В останні роки не змінюється актуальність альтернаріозів та стемфіліозів (Stemphylium spp.). Основними збудниками грибів роду Alternaria виступають: Alternaria solani, Alternaria alternata, Аlternaria tomatophila. Гриби Alternaria та Stemphylium мають властивість швидко адаптуватися до нових кліматичних умов, які постійно змінюються.
Поширюється гриби роду Alternaria та Stemphylium конідіями та зберігаються у вигляді міцелію і конідій на рослинних рештках, бульбах і в ґрунті. Як правило хвороба проявляється на листках за 15-20 днів до цвітіння. Але прояви в залежності від погодних умов сезону можуть проявлятися як раніше так і пізнійше. Шкідливість альтернаріозу та стемфіліозу може досягати 30-40%.
При виборі фунгіцидів професійні виробники овочів та картоплі все більше віддають перевагу препаратам з широким спектром дії.
Сучасний асортимент фунгіцидів для захисту овочів та картоплі від поширених хвороб на українському ринку з кожним роком зростає. Міравіс – новітній продукт у класі SDHI фунгіцидів від компанії Сингента
Трохи історії…
SDHI — це новітній клас фунгіцидів (інгібіторів сукцинатдегідрогенази), що належать відповідно до FRAC до групи 7. Препарати цього класу фунгіцидів почали з’являтися на ринку в кінці 1960-х років.
Однак більш сучасні SDHI, третього покоління, стали доступні тільки з 2003 року з випуском боскаліду. Приклади фунгіцидів FRAC 7, що використовуються для боротьби з важливими захворюваннями рослин, включають: флутоланіл (1986 рік), боскалід (2003 рік), пентіопірад (2008 рік), флюксапіроксад (2011 рік), флуопірам (2013 рік).
Фунгіциди в групі FRAC 7 пригнічують мітохондріальний комплекс дихання грибів шляхом зв’язування і блокування опосередкованого перенесення електронів від сукцинату до убіхінону. Фунгіциди SDHI діють так само, як фунгіциди FRAC 11, але в іншій чутливій області мітохондріального дихання клітин патогену. Хоча всі фунгіциди SDHI мають однакову цільову область впливу, чутливість патогенів до різних фунгіцидів у цієї групі FRAC відрізняється.
Останнім досягненням науки з 2016 року стала розробка молекули Адепідин™.
У 2021 році на ринку з’явився Міравіс® який вже отримав офіційну реєстрацію та став доступним і для України.
Міравіс® — це інноваційний фунгіцид для захисту овочів від альтернаріозу, стемфіліозу, а також борошнисто-росяних грибів. До складу препарату входить унікальна молекула Адепідин™ (200 г/л ), яка не має аналогів на ринку. Завдяки унікальним біохімічним властивостям молекули Адепідин™, її було віднесено до окремої підгрупи (N-метокси-піразол-карбоксаміди) в класі карбоксамідів (SDHI).
Адепідин™ володіє винятковими проникаючими властивостями на поверхні рослин та високим біохімічним потенціалом. Після нанесення молекула швидко потрапляє в епікутикулярний шар воску, після чого переміщається в тканину листа по ксилемі.
Незважаючи на те, що ксилемний рух Адепідину™ обмежений, молекула має значну біохімічну ефективність, в результаті чого здатна забезпечити контроль над захворюванням далеко від зони її проникнення.
Швидке потрапляння в тканини рослин обумовлено високою ліпофільною здатністю молекули Адепідин™. Це забезпечує препаратам на основі Адепідину™ відмінну стійкість до змивання дощем.
Акропетальний рух Адепідину™ по ксилемі дуже повільний, що дозволяє тривалий час підтримувати високу концентрацію діючої речовини в тканинах рослини. Такий високий біохімічний потенціал забезпечує триваліший захисний ефект у контролі патогенів. Польові дослідження з використанням Адепідину™ показали, що навіть у нормі всього 15 мг д.р./га забезпечується краща біологічна ефективність у порівнянні з іншими SDHI продуктами. 40 % спор альтернарії на листках томата взагалі втрачають життєздатність.
Aдепідин® має більш високу активність «in vitro», ніж інші SDHI.
Фізіологічна область дії: зростання зародкової трубки Alternaria solani в порівнянні з конкурентами.
Завдяки унікальної біохімічної активності молекули Адепідин™ фунгіцид Міравіс® має багато вагомих переваг:
- Найвищий біохімічний потенціал серед класу SDHI продуктів
- Містить унікальний карбоксамід із хімічної групи N-метокси-піразол-карбоксамідів
- Новий унікальний механізм дії
- Тривалий захист від ключових хвороб
- Трансламінарний ефект із локально системною дією, що забезпечує пролонгований захист
- Основа антирезистентної стратегії — унікальний партнер для бакових сумішей
- Неперевершена стійкість до змивання опадами
- Ефективний у складних погодних умовах — до +35 °С і за вологості понад 80 %
- Не викликає фітотоксичності
Задля демонстрації переваг новинки у сезоні 2023 року фахівці компанії Сингента випробовували Міравіс у різних регіонах базі господарств наших партнерів. Дослідні ДЕМО поля було закладено у Львівській (на базі ТОВ Контінентал Фармінг Груп), Київській (на базі R&D дослідна станція Сингента) та Одеській (на базі ТОВ Південь Агро Переробка) областях. Фунгіцид було використано в системі захисту: картоплі, томатів, цибулі та моркви від комплексу цільових хвороб.
Площі всіх ДЕМО ділянок складали 5 га. Згідно наданих рекомендацій Міравіс було застосовано в оптимальний період (в залежності від регіону та культури 2-3 обробка). В результаті ми отримали дуже позитивний ефект від профілактичного застосування фунгіциду. Результати було продемонстровано під час літніх семінарів безпосередньо в полі. Кожен агроном мав можливість оглянути культуру та поспілкуватися як з фахівцями компанії Сингента так і з агрономами які безпосередньо доглядали за ДЕМО ділянками.
В дослідах 2023 року в польових умовах погода сприяла розвитку ооміцетів майже у всіх регіонах де проводилися випробування (особливо західний регіон через надмірні опади). В цілому на полях України ознаки фітофторозу та пероноспорозу можна було спостерігати у першій декаді липня, а альтернаріоз вже — у другій декаді липня. З метою захисту культур від збудників фітофторозу та пероноспорозу обрали наступні фунгіциди: Ширлан, Орондіс Ультра, Ридоміл Голд МЦ або Ридоміл Голд Р На всіх ДЕМО ділянках спостерігалося достовірне стримування та надійний контроль розвитку ооміцетів.
Дуже яскраво за результатами біологічної ефективності Міравіс можна було спостерігати на нижньому ярусі листків. Листя культури майже до закінчення вегітації мали ознаки фізіологічного старіння але при цьому не мали ознак ураження хворобою. Це свідчить про те що ціль щодо захисту культур від хвороби було досягнуто на відміно. Ость так це виглядало:
Варто зазначити важливість постійного моніторингу (в тому числі фіто експертиза латентної інфекції) це дозволяє обґрунтовано та своєчасно вносити корективи щодо чергування фунгіцидів у запланованої схемі захисту.
Виходячи з отриманих результатів польових випробувань можна надати наступні рекомендації щодо застосування фунгіциду Міравіс®:
Для отримання максимальних захисних властивостей від усіх без винятку продуктів з класу SDHI їх рекомендовано використовувати превентивно (до появи ознак хвороби). Лікувальне застосування не може бути рекомендовано через низьку ефективність, а також високий ризик утворення резистентних форм. На практиці задля уникнення резистентності можуть бути рекомендовані суміші SDHI продуктів з іншими активними речовинами, а також чергування SDHI з дотриманням інтервалів і кратності обробок.
Препарат можна змішувати з іншими загальновживаними пестицидами на відповідній культурі. Сумісний із більшістю фунгіцидів та інсектицидів, але у кожному конкретному випадку рекомендовано проводити тести на сумісність.
Температура застосування: Оптимальна температура застосування — +12–24 °С.
Рекомендована норма витрат робочого розчину: 800–1200 л/га (сади), 200–400 (овочі відкритого ґрунту), 400–800 (овочі закритого ґрунту).
У разі планування двократного застосування Міравіс® за сезон, рекомендується чергувати обробки з фунгіцидами з інших хімічних класів (Циделі Топ™, Скор®, Ревус® Топ, Квадріс® Топ) або з контактними фунгіцидами.
На практиці Міравіс® доказав що здатний не тільки допомогти покращити існуючи схеми захисту, а і значно їх посилити. Крім іншого фунгіцид допоможе запобігати виникненню резистентності у основних збудників грибкових хвороб.
Фото №2 Урожай в різних варіантах захисту. Біла Церква, 2016р.
Чергове досліджування різних схем захисту культури проводили в 2019 році. У виробничих умовах вкотре випробовували систему захисту від компанії Сингента. В період вегетації рослин погодні умови складалися найбільш сприятливо для розвитку альтернаріозу, надалі саме це захворювання справило найбільший вплив на врожай картоплі. Захист проводили за схемою Ридоміл Голд МЦ (2 обр.) і Ревус Топ (2 обр.) – варіант №1 – ефективно стримував розвиток альтернаріозу, порівняно з варіантом №2, де рослини захищали за схемою: Флюопіколід + Пропамокарб 1,6 кг/га (2 обр.) і Фенамідон + Пропамокарб 2 кг/га (2 обр.)
Таким чином, включення до програми захисту картоплі препарату Ревус Топ, к. с., що має профілактичну і лікувальну активність проти Phytophthora infestans, Alternaria solani і A. alternata, дозволило ефективно захистити посадку картоплі від фітофторозу й альтернаріозу і отримати максимальну прибавку врожаю.
Ефективність препарату Ревус Топ проти даних патогенів відзначалася у всі роки випробувань у лабораторних і польових умовах на штучному й природному інфекційних фонах.
Отримані нами результати узгоджуються з даними європейських вчених, що показали високу ефективність Ревус Топ, к. с. у захисті картоплі від зазначених хвороб (www.euroblight.net.)
Крім дослідів на ефективність окремих продуктів та ефективних систем захисту від компанії Сингента ми провели ще один цікавий дослід в сезоні 2019 року.
Метою досліду була не лише перевірка ефективності системи захисту, а й виявлення залишків пестицидів у готовій продукції (МДР). В запропонованому для господарства протоколі вирощування картоплі в останні дві фунгіцидні обробки застосували Ревус Топ з нормою 0,6л/га. Таке позиціонування Ревус Топ пов’язано не лише з його широким спектром дії. Дуже важливим показником для його використання є короткий період очікування. Що є дуже важливим для препарату, особливо при використанні його в кінці сезону вирощування.
Джерело: propozitsiya.com