вважати ручний. Звичайно, обробка всієї ділянки триватиме не один день, а може й тиждень, але результат буде помітний відразу. Як і у всіх інших випадках, спершу ділянку потрібно буде очистити від сміття (дощок, каміння, гілок). Потім провести розмітку, вирішивши, де у вас буде город, де газон, де будівлі, де сад тощо. Найбільші бур'яни потрібно буде попередньо підрубати сапкою або скосити, та й взагалі позбавлятися від скошеного бур'яну легше. Лише після цього можна розпочинати видалення дерну, який варто знімати на 5-7 см, ретельно вибираючи коріння і розрівнюючи граблями землю, що відкривається.

Перед вами неодмінно постане питання — куди ж подіти таку кількість дерновини? Застосування їй можна знайти одразу на ділянці, або застилаючи шматками дерну ями і нерівності, а потім утрамбовуючи їх, або відправивши їх на тривале компостування, обробивши згідно з інструкцією ЕМ-препаратами.

Після того, як ви знімите весь верхній шар, можна починати видалення зайвих кущів, дерев і пнів. Розрівняний ґрунт бажано підгодувати комплексними мінеральними добривами, а потім на деякий час залишити відпочити. Спостерігайте за землею і не давайте їй знову заростати бур'янами, видаляючи ті, що зійшли, або засіявши її культурними рослинами.

Посів сидератів

Найбільш довготривалим, хоча і дієвим способом позбавлення від бур'янів є посів сидератів. Для того, щоб вони захопили вашу ділянку і витіснили з неї усі невідповідні рослини, треба переорати ґрунт навесні і відразу густо засіяти суміш сидератів. Після того, як вони піднімуться, доведеться ще раз усе заорати мотокультиватором або міні-трактором з бороною, і знову засіяти. Повторити цю процедуру потрібно тричі протягом літа.

Сидерати дуже живучі, і крім того, що це чудове зелене добриво, вони також здатні витіснити будь-якого рослинного агресора, хоча на дуже зарослих ділянках вам може знадобитися і два сезони для отримання максимально помітного результату.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *