Одним з самих незвичайних видів сукулентів є літопси. Ці квіти мають не тільки незвичний зовнішній вигляд стебла і квітки, але й цікаві особливості пристосування до виживання в самих суворих умовах. Квітникарі дуже цінують їх за невибагливість і різноманіття видів, інформує Ukr.Media.
Літопси — опис
Багаторічні сукуленти сімейства Аізові — літопси вперше описав європейський ботанік Джон Вільям Бурчел у своєму географічному каталозі, виданому в 1815 році. Він зустрів незвичайну рослину біля Мису Доброї Надії. Літопси в природі живуть у пустелях Південної і Південно-Західної Африки. Їх можна зустріти в Ботсвані, Намібії, Чилі та ПАР.
З грецької мови назву рослина перекладається як «каменеподібний». В народі ж їх нерідко називають живі камені за вражаючу схожість з елементами неживої природи:
Висота рослини складає всього 30-40 мм, а ширина може досягати 50 мм.
Стовбур у літопсів відсутній. Його функцію виконують два м'ясистих, кеглевидних, що зрослися біля основи, листків. Їх кінець усічений і має плоску, конічну або злегка випуклу форму з характерним для кожного виду кольором і малюнком.
Між зрощеними листям є ущелина різного діаметру, з якої з'являються квіти і нове листя.
Коренева система сильно розвинена і в рази перевищує розміри надземної частини. З її допомогою рослина добуває і зберігає воду в пустельних районах.
Літопси — цвітіння
Унікальний цей сукулент не тільки зовнішнім виглядом, але і своїм цвітінням:
З ущелини між листям в період з липня по листопад з'являється одна квітка на плоскій ніжці без приквітка.
Квітка літопса дуже схожа на ромашку діаметром 2,5-6 см, оскільки має велику кількість численних вузьких пелюстків.
Окрас може бути різним: від білого до яскраво-помаранчевого.
Рослина літопс, цвітіння якої триває не більше одного тижня, вперше розкриває свій бутон в полуденні години.
На місці відцвілої квітки з'являється плід — коробочка, яка розкривається під дією вологи, оголюючи насіння рослини.
Як виглядають насіння літопса?
Для багатьох квітникарів ці сукуленти є рідкісними і дорогими знахідками, тому насіння літопса представляють особливу цінність для любителів незвичайних кімнатних культур. У квітки, у плоді коробочці, можна помітити невеликі, менше міліметра в діаметрі, пилоподібні світлі або темно-бурі насінини. Багато початківців квітникарів можуть їх сплутати з піском. Діставати насіння необхідно акуратно, необхідно підставити їх під струмінь води і вибрати підходящу ємність для збору.
Види літопсів
За різними даними квітучі камені літопси мають понад 100 сортів і різновидів, однак у продажі їх зустріти вкрай важко. У дикій природі рослини залишаються непомітними завдяки чудовій здатності маскуватися під умови навколишнього середовища. Їх транспортування вкрай важка справа, тому ті щасливчики, яким вдалося посадити і виростити в будинку літопси, вкрай дбайливо до них відносяться.
Найпоширеніші види, вирощувані в кімнатних умовах:
Розділений. Зелене листя квітки з сіруватим відтінком висотою не більше 3-х см сильно розходиться в сторони.
Літопс Аукамп відрізняється від інших сортів сіруватими, зеленими або бурими листям з орнаментом у вигляді темних прожилок. Квітки мають жовтий колір і приємний аромат.
Лінтнера. На верхній площині сіро-зелених листків знаходиться редукований візерунок з червоно-коричневих плям.
Оптика. Сорт ще іноді називають окоподібним. Забарвлення листя може бути від сірої-зеленого до малинового. Іншою відмінністю є неповне змикання листя.
Літопси Фуллера виділяються сіро-зеленим листям з блакитним відливом, на верхній плоскій поверхні яких у великій кількості розташовується візерунок з коричневих і чорних плям і смуг.
Ґрунт для літопсів
У процесі пророщування літопсів з насіння в домашніх умовах важливо правильно вибрати ґрунт для посадки. Для цього варто змішати на вибір квітникаря:
У рівних пропорціях річковий пісок, дрібну гальку і ґрунт для кактусів.
Можна використовувати частини піску, пемзи і перліту з додаванням половини частки землі.
Змішується лісовий ґрунт або пемза і річковий пісок в пропорції 3:1.
Якість отриманої суміші можна перевірити, стиснувши невелику кількість ґрунту в долоньці. Відповідний субстрат не злипнеться в клубок, а вільно посиплеться з рук. Готовий ґрунт перед посадкою потрібно прожарити в духовій шафі або мікрохвильовій печі і остудити. Деякі експерти радять додавати в суміш близько 50-100 г пічної золи.
Літопси — догляд в домашніх умовах
У дикій природі сукуленти живі камені виживають в найсуворіших і посушливих умовах, однак для успішного їх культивування в квартирі варто докласти чимало знань і зусиль:
Рослина, як і всі кактуси, любить сонячне світло. Добре себе почуває на південних і південно-східних вікнах.
В полуденну спеку її необхідно притіняти, щоб листя не отримали додатковий опік, а при суворих зимах додатково підсвічувати спеціальними лампами.
Літопси розміщуються на постійному місці і не переносяться, горщик не обертається.
Влітку температура повітря в приміщенні з живими каменями повинна бути близько +20…30℃. Взимку у них настає період спокою, при якому повітря не повинно бути тепліше +8…12℃.
Сукуленту забезпечують помірний полив відповідно до періодом розвитку.
З квітня по вересень потрібно вносити спеціальні добрива для кактусів в рідкому вигляді не частіше одного разу на місяць.
Деякі квітникарі радять влаштовувати профілактичну обробку ґрунту інсектицидними препаратами (Актара) пізньої осені, коли рослина переходить у режим спокою.
Квіти вдячно ставляться до заміни ґрунту в горщиках і пересадки, яка буде проводитися не частіше одного разу на 2 роки.
Полив літопсів
Основною особливістю догляду за литопсом в домашніх умовах є циклічний режим поливу, що відповідає фазам життєвого циклу рослини:
На початку літа рослина впадає в так звану сплячку. У природі це необхідно для виживання в умовах сильної спеки. В цей час в пустелі рослина місяцями не бачить води, використовуючи накопичену в листках і коренях рідину. Через це зволожувати ґрунт в цей період не рекомендовано. Полити можна тільки, якщо листя починають змінюватись в обсязі. Достатньо змочити всього 1 см землі в глибину.
З середини серпня рослині забезпечують регулярний, але помірний полив. В цей час починається цвітіння і утворення нової пари листків. До наступного поливу ґрунт повинен добре просихати.
Взимку полив повністю припиняється. В цей період йде активне зростання нового листя.
Коли старі листки стають тонкими як папір, полив знову відновлюють у звичайному режимі: помірно із просушуванням. В такому режимі ґрунт зволожують приблизно з кінця лютого до кінця березня.
Як пересаджують квіти літопса?
До особливостей вирощування рослини літопс відноситься і особлива пересадка, яка проводиться, якщо:
Коріння займають повністю весь горщик.
Відбувається виснаження ґрунту рослиною, що мешкає в ньому більше трьох років.
Пересаджують квіти за наступним алгоритмом:
Вибирається нова ємність, більша за діаметром на 2-3 см. краще, щоб ширина і глибина горщика були однакові.
У новому кашпо проробляються дренажні отвори для максимально ефективного відтоку вологи.
Насипається дренажний шар з керамзиту або битої цегли, шар підготовленого ґрунту.
Літопс акуратно за допомогою зубочистки або дерев'яної палички вилучається зі старого горщика.
Коріння ретельно очищаються від старого ґрунту.
У новому горщику в невелике поглиблення сукулент поміщається до рівня кореневої шийки і присипається землею
Зверху насипається невеликий шар річкового піску.
При необхідності ґрунт злегка зволожують з пульверизатора.
Як розмножуються літопси?
Існує всього два способи розмноження цього сукулента:
Літопс розмножується живцюванням в рідкісних випадках. Такий спосіб можливий лише тоді, коли при утворенні нового листя росте не одна, а відразу дві або три пари нових листків. В процесі пересадки така рослина акуратно розділяється і розсаджується по нових горщиках.
Літопс з насіння вирощується значно частіше. Такий спосіб вимагає знань і зусиль як при виборі посадкового матеріалу, так і в процесі посадки та пророщування. Схожість у сукулентів не велика, тому важливо максимально дбайливо ставитися до рослин, що проросли.