У вівторок, 16 січня, очікується, що Європейська комісія запропонує продовжити до червня 2025 року припинення дії тарифів та квот на імпорт української продукції, пише Financial Times. Водночас премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск зберігає протекціоністську позицію попереднього уряду та має намір виступити проти.
Ключові факти
- Водночас позиція Польщі не вплине на результат, оскільки рішення ухвалюється більшістю голосів, зазначає видання.
- Єврокомісія розглядає більш жорстке захисне застереження, яке дозволить швидко зупинити експорт, якщо він заполонить ринок у деяких державах-членах.
- Прихильність Туска до політики партії «Право і справедливість» суперечить його обіцянці, з якою він вступав на посаду минулого місяця, повернути Польщу до центру політики ЄС після багатьох років ворожнечі з Брюсселем.
- Це підкреслює, як важко польському премʼєру знайти баланс між своїм проєвропейським порядком денним та інтересами фермерів та перевізників, які хочуть зберегти заборони на імпорт і з листопада блокують прикордонні переходи з Україною, щоб змусити уряд підтримати свої вимоги.
- Туск готується відвідати Київ найближчими днями, щоб спробувати послабити напруженість, спровоковану блокадою кордону, і досягти компромісу щодо заборони на імпорт українського зерна, запровадженого урядом Польщі минулої весни.
- Заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак повідомив у вихідні, про відсутність згоди з боку його уряду на продовження ЄС преференційних торгових умов для України, оскільки це «загроза» для польських фермерів.
- Туск заявив у пʼятницю, що Польща продовжить надавати повну підтримку Україні в її війні проти Росії, але також пообіцяв захищати ключові сектори польської економіки від недобросовісної конкуренції.
Контекст
З 6 листопада перевізники Польщі розпочали страйк на кордоні з Україною, заблокувавши три пункти пропуску для проїзду вантажного транспорту: «Корчова – Краковець», «Хребенне – Рава-Руська» та «Дорогуськ – Ягодин».
3 січня польські фермери з організації «Підкарпатське ошукане село» заявили, що відновлять призупинену напередодні Різдва акцію протесту та блокаду прикордонного переходу «Медика – Шегині».
Польські фермери вимагають дотацій на закупівлю кукурудзи й залишення сільськогосподарського податку без змін. Основна вимога перевізників – скасування так званого транспортного безвізу для українських міжнародних перевізників.
У середньому один день простою через страйк на польсько-українських пунктах пропуску завдає одній українській компанії близько 1 млн грн втрат, підрахувала Європейська Бізнес Асоціація. За оцінкою Федерації роботодавців, наразі економіка зазнала понад €400 млн збитків внаслідок блокування кордону.
Раніше Туск звинувачував уряд Матеуша Моравецького в бездіяльності в ситуації з блокадою пунктів пропуску на кордоні з Україною.