Чи можна вирощувати розсаду томатів без пікіровки — часто запитують недосвідчені городники, побоюючись пошкодити тендітні молоді рослини під час неї або не бажаючи даремно витрачати час на необов'язковий етап. Можна, але вирішувати, як вчинити у тому чи іншому випадку, все ж таки будете ви, інформує Ukr.Media.
А ми детально розповімо вам, як виростити розсаду томатів без пікіровки і чи варто це робити.
Чи потрібна томатам пікіровка
Пікіровка — це пересадка молодих сіянців зі спільного ящика у більш простору і індивідуальну тару для збільшення їх площі зростання та живлення.
Якщо правильно здійснювати цю процедуру, пересадка сприяє лише зміцненню сіянців.
Однак щоб провести процес грамотно, важливо враховувати досить багато нюансів, інакше існує велика ймовірність тільки нашкодити розсаді. Важливо не проґавити фазу її зростання, за якої проводять пікіровку, не дати рослинам перерости і витягнутися, не пошкодити під час перенесення поки ще дуже ніжну кореневу систему і тонкі стебла — зазвичай приводом для хвилювання у дачників-початківців стає саме це. Додаються і переживання про те, чи не захворіють пересаджені паростки через стрес.
Досвідчені ж городники здебільшого нарікають на витрати часу, адже пікіровку помідорів часто проводять не один раз, а 2-3 рази, що є достатнім аргументом "проти" у разі, коли розсади багато, а вона, виявляється, цілком здатна обійтися і без цієї процедури без шкоди для подальшого зростання та розвитку.
Переваги вирощування томатів без пікіровки
Через описані вище причини останнім часом дедалі частіше практикується посів томатів на розсаду без пікіровки. Причому шанувальники цього методу стверджують, що сформовані у результаті рослини нічим не поступаються тим, які пікірували кілька разів — а це означає, що немає сенсу витрачати час і сили. Просто помідори, вирощені без пікіровки, після висадки висувають трохи інші вимоги під час вирощування, ніж ті, які пережили попередню пікіровку.
Отже, переваги розсади томатів без пікіровки:
- економія часу і сил городника;
- відсутність можливого пошкодження стебел і коріння томатів;
- відсутність стресу у рослин, а, це означає, що адаптація після висадки у ґрунт буд кращою;
- відмінний розвиток головного стрижневого кореня, який не прищипували — полив у відкритому ґрунті таким томатам потрібен набагато рідше;
- краща пристосованість дорослої рослини до несприятливих умов вирощування — адже її частини не пошкоджувалися.
Томати — вирощування розсади без пікіровки
Посів насіння томатів на розсаду без пікіровки проводиться звичайним способом. Залежно від терміну дозрівання обраного сорту томатів (швидко-, середньо- або пізньостиглі) насіння висаджують у заздалегідь підготований ґрунт. Попередньо його вимочують у розчині марганцівки, а ґрунт знезаражують і стерилізують.
Насіння на розсаду, яку не планують пікірувати, можна висівати навіть у останніх числах травня, адже зазвичай городники починають займатися томатами ще у лютому! При цьому плоди у відкритому ґрунті ви отримаєте одночасно.
Відмінності починаються на етапі висадки — насіння томатів кладуть не у спільний контейнер з ґрунтом, а відразу у індивідуальні ємності. Це можуть бути пластикові стаканчики або горщики з торфу. Умова для них одна — щоб об'єму ємності вистачило не лише для маленького паростка, але і для більшої, підрослої рослини розсади. Зазвичай для цього необхідно не менше 0,5 л, а краще й зовсім 1 л.
Третину об'єму продезінфікованих ємностей з дренажними отворами заповнюють ґрунтом, проливають водою і висівають у кожну 1-3 насінини томатів за звичайною технологією, лише трохи заглиблюючи. Навіщо "запасні"? На випадок, якщо якесь насіння не проросте. Якщо виживе усе, ви залишаєте найміцніший і здоровий паросток (причому бажано зробити це, не висмикуючи слабкі і деформовані рослини, а обережно зрізуючи їх ножицями). Якщо ж розсади у вас небагато — "запасні" паростки, що добре зійшли, можна просто пересадити у окрему ємність.
У міру підростання розсади потрібно поступово підсипати у склянки підготований ґрунт, після чого молоді томати активно йдуть у зростання, швидко нарощують додаткове коріння і практично нічим не хворіють.
Ще одним варіантом для висадки розсади томатів, яку не планують пікірувати, можуть стати самостійно виготовлені ємності зі шматків плівки або нетканого матеріалу, які зібрані у своєрідний мішечок з підгорнутими краями і щільно складені разом у ящик.
Ґрунтом у даному разі заповнюється весь об'єм кульочка, а якщо необхідно підсипати землю, його краї просто поступово розгортають. Далі діють за вищеописаною схемою.
Якщо ж ви підготували дійсно багато розсади, не хочете возитися з сотнями горщиків або не маєте великого, добре освітленого приміщення для вирощування молодих рослин, існує ще один варіант. Насіння томатів на розсаду без пікіровки висівається у той самий спільний ящик, але з деякими нюансами.
По-перше, ящик заповнюють землею як і стаканчики, лише на третину. По-друге, насіння томатів висівають не щільно, як у звичайному випадку з планованою пікіровкою, а досить рідко, на відстані, не меншій за 5-8 см одне від одного. По-третє, щойно сіянці зійдуть, між ними у землю ставлять широкі картонні або пластикові смужки-перегородки, щоб не перепліталося їх коріння.
Далі ваше завдання — підсипати ґрунт у міру зростання розсади так, як було зазначено раніше.
Догляд за розсадою помідорів, вирощуваною без пікіровки
Догляд здійснюється за звичайною для вирощеної за домашніх умов розсади схемою — досвічування, своєчасний полив у міру просихання ґрунту, підгодівля, загартовування. Головна відмінність від розсади, яка пережила пікіровку, — вищеописане підсипання землі у ємності і підгортання молодих рослин.
Зазвичай розсаду томатів підживлюють комплексним добривом двічі — через 10 днів після пікіровки і потім через два тижні після цього. Для томатів, які не пікірували, не зайвою буде і третя подібна підгодівля.
Висадка такої розсади у ґрунт здійснюється приблизно на 35-40-й день після появи сходів. До цього часу вона повинна досягти висоти у 25-30 см і мати не менше 8-11 добре розвинених листочків, а бажано ще й пару сформованих суцвіть. Висадка проводиться разом із земляною грудкою.
Проведений на стадії розсади відбір кращих рослин і гарний догляд у подальшому до часу висадки дозволяють отримати потужну та міцну розсаду помідорів, яка не в'яне й активно йде у зростання вже у відкритому ґрунті.
У кожного городника є свої звички і правила вирощування розсади. До того ж і ділянки наші значно відрізняються — ґрунтом, кліматом, розташуванням. Кожен має право вирощувати свої рослини так, як для нього зручніше.
А ми лише розповіли вам, що, всупереч поширеній думці, цілком можливо виростити міцну і здорову розсаду томатів без пікіровки — і багато городників вже це роблять. Чому б не спробувати й вам?
Джерело: ukr.media