Новий гендиректор General Electric Ларрі Калп має кардинально іншу бізнесову стратегію порівняно з легендарним Джеком Велчем, який свого часу зробив компанію. Та роки невдач і хаосу, які спіткали компанію з початку 2000-х через спроби наступників Велча наслідувати його стиль, вимагали нових підходів, які більше відповідали сучасним реаліям. Схоже, що Калпу вдалося підібрати підходящі методи
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Нещодавно Ларрі Калп, який став гендиректором американської корпорації GE у 2018 році, влаштував на Мангеттені захід для видатних колег по цеху. Його метою була презентація не нового продукту, а давньої бізнесової філософії ощадливості, яка заснована на японських виробничих техніках. Саме вона допомогла зробити GE такою, якою вона є зараз, після пʼяти років Калпа на посаді голови й гендиректора компанії.
Гендиректор Uber Дара Хосровшані, очільник Ford Джим Фарлі та гендиректорка PG&E Петті Попп серед інших гостей ділилися своїм досвідом застосування філософії економії. Калп же на цьому вечорі був радше модератором, який заохочував говорити інших про свій досвід, а не розповідав про власний. «Ми подумали, що найкращий спосіб відповісти на всі питання [про філософію] – це зібрати практиків-однодумців з різних галузей», – каже Калп.
Після років непоказних цін на акції та зростання боргу General Electric опинилася в центрі великої реструктуризації, яка розділить 131-річного гіганта (продажі 2022-го: $76,6 млрд) на три окремі публічні компанії. GE Aerospace, яка займатиметься аерокосмічним напрямом, GE HealthCare – охороною здоров’я і GE Vernova – енергією.
GE HealthCare стала повністю самостійною у січні й вже котирується на біржі Nasdaq із ринковою капіталізацією $29,5 млрд. Aerospace і Vernova будуть відокремлені наступного року. Калп – гендиректор GE Aerospace, яка по суті буде єдиним, що залишилося від старої GE після розділення.
Якості ощадливого лідера
Вперше Калп почав вивчати принципи ощадності ще на посаді менеджера у The Danaher Corporation. Після того, як він став гендиректором Danaher у 2000-му, йому вдалося впʼятеро збільшити виторг компанії та ринкову капіталізацію, а у 2014-му він пішов з посади, щоб викладати.
GE, яка відома зірковими гендиректорами, тепер очолює людина, для якої «невибагливий» і «обачний» є правильними характеристиками хорошого лідера. Аналізуючи роботу сотні компаній за свою карʼєру, Ларрі Калп знає, що потрібно, щоб бути високопродуктивним менеджером.
Йому не потрібно спілкуватися з репортерами, аби виконувати свою роботу. Його підхід формувала не схильна до публічності Danaher, яка не кричала по всіх усюдах про свою важливість для світу.
І хоч Калп побожно говорить про систему талантів у GE, в якій формуються майбутні гендиректори, він не вважає, що збереженню підлягає все і всі: «Скажімо так, там було достатньо можливостей для вдосконалення».
Закінчення ери
Полагодити GE було непросто. Джефф Іммельт радикально перекроїв компанію під час свого 16-річного перебування за кермом GE. Він розпродав підрозділи, які займалися пластиком, побутовою технікою, медіа і фінансовими послугами, щоб зосередитися на індустріальних напрямах, які розвивалися швидко.
Іммельт теж вдався до методів ощадності й навіть створив програму навколо них. Та вона не змогла компенсувати наслідки занадто вартісних поглинань, збільшення боргу та очевидної алергії на погані новини. На момент виходу Іммельта з компанії у червні 2017-го від слави й величі всесвітньо відомого бренда залишилися самі лише спогади.