Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) з 1 січня 2025 року. Про це йдеться в картці законопроєкту №12178.
Деталі
- Функції МСЕК будуть передані експертним комісіям, які працюватимуть у кластерних та надкластерних лікарнях.
- Термін «медико-соціальна експертиза» буде замінений на нове поняття – «оцінювання повсякденного функціонування людини».
Популярне Категорія Гроші Дата 28 грудня Хиткий мир, Трамп і врожай. Що штовхатиме долар вгору та на який курс чекати у 2025-му. Прогнози ICU, ЦЕС, Capital Times та «Райффайзен»
Контекст
22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, на якому обговорювались зловживання в системі медико-соціальної експертизи (МСЕК) та незаконне присвоєння статусу інвалідності. За підсумками зустрічі президент підписав указ про ліквідацію МСЕК і доручив прем’єр-міністру врегулювати це питання на рівні центральних органів виконавчої влади. Після засідання генпрокурор Андрій Костін подав у відставку.
За даними СБУ, у 2024 році підозри було оголошено 64 посадовцям МСЕК, а понад 4000 фіктивних висновків про інвалідність були скасовані. МОЗ передав функції центральної МСЕК до Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності в Дніпрі, при цьому система наразі складається з 328 закладів, включаючи 25 обласних бюро та понад 300 міських і міжрайонних комісій.
На початку листопада уряд подав до Верховної Ради законопроєкт, який остаточно ліквідує МСЕК і впровадить цифрову систему оцінювання на базі лікарень.
19 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12178 у другому читанні, що передбачає перехід до сучасної цифрової моделі оцінювання.