Перша хімчистка ЦЕХ відкрилася у Києві в 2016-му. Через п’ять років засновник Євген Мордвінов поглинув іншу мережу та розширив бізнес до 16 відділень. Мета – вижити в червоному океані конкурентів. Як бізнес-освіта і суперництво з колишнім роботодавцем забезпечили ріст компанії? Кейс учасника другого списку Forbes Next250
Засновник мережі хімчисток ЦЕХ Євген Мордвінов Фото з особистого архіву
«Речі знову як нові» – завдяки цій фразі мережа ЦЕХ із п’яти хімчисток зрушила з мертвої точки і почала зростати. Класні ідеї лежать на поверхні, вважав засновник Євген Мордвінов, 36, тому в 2021-му запатентував слоган як торгову марку.
Нове позиціонування дало поштовх молодому на той час бізнесу. У 2023-му мережа отримала виторг 14,3 млн грн – зростання удвічі до попереднього року та на 36% порівняно з 2021-м, за даними YouControl. Чому це було непростим завданням?
Інформація про 157 хімчисток у Києві є на платформі відгуків «Топ20». Разом із компаніями-посередниками їх кількість за останні 20 років коливалася до 200, каже співвласниця мережі хімчисток Unmomento Світлана Юлдашева.
Як ЦЕХ пробивав шлях у конкурентній сфері?
Навчання заради конкуренції
У 2011 році Євген Мордвінов влаштувався директором з розвитку мережі хімчисток KIMS, до того займався організаційним консалтингом у компанії SmartConsulting. Себе називає першим співробітником KIMS у Києві, адже починав із пошуку локацій для заходу компанії на місцевий ринок. Паралельно замислювався про власний бізнес, тож вступив на дворічну магістерську програму Innovations and Entrepreneurship у Львівській бізнес-школі УКУ (LvBS), розповідає Мордвінов.
Були ідеї в ніші інноваційного освітлення, каже підприємець. Під час навчання передумав. Чому? Вирішив робити бізнес, у якому вже мав досвід. «Хотілося робити те, чого не було в моїй попередній компанії – клієнтоорієнтований сервіс», – розповідав він на Форумі підприємців Forbes. У 2015 році Євген Мордвінов зареєстрував юрособу для ЦЕХ, але була проблема.
Відкриття хімчистки підраховував у €250 000, каже Мордвінов. Такої суми він не мав, до того ж Київ був переповнений іншими мережами – окрім KIMS, його ділили мережі Unmomento, Lotus, Mister Well та інші. Який вихід знайшов Мордвінов?
Адаптував поради викладачів бізнес-школи до своєї ідеї – замість нового обладнання знайшов вживане, яке банк конфіскував у збанкрутілої хімчистки, каже Мордвінов. Назву підприємець не називає. Початкові інвестиції вдалося скоротити до $100 000. Через спільних знайомих Мордвінов знайшов інвестора на 50% частки, продав квартиру та відкрив у 2016-му перше відділення ЦЕХ неподалік Львівської площі в Києві. 70% вклали в обладнання та ремонт. На маркетинг і найм заклали по 10%, решта – інші стартові витрати, каже підприємець.
Вибір локації був ключовим критерієм для Мордвінова. У ЦЕХ агресивна стратегія на ринку, каже Світлана Юлдашева з Unmomento. «Вони відкриваються двері в двері з конкурентами», – говорить вона.