Компанії Кернел, Louis Dreyfus Company та Cargill стали найбільшими експортерами зерна з України в сезоні 2022/23. Про це йдеться у повідомленні на ресурсі Share UA Potential.
Ключові факти
- В сезоні 2022/23 експорт зернових з України становив приблизно 49 млн т, що на 1 млн т більше, ніж в сезоні 2021/12.
- Через те, що значна частка українського зерна була експортована альтернативними шляхами, і лише 55% – через українські глибоководні порти, в структурі експортерів у порівнянні з попередніми роками відбулися значні зміни.
- Як зазначають аналітики Share UA Potential, ці зміни пов’язані з тим, що експорт альтернативними шляхами набагато більш фрагментований, частка найбільших гравців в ньому майже ніколи не перевищує 5-7%. Наразі виключенням є Нібулон, який робить велику ставку на свій портовий термінал на Дунаї, навіть за умови можливості експорту через глибоководні порти, зазначається у коментарі.
- За даними, наведеними у фінансовому звіті групи Кернел за фінансовий рік 2022/23, саме ця група з часткою 8% стала найбільшим експортером зернових з України в сезоні, що закінчився. Далі йде компанія Louis Dreyfus, частка якої становила 7%.
- Окрім двох найбільших гравців, у пʼятірці також присутні Cargill, Нібулон та ADM.
Десятка найбільших експортерів в сезоні 2022/23
- Кернел (8%)
- Louis Dreyfus (7%)
- Cargill (5%)
- Нібулон (5%)
- ADM (5%)
- Агропросперіс (4%)
- Cofco (3%)
- Viterra (3%)
- Укрландфармінг (2%)
- Олам Україна (1%)
Контекст
Україна у 2022 році експортувала агропродовольства на суму $23,6 млрд, що на 15% менше, ніж у 2021 році.
У першому півріччі 2023 року експорт аграрної продукції досяг $11,8 млрд, що на 17% більше, ніж за аналогічний період 2022 року, свідчать дані Української асоціації аграрного експорту. За даними асоціації продукти з доданою вартістю в цілому продемонстрували позитивну динаміку, зокрема спостерігалось зростання виручки від експорту молокопродуктів, яєць, пшеничного борошна і макаронів, усіх видів кондитерської продукції.
Українські експортери за січень-серпень 2023 року найбільше доходів отримали від продажу за кордон зернових культур (кукурудзи, пшениці, ячменю, гречки, сорго, жита), що становить чверть усього експорту за досліджуваний період на суму $6,1 млрд.
Кабмін готує нові правила експорту аграрної продукції для боротьби з тіньовим ринком. Зокрема, експортерів зобовʼяжуть ставати на облік в державному аграрному реєстрі. Також нововведення стосуватимуться повернення валютної виручки.