Наприкінці 2023 року у центрі містечка Голлівуд, поруч з Маямі, Тарас Мороз відкрив магазин-кавʼярню Farmer`s Milk. У заклад він інвестував більше $1 млн та пройшов довге погодження від місцевої влади. Тепер його мета – створити франчайзингову мережу у великих американських містах. Чи є шанси?
Тільки три дні даруємо 500 грн знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Оформлюйте зараз за промокодом F500. Підписуйтесь за цим посиланням
«З Новим роком! Новий початок покладено», – написав 1 січня на своїй Facebook-сторінці засновник мережі «Молоко від фермера» Тарас Мороз. Разом з командою він відкрив новий bakery (магазин+кавʼярня) у Голлівуді в приміщенні, де раніше розташовувався Starbucks.
«Ми аналізували ринок декількох країн, щоб розпочати масштабування, зокрема, Туреччину, Польщу та Велику Британію», – каже Мороз. Найперспективнішими виявилися США. «Конкурентів немає – у Флориді та великих містах (Нью-Йорку, Лос-Анджелесі) взагалі немає закладів з акцентом на молочні продукти», запевняє він.
При цьому обсяг продажу товарів у молочній категорії у 2022 році у США зріс до $15,3 млрд, йдеться у дослідженні американської компанії IRi. У жовтні 2023 року виробники молока у США відвантажили 3,7 млрд фунтів упакованих молочних продуктів, йдеться у даних Міністерства сільського господарства США.
Чим підкорюватиме Farmer`s Milk американський ринок?
Як в Україні, але без ковбаси
Основний асортимент американського закладу Мороза – запіканка, сирники, торти «Наполеон», «Медовик», а також молоко і йогурти. Наразі у Farmer`s Milk продаються 10 одиниць йогуртів з різними смаками, але скоро мають бути і з різним складом жирності, каже Мороз.
У компанії вирішили, що не продаватимуть у Флориді ковбасу та консервацію. Ковбаса буде у сендвічах, зазначає Мороз. Проте у закладі з’явиться більше молочної продукції – зокрема, сиру.
Більшість продукції у Farmer`s Milk доставляє «Новою поштою» з України. Зокрема, торти, філіжанки для кави та уніформу для працівників.
Однак молоко і йогурти, згідно з американським законом, завезти з України не можна. Їх виготовляє фермер з Флориди. Молоко там проходить три цикли пастеризації і має бути ліцензовано, перераховує місцеві правила Мороз.
Особливість місцевих поживачів: купувати готове та навіть замовляти каву додому, каже Мороз.
На місці Starbucks
Головною складністю для нього був пошук приміщення у США. Для американців важливо, щоби бізнесмен вже мав певний бекграунд роботи у США. «Коли кажеш їм про Україну, вони одразу асоціюють її з війною», – згадує про складнощі Мороз.
По знайомству йому вдалося знайти хорошого підрядника, який переробив приміщення Starbucks у Farmer`s Milk. Кожну зміну у приміщенні в США потрібно узгоджувати, зокрема, має бути дозвіл на зміну лампочок, фарбування стін, зміна плитки або перепланування приміщення. «Бюрократії тут більше, ніж в Україні», – каже Мороз.
Свій заклад він відкрив в орендованому приміщенні площею 200 кв. м. Вартість оренди одного квадратного метру у Голлівуді – близько $65, а на центральній вулиці Маямі – $100, каже засновник. Відкриття одного закладу обійшлося приблизно у $1-1,5 млн, оцінює Мороз.
Далі по світу
Наразі Мороз продумує, як побудувати франчайзингову мережу у найбільших містах США – Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго. Відкриття першого закладу у США та супутні витрати вже коштували більше $2 млн.
«У розвиток закладів вкладають американські компанії, а ми продаємо авторське право і продукцію з України», – розраховує Мороз.
Крім того, він думає над відкриттям своїх закладів на ринках Канади та Великобританії. «Там багато емігрантів і немає особливих традицій у їжі», – зазначає засновник «Молока».
Найконкурентніші ринки для молочників – Франція і Польща, визнає Мороз. Виходити туди він не планує.