Запаси прісної води на планеті стрімко скорочуються

Інтенсивне відкачування ґрунтових вод, а також випаровування і танення льодів внаслідок підвищення глобальної температури призвели до переміщення все більшої кількості прісної води з континентів в океани. Це ставить під загрозу більшу частину населення світу, не враховуючи небезпечного підвищення рівня моря по всій планеті.

Критичну ситуацію з водою відзначили вчені з американського Університету штату Аризона, які використовували дані гравітаційних вимірювань із супутників для оцінки загального об'єму рідини, що зберігається на континентах. Сюди входять усі форми прісної води, від річок і підземних джерел до льодових щитів. Вимірювання показали тривожне скорочення запасів прісної води у багатьох частинах світу в період з 2002 по 2024 рік.

Дослідники виявили, що посушливі регіони не просто стають сухішими, що очікувано у зв'язку зі зміною клімату, але й розширюються більш ніж на 800 000 квадратних кілометрів на рік, що приблизно відповідає площі Великої Британії та Франції разом узятих. Так, команда виділила чотири мега-сухих регіони, де окремі області тепер з'єдналися, утворивши єдину зону висихання. До них належать північ Канади, де втрати води зумовлені таненням вічної мерзлоти та зменшенням снігового покриву.

У двох інших регіонах втрати води зумовлені в основному виснаженням ґрунтових вод, головним чином, за рахунок відкачування води для зрошення. Це більша частина Центральної Америки та регіон, що простягається від Північної Африки до північної Індії та Китаю. Виснаження ґрунтових вод спонукає людей збільшувати відкачування води ще більше, і це перенесення маси настільки велике, що стало одним з основних факторів підвищення рівня моря. Команда назвала цю тенденцію дуже тривожною, оскільки запаси прісної води скорочуються, а рівень моря підвищується ще швидше.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *