Державний оператор тилу (ДОТ) презентував ІТ-систему для управління тиловими потребами ЗСУ, повідомило Міноборони. Система DOT-Chain спрощує і пришвидшує процес оплати за товари. Наразі функціонал поширюється на харчування, у майбутньому систему можуть масштабувати для покриття інших категорій товарів.
На початку минулого року СБУ виявила схеми розкрадання бюджетних коштів на харчування українських військових. Тоді сума збитків, завдана Міноборони, оцінювалась у 119,5 млн грн. У грудні була запущена нова система закупівель для ЗСУ.
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Ключові факти
- Нова система має зробити процес забезпечення військових легшим і швидшим. «Якщо раніше термін поставки продуктів міг складати до двох місяців, то після запровадження DOT-Chain цей строк має скоротитися приблизно в чотири рази», – заявив заступник міністра оборони Дмитро Кліменков.
- Цифровізація закупівельних процесів в обороні повинна підвищити ефективність поставок всього необхідного ЗСУ.
- Очікується, що завдяки DOT-Сhain закупівля продуктів стане прозорішою, а можливість розширити її й на інші товари значно спростить логістичні процеси в Силах оборони.
- Нова ІТ-система перевела в цифру паперові документи для оптимізації роботи військових. Зазначається, що зміни суттєво зменшили обсяг роботи начпродів.
- Також було спрощено процес оплати за товари. Він буде в чотири рази швидший, адже видаткові накладні одразу підвантажуються в систему, а ДОТ, маючи підписи від військової частини та постачальника, може одразу оплатити відвантаження.
- Система оптимізувала обмін даними. Відомості із системи використовує, зокрема, і Міністерство оборони. Це дозволяє коригувати потреби військових відповідно до даних, що агрегує DOT-Chain: кількість заявок, інформація про постачання та обсяги, які прийняли чи не прийняли на баланс військові частини.
- Система налаштувала взаємодію між сторонами, залученими до процесу забезпечення ЗСУ. У системі за кожним запитом видно всі документи щодо закупівлі та постачання. Фактично ДОТ стає третьою стороною, яка опікується й начпродами, і постачальниками та може швидко реагувати на зміну запитів від військових частин.
Контекст
З 1 грудня 2023 року в Україні працює нова система закупівель для Збройних сил України, розроблена за принципами НАТО. Раніше всі повноваження щодо закупівель були зосереджені в Департаменті ресурсного забезпечення Міноборони. Нова система закупівель складається з двох рівнів. На першому рівні – Департамент політики закупівель Міноборони, на другому – два новостворених держпідприємства, які безпосередньо займатимуться закупівлями: «Агенція закупівель у сфері оборони» (ДП «Державний оператор тилу») та «Агенція оборонних закупівель».
З лютого ДОТ намагався провести тендер на закупівлю їжі для армії за новими правилами. Але, по-перше, на торги не прийшли найбільші торговельні мережі країни, по-друге, старі компанії-постачальники зірвали закупівлі. Зрештою ДОТ уклав прямі тимчасові договори з виробниками продуктів харчування. Детальніше про це – у матеріалі Forbes Ukraine.