Віктор Оношко хоче стати номером один на ринку вендингу і скласти конкуренцію китайській Pop Mart. Зараз його мережа з продажу іграшок «Мама, ну купи» налічує 87 автоматів в чотирьох країнах, а в 2022 році дохід сягнув 28 млн грн. Щоб досягнути цих результатів учасник списку Forbes Next250 залучив 187 інвесторів та 16 франчайзі.
Віктор Оношко, засновник мережі вендингових автоматів «Мама, ну купи» Фото з особистого архіву
За прикладом PopMart
«Якщо у світі є приклад робочого бізнесу, то гріх не спробувати його повторити», – говорить киянин Віктор Оношко, 31. Спочатку він досягнув успіху в сфері контент-маркетингу. Його «Перша Телеграм Агенція» вела телеграм-канал освітнього проєкту Євгена Черняка Big Money, сервісу доставки Raketa і навіть канал Ze Kubiki – спортивного влогу Володимира Зеленського до того, як він став президентом.
Проте Оношко хотів спробувати реалізуватися в реальному секторі бізнесу. Його увагу привернула китайська компанія Pop Mart. Засновна у 2010 році вона налічує понад 2000 автоматів у 23 країнах, а виторг у 2022 році становив $630 млн.
Він купив дослідження ринку вендингу від Kreston GCG згідно з яким на 2017 рік в Україні було представлено 10 000 вендингових апаратів, серед яких 59% займали кавові автомати, 30% припадало на платіжні термінали, 11% — на автомати з напоями/снеками. Український ринок вендингу аналітики називали одним з найбільш ненасичених у світі. Наприклад в Японії на один торговий автомат приходилося 23 людини, в США – 35, в Україні – 3000.
Перший вендинговий бізнес з домашніми обідами Оношко відкрив у 2019 році. Автомат «Мама приготувала» він розмістив в офісі IT-компанії Innovecs для 1500 працівників. Бізнес злетів, але ненадовго, бо почався карантин.
Дмитро Карпіловський співзасновник «УкрІнвестКлуб», що був першим інвестором Оношко, вклався в ці автомати, але в період локдаунів, вони втратили рентабельність. «Ми не очікували, що будуть настільки масштабні карантинні заходи», – розповідає Карпіловський.
Невдача не зупинила Оношко від ідеї досягнути успіху на ринку вендингу. Торгівля через автомати цікавий формат бізнесу, бо він забезпечує доступ до продуктів або послуг у будь-який час і може бути вигідним через низькі витрати на організацію та управління, каже голова директорату асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос.
Саме в той час подружжя Оношко очікували на першу дитину, тому підприємець «почав звертати увагу на дітей». Так і з’явилася ідея майбутнього бізнесу «Мама, ну купи».
Зараз вендинг присутній у всіх торгових та бізнес-центрах, зазаначає директорка «Української торгової гільдії»(UTG) Євгенія Локтіонова. Напрямок продажу іграшок через автомати майже не розвинений, бо на нього немає попиту, каже вона.
Оношко вважає по-іншому. «Максимально не зайнята ніша, немає лідерів, є тільки кавові та снекові автомати, тобто пустий ринок повністю», – зазначає він. За словами Кривоноса цікавість до вендингу останній час зростає.
«Мама, ну купи» розташовані в торгових центрах Respublika, Cosmo Multimall, Blockbuster Mall, мережах Сільпо і Ашан
Instagram-краудфандинг
На першому етапі Оношко інвестував в бізнес $40 000, які пішли на покупку 4 автоматів у Китаї, розробку, дизайн та команду. Перший автомат «Мама, ну купи» він поставив на дитячому майданчику в Ірпені у травні 2021 року, в день народження сина Леона. Аби утримати перевагу на українському ринку, Оношко підписав ексклюзивний договір з китайським виробником, назву якого не називає.
Як і з вендингом Pop Mart, в автоматі «Мама, ну купи» містяться бокси з іграшками. Спочатку там розміщувалися трендові китайські іграшки, а з початком повномасштабної війни Оношко вирішив зменшити вартість і замість них з’явилися так звані сюрприз-бокси. Це пакунки наповнені цукерками та трендовими іграшками.
Дитина не знає що всередині до моменту, поки не придбає і не відкриє пакунок. Іграшки для боксів дружина Оношко купує на внутрішніх ринках Китаю, зокрема на сайтах TaoBao та Pinduoduo, а доставляє в Україну Meest China.
Ціни на бокси становлять 100-400 грн і пакуються вручну в офісі компанії, а націнка на набір складає 100%, розповідає підприємець.
Іграшки з боксів «Мама, ну купи»
Щоб масштабувати бізнес і збільшити кількість автоматів, Оношко були потрібні гроші. І тут в нагоді стала його персональна сторінка в Instagram, що нараховує 156 000 підписників. У 2021 році він дав оголошення і залучив близько $2 млн, які витратив на розширення мережі вендингових автоматів. «Мама, ну купи» розташовані в торгових центрах Respublika, Cosmo Multimall, Blockbuster Mall, мережах Сільпо і Ашан.
Оношко припускає, що якби він спробував розвиватися поступово лише на свої кошти, то хтось з великих бізнесменів побачив би цю модель і він би втратив конкурентну перевагу. «Я залучив інвестиції тому зараз успішний», – підсумовує Оношко.
Інвесторам він пропонує купити частку в автоматі, мінімальна сума інвестицій — $4 000. Інвестор отримує 30% річних в гривні відповідно до курсу долара. Наразі за словами Оношко у нього 180 інвесторів. Наскільки реальна така ставка дохідності? Дмитро Ковпак за два роки інвестував в «Мама, ну купи» вже 35 000$. Він розповів, що підключений до CRM-системи компанії й інформацію про доходи автоматів бачить онлайн. Першого числа кожного місяця Ковпак отримує виплату у розмірі 2,5% в гривні за курсом долара від вкладеної суми.
Обрана тактика розширення підприємця дала хороший результат. Виторг «Мама, ну купи» у 2021 році — 5 млн грн, у 2022-му — 28 млн грн, каже Оношко.
Бокси з іграшками «Мама, ну купи»
Франшиза та міжнародний ринок
Під час повномасштабного вторгнення Оношко вирішив вийти на міжнародний ринок за допомогою франшизи. Підприємцю довелося адаптовувати асортимент товару, оскільки в Європі досить високі вимоги до сертифікатів на продукцію. Зараз іграшки купують на внутрішньому ринку Європи і бокси збирають там же.
Спершу франшизу купили в Румунії, далі проєкт запустився у Польщі та Австрії. Наступними стануть Італія, Німеччина та Англія, каже Оношко.
Зараз компанія пропонує два види франшиз: класичну та управлінську. У випадку класичної франшизи, підприємець залучається в операційну діяльність та відповідає за процеси у бізнесі. При управлінській франчайзі лише інвестує у відкриття, а управляє бізнесом франчайзер. Для класичної франшизи сума стартових інвестицій становить від $10 000. Наразі у компанії 18 франчайзі та відкрито 87 локацій.
Румунській франчайзі Василе Ріміс розповідає, що у листопаді 2022 року купив франшизу «Мама, ну купи», оскільки вона є легкою в керуванні — необхідний тільки кур’єр, що буде заповнювати автомати новими іграшками. Він відкрив 2 локації у місті Ясси. За його словами дохідність бізнесу навіть більше 30% річних в доларах.
Андрій Кривонос вважає дохідність у розмірі 30% річних у вендингу цілком можливою, проте зазначає, що перевірити це можливо лише ведучи бізнес разом з ними.
Наступного року Оношоко планує відкрити 500 автоматів «Мама, ну купи» і запуститися у 10 країнах по франшизі, а загалом до 2025 року довести кількість вендингових автоматів до 1000.
У вересні 2023 Оношко реанімував бренд «Мама приготувала», який продає заморожені продукти харчування. В його планах засновувати інші формати: «Піцамат» – вендингові автомати з гарячою піцою, «Тампонамат» – апарат з засобами жіночої гігієни.
«Я хочу зробити вендингову імперію, бути №1 на цьому ринку, щоб кожна людина могла в автоматі купити все, що завгодно», – розповідає підприємець.