ОККО, WOG, Socar. Чому мережі заправок сплачують різні податки

Дослідження аналітиків на даних податкової показало: ОККО і Socar сплачують з літра пального більше 2 грн податків. Друга за розміром на ринку WOG – майже утричі менше. Аутсаудери списку – на порядок менше. Що це означає?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Минулоріч і у першій половині 2023-го мережі автозаправок сплачували у бюджет з літра пального від десятка копійок до 2,75 грн. Таких висновків дійшли аналітики ІСЕТ та CASE Ukraine. Зарплати працівників паливних мереж, судячи зі сплати податків, відрізняються у 4,5 разів, свідчать результати дослідження.

Водночас тіньова частка на паливному ринку послідовно зменшується з 27% у 2020 році до 11% минулоріч і до 8% у першому кварталі 2023-го, за оцінкою аналітиків. Чому «податкові» показники лідерів ринку ОККО і WOG відрізняються утричі і що може чекати на компанії, які сплачують державі найменше, за результатами дослідження?

Скільки з літра пального отримує держава і чому

У першій половині 2023-го бензин А-95 коштував близько 45-52 грн/л, дизель – 43-55 грн/л, за даними minfin.com.ua. Скільки з них сплатили у держбюджет – рахував Олег Гетман, фахівець Економічної експертної платформи.

Найбільше з літра сплачує ОККО – 2,4 грн з літра у другому кварталі 2023 року. Це – найбільша приватна мережа із близько 400 заправок по всій Україні. Воєнний 2022-й компанія завершила з прибутком, підтвердив голова компанії Василь Даниляк в інтервʼю Forbes. Тільки за перше півріччя 2022-го ОККО отримала 3 млрд грн чистого прибутку, що на 20% більше, ніж за весь 2021 рік, виручка зросла на 64%, до 32,8 млрд грн.

Друга за розміром приватна мережа із 360 заправками WOG стабільно сплачувала державі близько 0,7-0,8 грн з літра. «Через старі валютні борги компанія найближчими роками не зможе досягнути рівня ОККО за податком на прибуток», – пояснює керівник WOG Holding Андрій Пивоварський. Порівняно із 2021-им компанія наростила частку на ринку з 8-9% до 13-16%, казав він в інтервʼю Forbes.

Київська мережа KLO сплачувала державі до 1 грн з літра, як і БРСМ та UPG.

У податковому хвості – Авантаж і мережа Prime з результатом до 0,5 грн за літр.

Мережі заправок сплачують суттєво різні суми податків з літра пального — WOG втричі менше за ОККО. Чому така різниця і якими можуть бути наслідки /Фото 1

Як рахували? Дослідження ґрунтується на даних податкової: обсяги сплачених податків розділили на обсяги роздрібних продажів пального, розповідає Гетман. Серед податків, які враховували: податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб (ПДФО, 18%), єдиний соціальний внесок (ЄСВ, 22%) та інші. Імпортний ПДВ і акциз не враховували, каже Гетман. «Майже усі компанії зараз імпортують, ці суми мають бути однакові», – пояснив він.

Чи мали б результати бути однаковими у різних мереж? Ні. «По податках на літр можливі аномалії», – каже Гетман. В розрахунок включений податок на прибуток, який може залежати від багатьох факторів, у тому числі боргів та інвестицій, пояснює директор компанії «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн.

А от зарплати працівників мали б бути плюс-мінус однакові, вважають і Гетман, і Куюн. ОККО платить працівнику в середньому 34 000 грн на місяць, свідчить дослідження. Сума така велика, бо в мережі виплатили річні бонуси персоналу, написав Куюн з посиланням на джерела у компанії. Forbes звернувся до ОККО з запитанням про середню зарплату у мережі і коливання податкового навантаження протягом 2022-2023 років, але не отримав відповіді на момент публікації тексту.

Socar і UPG платять в середньому близько 25 000 грн на місяць, U.GO, Shell і Amic — близько 20 000.

А от друга за розміром WOG – тільки 14 600 грн. Результати дослідження щодо зарплат у мережі WOG в цілому відповідають дійсності, якщо аналітики не враховували винагороду працівникам центрального офісу, повідомила пресслужба компанії.

Близько до мінімалки в середньому платить київська мережа KLO і Prime, яка заправляє вантажівки.

Державна «Укрнафта» взагалі відсутня у дослідженні. «Не змогли відокремити податки, сплачені саме з мережі АЗС», – каже аналітик Гетман.

Мережі заправок сплачують суттєво різні суми податків з літра пального — WOG втричі менше за ОККО. Чому така різниця і якими можуть бути наслідки /Фото 2

Мережа заправок вантажного транспорту Prime ще у червні потрапила у перелік підозрілих, після засідання парламентської тимчасової слідчої комісії (ТСК) 27 червня з економічної безпеки, яку очолює народний депутат Ярослав Железняк.

Після тієї ТСК податкова 1,5 місяці перевіряла заправки Prime в усіх регіонах, розповідає власник мережі Дмитро Льоушкін. «Нас розібрали на молекули», – додає він. В результаті перевірок порушень не знайшли, стверджує він. Водночас Prime позивається щодо результатів перевірок приблизно у п’яти випадках, додає Льоушкін.

Чому Prime сплачує тільки 0,2 грн/л? Компанія релокувалася з Харкова через війну, документи на попередні ТОВки втрачено, тому в офіційній звітності саме такі результати, каже Льоушкін. Ще один його аргумент – АЗС мережі розташовані в селах, там маржа менша.

До чого призведе дослідження про податкову дисципліну мереж АЗС

Висвітлення теми створює соціальний тиск, тому деякі мережі анонсують, що їхні показники у третьому кварталі значно покращаться, каже Куюн.

Результати роботи дозволили мережі WOG планово підвищити зарплати працівникам з 1 вересня, повідомила пресслужба компанії.

Prime поступово покращуватиме показники до 0,7-0,8 грн/л у першому кварталі 2024-го, каже Льоушкін.

Аналітики робили дослідження в рамках роботи парламентської ТСК, каже Железняк. «Ми маємо усі ці дані, немає жодної необхідності проводити ще одне засідання комісії», – додає він.

Зараз тіньовий сектор не зростає, але задача – звести його нанівець, каже Железняк. Вже відбулася низка перевірок мереж. Тепер мають активізуватися Національна поліція і Бюро економічної безпеки (БЕБ), додає він.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *