Нещодавні санкції США, які були запроваджені напередодні Дня незалежності, вже дають свої перші результати, повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний. Нові санкції суттєво вплинуть не тільки на ключові для Росії нафтові та газові проєкти, але й на фінансовий сектор.Зокрема, під обмеження потрапили три компанії, що співпрацюють з російськими банками.
Ключові факти
- Пакет санкцій торкнувся 400 фізичних та юридичних осіб, включаючи російські підприємства та компанії з третіх країн, таких як Китай і ОАЕ, які мають стратегічне значення для економіки РФ.
- Особливо значущими ці санкції стали для фінансового сектору Росії, зазначив Пишний. До списку потрапили три російські компанії, що надають ІТ-рішення для банківської системи РФ.
- «Діасофт» – один із розробників Системи передачі фінансових повідомлень центробанку РФ, вже під санкціями ЄС.
- «ЦФТ» – один із найбільших провайдерів ІТ-послуг для фінансового сектору РФ, розробник платіжної системи «Золота Корона».
- АТОЛ – постачальник платіжних рішень, виробник pos-терміналів, повʼязаний із сервісом Sigmapay для розрахунків росіян у Туреччині.
- Одним із акцентів Мінфіну США стало застереження для іноземних фінансових установ та урядів щодо нових представництв російських банків, пояснив голова НБУ. Мінфін США рекомендує країнам з обережністю надавати дозвіл будь-якій російській фінансовій установі на відкриття нової філії в їхніх юрисдикціях, адже це може наражати фінансові системи країн на високі ризики в частині санкційного комплаєнсу, зазначив він.
- За словами Пишного, вже зараз помітний ефект: банки в Грузії та Казахстані призупинили перекази через російську платіжну систему «Золота Корона», посилаючись на необхідність додаткових перевірок для дотримання міжнародних санкцій. Очікується, що аналогічні рішення прийматимуть і інші іноземні фінансові установи, додав голова НБУ.
- Пишний наголосив, що ці заходи є результатом співпраці між українськими представниками, зокрема НБУ, та санкційною командою США.
Контекст
23 серпня США запровадили черговий пакет санкцій проти Росії за війну в Україні. Під обмеження потрапили 400 фізичних осіб і компаній. Санкції зачіпають, зокрема, енергетичну, металургійну, гірничодобувну та інші галузі.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року США та їхні союзники ввели безпрецедентні санкції проти Росії. Ці заходи спрямовані на ізоляцію російської економіки, обмеження її доступу до технологій та фінансових ринків, а також на зменшення її здатності фінансувати війну.
Попри сотні санкцій і обмежень, російська економіка пристосувалася до життя в ізоляції та навіть показує зростання. Насамперед завдяки нарощуванню військового виробництва, що, як визнає влада РФ, «перегріває» її. Але ситуація далека від того, що хотіли б бачити Україна та її партнери.