Пустушка – засіб заспокоєння грудних дітей. У дитячому віці смоктання соски замінює їм материнські груди. Ця «обманка» допомагає їм швидше заспокоїтися і заснути. Однак приходить час, коли смоктальний рефлекс перестає відігравати в житті дитини першорядну роль і відходить на другий план, а звичка залишається. Отже, вам необхідно привчити своє чадо обходиться без неї. Ось кілька рекомендацій педіатрів, щоб цей процес не перетворився для мам на тортури, інформує Ukr.Media.
Коли відучувати дитину від пустушки
Дитячі лікарі стверджують, що відучувати малюка від соски необхідно починати в той час, коли він досягає восьмимісячного віку (коли на зміну смоктальному рефлексу приходить жувальний). При цьому необхідно враховувати, що дитячий організм перебудовується, і тому перебуває у стані стресу. Запам'ятайте критерії, які вказують, що ваше чадо не готове відмовитися від пустушки:
- нездужання (температура, кашель, закладений носик);
- напади голоду в нічний час;
- неспокійний сон вночі.
Але є ситуації, коли, незважаючи на зовнішні фактори, необхідно негайно приступати до цього вельми неприємного і болючого для малюка процесу. Для цього є ряд важливих передумов:
- ваша дитина не випускає соску з рота протягом всього періоду неспання;
- вона досягла трирічного віку;
- ви помітили уповільнення розвитку мовного та слухового апарату;
- вона з великим задоволенням проводить час з пустушкою, ніж, граючи зі своїми однолітками.
З чого починати
Фахівці рекомендують перші спроби відучити дитину від пустушки починати, коли йому виповниться шість місяців. Саме в цьому віці смоктальний рефлекс починає змінюватися на жувальний. Пам'ятайте, що в цей період не варто свого улюбленого «зайчика» на тривалий час залишати без уваги. І ось з чого варто починати, в першу чергу.
- Привчіть його засипати без соски. Це можна починати робити, коли дитина досягає чотиримісячного віку. Якщо малюк проявляє занепокоєння, спробуйте відволікти увагу казкою чи колисковою;
- Коли вашому чаду виповниться 10 місяців, починайте вчити його пити з чашки. Якщо вірити педіатрам, дитина, що освоїла даний навик, швидше відмовляється від соски;
- Регламентуйте час смоктання. Протягом дня контролюйте і не дозволяйте їй без гострої необхідності тягнути соску в рот;
- Прибирайте соску з рота, коли бачите, що дитина відволіклася або заснула.
Основні принципи відучення малюка від пустушки
- Наберіться терпіння і тримайте свої негативні емоції під контролем. Дратівливість і крики тільки будуть провокувати у дитини наростання почуття переляку, яке незмінно супроводжується істериками і поганою поведінкою. Позбавлення його звичного і такого улюбленого предмету вже є стресом. Ви повинні максимально заспокоїти його, щоб малюк легше пережив цей момент.
- Наші бабусі вирішували це питання іншим способом. Вони брали пустушку, намазували чим-то, що мало неприємний смак, і дитина сама переставала тягнутися до неї. Проте фахівці попереджають, що такий метод без згубних наслідків не обходиться. Дитина перестає довіряти вам і починає боятися більшості речей, які до цього любила.
- Ви повинні проявити твердість характеру. Будьте готові до того, що малюк постарається всіма доступними йому способами (криками, істериками, непослухом) повернути пустушку собі. Ні в якому разі не йдіть у нього на поводу, інакше така поведінка стане нормою.
- Не поєднуйте цей захід з іншими (наприклад, з початком відвідування дитячого саду, знайомством з горщиком тощо);
- Візьміть відповідальність у цій непростій справі на себе. Дитині і так буде непросто, а в такі моменти вони досить гостро потребують мами.
Принципи відучення від пустушки дітей до року
Якщо ви вирішили розлучити свого малюка з пустушкою на першому році життя, враховуйте наступні рекомендації:
- Проводите з малюком якомога більше часу (читайте, грайте, спілкуйтесь);
- Довго проводите час на вулиці, граючись з однолітками;
- Перший час можна дозволити засипати йому з соскою, але після того, як він засне, необхідно гранично обережно вийняти пустушку і покласти її поруч;
- Під час його неспання ховайте подалі предмет жадання.
Принципи відучення від пустушки дитини від року
Якщо після того, як дитині виповнився рік, він не знаходить сил відмовитися від соски – це вже психологічна залежність, тому необхідно вдаватися до кардинальних заходів:
- Захоплюйте дитину розповідями, в яких він головний герой, і за допомогою улюбленого предмета (соски) робить добрі справи, наприклад, віддає її переляканій дитині, щоб та заспокоїлася;
- На вулиці або в гостях скажіть дитині, що забули соску вдома. Якщо дитина закотить істерику, випадково знайдіть пустушку в сумці;
- Привчайте дитину засинати без соски. Але будьте готові, що доведеться сидіти поруч, поки дитина не засне.
Корисні хитрощі для мам, щоб відучити дитину від соски
Ви вже знаєте, що процес відмови від соски дитина сприймає дуже болісно. Це цілком нормально. Але ваше завдання, як люблячих батьків, допомогти улюбленому чаду пережити цей момент максимально безболісно. Для цього необхідно підійдуть будь-які хитрощі.
1. Розмовляйте і пояснюйте
Звичайно, дитині дуже важливо відчувати співчуття, але разом з цим їй потрібно зрозуміти, що в житті немає нічого постійного, що речі можуть ламатися і губитися, і тоді необхідно вчитися обходитися без них;
2. Запропонуйте альтернативу
Незважаючи на юний вік, у кожної дитини є якась мрія. Спробуйте запропонувати йому обмін. Якщо ваш малюк перестає смоктати пустушку, ви виконуєте його заповітне бажання. Як показує практика, діти охоче йдуть на такі компроміси;
3. Неймовірні історії
Придумайте казку про соску (про їх знайомство, дружбу і т. д.) з логічною кінцівкою. Нехай захоплююча розповідь закінчиться тим, що пустушка постаріла і втомилася, їй прийшов час прощатися і йти. Можна відрізати від неї шматочок і сказати, що вона залишила частинку себе на пам'ять і т. д.
Важливо пам'ятати, що протягом одного дня відучити ненаглядне чадо від соски не вийде. Наберіться терпіння, знайдіть відповідні слова і менше залишайте його без уваги, особливо наодинці з предметом спокуси.
Джерело: ukr.media