ПриватБанк, Ощадбанк, Універсалбанк (monobank), Райффайзен Банк, Національна асоціація банків України (НАБУ) та Асоціація українських банків (АУБ) підписали меморандум «Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг». Документ підписали 10 грудня у Національному банку, передає кореспондент Forbes Ukraine. Йдеться про запровадження нових лімітів на карткові перекази, про які раніше писав Forbes. Передбачається, що обмеження діятимуть до кінця воєнного стану.
Деталі
- У банках, які не підписали документ, діятимуть ліміти встановленні НБУ раніше. Водночас регулятор сподівається, що найближчими часом всі банки та фінустанови приєднаються до цього меморандуму.
- Передбачається, зокрема, запровадження місячних лімітів операцій для клієнтів із високим рівнем ризику, які не мають підтверджених доходів, 50 000 грн із 1 лютого 2025 року.
- Для клієнтів із середнім і низьким рівнем ризику – 150 000 грн за місяць із 1 лютого і 100 000 грн із 1 червня.
- Йдеться про всі операції з поточних рахунків на користь фізичних осіб, зокрема на iBAN.
- Попередньо, обмеження діятимуть до кінця воєнного стану, відповіли у НБУ. Ця ініціатива спрямова на зменшення тіньового сектору економіки, протидію терористичній ти диверсійній діяльності Росії, що фінансується через використання так званих дропів, зазначив голова НБУ Андрій Пишний.
- У разі значних накопичень або додатково підтверджених доходів ліміти для клієнтів встановлюватимуть індивідуально з урахуванням рівня доходів, інформацію про які планують збирати автоматично з наявних ресурсів, заявили підписанти.
- Передбачається обмін банківською інформацією і посилення контролю за діяльністю ФОП, обмеження відкриття рахунків для клієнтів без підтверджених доходів трьома в одній валюті та посилений контроль платежів уночі.
Контекст
Правління НБУ 27 серпня затвердило обмеження для карткових переказів між фізособами на суму 150 000 грн на місяць для вихідних платежів з 1 жовтня.
Також регулятор анонсував вимоги до волонтерів, аби уникнути обмежень. Регулятор пояснював це необхідністю боротьби зі схемними операціями через фіктивні p2p-перекази, або так звані дропи. НБУ оцінює обсяги цих операцій у 200 млрд грн на рік.
На початку листопада НБУ надав банкам і небанківським фінустановам рекомендації для виявлення «дроблення бізнесу» і ухилення від податків. Схема завдає бюджету втрат на 12 млрд грн, за словами Олега Гетьмана, координатора Економічної експертної платформи.