70% нових продуктів не будуть мати успіху. Ізраїльський фізик та автор теорії обмежень Еліяху Голдратт замислився над низьким відсотком успіху стартапів і розробив шість питань до нових технологій. Пошук відповідей на ці питання допоможе створити продукти, що мають більше шансів вижити у вільному плаванні на ринку. Генеральна директорка Apple Consulting Юлія Плієва розбирає шість питань і відповіді на них на прикладі IQOS
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Чим більше нових продуктів, тим вище продажі? Це хибне твердження.
Тільки 5–10% нових продуктів дійсно стають бестселерами, ще максимум 20% – «середняками», які «канібалізують» продажі вже наявних у вашому портфелі продуктів. Відповідно 70% та більше нових продуктів у вашому портфелі – це викинуті гроші, зусилля і втрачений час.
Чому так відбувається і як збільшити відсоток успіху? Доктор Еліяху Голдратт, ізраїльський фізик та автор теорії обмежень (ТОС), свого часу замислився над низьким відсотком успіху стартапів і розробив свої шість питань до нових технологій. Ці шість питань і пошук відповідей на них допоможуть створювати такі технології, які мають більше шансів вижити у вільному плаванні на ринку. Згодом він адаптував питання до всіх нових продуктів.
Пропоную розглянути його питання на прикладі цигарок (старий продукт) та IQOS (донедавна – новий продукт). Ми аналізуємо цей приклад постфактум, але варто застосовувати такий підхід ще на етапі виникнення ідеї про новий продукт.
Питання №1. В чому полягає сила нового продукту?
Що нового споживач або клієнт може зробити за допомогою цього нового продукту, а що не може? Що робить новий продукт відмінним від тих, що вже існують на ринку?
Усі, хто палить звичайні цигарки, постійно страждають від того, що кудись діваються запальнички чи сірники, існує дим і неприємний запах у приміщеннях, неприємний запах у роті, на руках, волоссі, одязі. Також відбуваються постійні сварки з оточенням, яке не палить. Є заборони на паління в публічних місцях. І наостанок – палити некруто і немодно.
Що з цим усім робить IQOS? Цей продукт прибирає дим, потребу в запальничках, неприємні запахи. Компанія намагається зробити IQOS стильним і модним аксесуаром.
Питання №2. Яке поточне обмеження чи бар’єр суттєво знімає (усуває) новий продукт?
Відповідь має вербалізувати практичну цінність для споживача чи клієнта. Що клієнт бажав би мати, але наразі не має? Що новий продукт йому забезпечить?
Суттєве обмеження для будь-якого курця – це шкода для його здоровʼя від паління. Якщо було б рішення, яке дозволяє продовжувати палити, проте з суттєво меншим негативним впливом на організм, ніхто б зі споживачів не заперечував. Компанія Philip Morris International, чий R&D-відділ багато років працював над IQOS, в рази зменшила шкоду від паління для курців, повністю змінивши технологію. В IQOS створили новий принцип активації тютюну не через підпалення, а через нагрівання. В результаті у процесі паління саме пристрою IQOS виділяється в середньому на 95% менше шкідливих для курця хімічних речовин порівняно зі звичайними цигарками. Це офіційні дані самої компанії.
Питання №3. Які поточні правила, схеми і поведінка клієнтів відбуваються задля подолання наявних обмежень і небажаних явищ?
Що зараз роблять клієнти, споживачі для зниження небажаних для себе явищ у поточному продукті? Як наразі вони з цим дають раду?
Свій біль із постійною втратою запальничок курці намагаються вирішувати тим, що вони заздалегідь залишають їх у кишенях, бардачках, сумках, столах офісу, шафах кухонь або просять в оточення. Все, що стосується неприємних запахів ротової порожнини, волосся, одягу, вимагає частішого миття, чистки, прання, потребує додаткової ароматизації. Сварок з оточенням не уникнути, якщо не сховатись у процесі паління та потім не замаскувати все шлейфом парфумів та гумкою в роті. Але головне обмеження шкоди для здоровʼя різними споживачами долається по-різному – хтось палить лише на свята й алкогольних вечірках, хтось – в особливих випадках, хтось «кидає палити» кожного понеділка або з Нового року, а хтось обмежує кількість випалених цигарок на день.