Національне агентство по боротьбі зі злочинністю Великої Британії (NCA) вперше вимагає через суд конфіскувати кошти підсанкційного російського бізнесмена. Йдеться про Петра Авена та 1,1 млн фунтів стерлінгів ($1,4 млн), які правоохоронці вважають «доходом від злочинної діяльності» через порушення санкційного режиму. Про це повідомила Міжнародна мережа журналістів-розслідувачів (OCCRP).
Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!
Деталі
- NCA вважає, що зібрало достатньо доказів, що ці кошти отримані злочинним шляхом – «через переведення грошей з метою уникнення санкцій».
- За версією слідства, гроші Авена зберігали для нього Стівен Гейтер, який діяв як його представник, і дружина бізнесмена Катерина Козіна. У травні 2022 року суддя задовольнив запит NCA про заморожування цієї суми.
- Після двох років розслідування NCA звернулося до суду з клопотанням про конфіскацію більшої частини цих грошей. Агентство вважає, що платежі, які проводили Гейтер і Козіна, порушували британські санкції та робилися для того, щоб їх обійти.
- Законодавство не дозволяє конфіскацію активів через те, що під санкції потрапив їхній власник, пояснив представник NCA Стюарт Гедлі. Вилучення можливе у тому разі, якщо активи повʼязані зі злочинною діяльністю, додав він.
- Гелен Тейлор із правозахисної групи Spotlight on Corruption називає цю справу прецедентом. «Це перша спроба британської влади переслідувати грошові кошти, які, як вона підозрює, використовували з порушенням антиросійських санкцій».
- Хоча 1,1 млн фунтів – «дрібниця для олігарха-мільярдера», своїми діями NCA подає «важливий сигнал, що санкції не можна порушувати безкарно».
Контекст
Петро Авен та його партнер по «Альфа‑Груп» Михайло Фрідман потрапили під санкції ЄС за ймовірні зв’язки з адміністрацією Путіна ще з 28 лютого 2022-го. Бізнесмени оскаржували твердження про ці звʼязки в Європейському суді. У березні 2022 року санкції проти Авена і Фрідмана запровадила Велика Британія, де вони мешкають.
Україна наклала санкції на акціонерів «Альфи» восени 2022-го.
У серпні 2023 року управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) внесло до санкційного списку бізнесменів Фрідмана та Авена,
У квітні вони здобули часткову перемогу в ЄС, коли суд погодився, що бізнесменів було внесено до санкційного списку без достатніх обґрунтувань. «Ступінь [їхньої] близькості» з Володимиром Путіним не свідчить, що вони підтримували його політику щодо України або надавали «матеріальну або фінансову підтримку особам, відповідальним за анексію Криму або дестабілізацію України», – йшлося в рішенні суду. Проте, це рішення стосувалося періоду з лютого 2022 року по березень 2023 року, тож бізнесмени залишилися під запровадженими пізніше додатковими санкціями.