Індекс споживчих цін (ІСЦ) у квітні збільшився на 0,2% до попереднього місяця, у річному вимірі інфляція становила 3,2%, свідчать дані Державної служби статистики.
Велика війна пришвидшила вихід жінок на лідерські ролі. Вже 15 травня на форумі «Вільна» Forbes пропонує подивитися на це явище крізь нову, чітку оптику. Спікерки та спікери з Superhumans, Google, ENKO, Diia.City United, G. Bar та інших. Купуйте квитки за посиланням.
Ключові факти
- Сповільнення ІСЦ у річному вимірі зупинилося. У березні річний показник також становив 3,2% після прискорення на 4,3% у лютому.
- Таким чином, інфляція знаходиться на мінімальному рівні за 42 місяці – меншою вона була тільки в 2020 році, під час штучної зупинки глобального споживчого попиту, викликаного пандемією COVID-19.
- Динаміка зростання цін на продукти харчування в річному вимірі скоротилася до 0,3%. Зокрема, ціни на яйця на 19,2% нижчі, ніж торік, на олію – на 15,4%, цукор – на 15,1%, на овочі – на 13,9%.
- Водночас ціни на пальне зросли на 18,1% у річному вимірі.
Контекст
25 квітня НБУ знизив облікову ставку на 1 в.п. – до 13,5%. Це стало можливим завдяки послабленню цінового тиску та зниженню ризиків для міжнародної допомоги, заявив голова НБУ Андрій Пишний під час монетарного брифінгу. У першому кварталі споживча інфляція була меншою, ніж прогнозував Нацбанк. У березні річна інфляція сповільнилася до 3,2%, тоді як регулятор прогнозував 5%.
У своєму макропрогнозі на 2024 рік НБУ покращив прогноз щодо інфляції з 8,6% до 8,2%. Відхилення від прогнозу зумовлювали передусім малопрогнозовані чинники, зокрема тимчасового характеру, пояснили в НБУ. Тепла зима забезпечила більшу пропозицію сирих продуктів харчування та сприяла послабленню тиску з боку витрат бізнесу, зокрема на енергоносії. Вкотре як непередбачуваний фактор Нацбанк згадав ефект від значних врожаїв попереднього року.
Семеро членів Комітету з монетарної політики НБУ очікують зниження облікової ставки до 13% на кінець року, четверо припускають більш стрімке зниження – до 11,5-12%.