Вирощування шпинату: коли сіяти і як поливати

Шпинат (Spinacia oleracea) – однорічна скоростигла холодостійка рослина, що відноситься до зелених овочевих культур. Прикореневі листя шпинату черешкові, трикутно-списоподібні, з витягнутими бічними вушками або округлі, овальні, ланцетоподібні, стягнуті в черешок; середні і верхні листки гострі, довгасті з клиноподібною основою. Листя шпинату можуть бути гофрованими, як у мангольда, або шорсткими, інформує Ukr.Media.

Шпинат вважається цінною листовою культурою. У його листі міститься багато мінеральних речовин. Його дуже корисно вживати при шлунково-кишкових захворюваннях, анемії. У їжу вживають розеткові листя шпинату, що утворюються на початку вегетації. На відміну від салату, гіркота в листі шпинату відсутня. Влітку рослини шпинату утворюють стебло і зацвітають.

Шпинат – скоростигла і проста у догляді городня культура. Його можна висівати на окремих грядках або, якщо місця мало, використовувати як попередник теплолюбних культур, які пізно висаджуються у відкритий грунт. Наприклад, шпинат можна посадити перед перцями. Посів шпинату можна поєднати з посівами моркви. Шпинат відноситься до овочевих культур довгого дня, як тільки день починає прибувати, шпинат зацвітає. Цим і обумовлені його ранні посадки.

Влітку, у другій половині, висівають пізні сорти шпинату, під нього можна використовувати вивільнені грядки з-під цибулі і часнику. Також шпинат можна посіяти у вересні. За осінь він вкорінюється, утворює розетку, зимує під снігом. Ранньою весною, відразу після танення снігу, зелене листя шпинату вже можна вживати в їжу.

Шпинат добре росте на живильних вологих дренованих вапняних ґрунтах. Під час обробки і на легких піщаних, та на важких глинистих ґрунтах треба вносити перегній для підвищення їх родючості, вологоємності і повітропроникності. Шпинат невимогливий до освітленості, тому його можна посадити в півтіні. Перед посівом насіння шпинату в ґрунт вносять мінеральні добрива з розрахунку 5 г суперфосфату і 10 г калійної солі на 1 м².

Якщо в ґрунт вносили гній, то вносити азотні мінеральні добрива не потрібно. Справа в тому, що шпинат накопичує у своїх листах нітрати, тому передозування азотних добрив потрібно уникати, щоб не отримати отруєння. Якщо ж органіка не вносилася, тоді для підгодівлі можна використовувати 5-10 г аміачної селітри на 1 м² для швидкого нарощування зеленої маси.

Для безперервного споживання шпинат можна сіяти кожні два тижні. Сіяти шпинат можна і сухим, і пророщеним насінням. Насіння пророщують у вологій серветці. Щоб насіння швидше проклюнулися, можна використовувати розчин гумату, тоді насіння зійде на кілька днів раніше.

Сіють насіння шпинату багаторядковими пасмами, із розрахунку 4 г на 1 п. м. Глибина загортання насіння на легких супіщаних ґрунтах – до 2 см, на важких глинистих і суглинкових – 0,5-1 см. Шпинат регулярно поливають, розпушують, прополюють бур'яни. Як паростки шпинату трохи зміцніють, їх потрібно прорідити, залишивши між сусідніми рослинами в ряду 5-10 см. Проріджені рослини можна використовувати в їжу.

Шпинат вживають в їжу вибірково у фазі 6-8 листків, не допускаючи утворення квіткових стебел. Під час прибирання можна обрізати тільки листя, можна повністю зрізати розетку, і навіть вирвати шпинат з коренем. Рослини, які пішли в колір, можна використовувати для одержання насіння. У цьому випадку рослини проріджують ще сильніше, залишаючи відстань між ними 20-25 см.

Шпинат, як і листя амаранту, вживають у їжу в свіжому вигляді, додаючи його в салати, супи, шпинатом можна гасити, з них печуть піцу. Однак у свіжому вигляді він довго не зберігається. Для тривалого зберігання свіже листя шпинату можна заморозити. Щоб надати листям шпинату компактну форму для зберігання, його пресують, скачують в кульки, трубочки або кубики і відправляють в сильну заморозку.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *