Майже кожен, хто вирощує розсаду своїми руками, час від часу стикається з появою цвілі на поверхні грунту. Чому з'являється цвіль на грунті у ящичках з розсадою, наскільки небезпечно це для сіянців і як запобігти її появі?
Що викликає цвіль на ґрунті в ємності з розсадою
Утворення грунтової цвілі можуть спровокувати такі причини:
- Важкий грунт, що призводить до накопичення надмірної вологи на її поверхні;
- Поганий дренаж на дні посівного контейнера, що сприяє більш інтенсивному випаровуванню води з поверхні грунту і появі цвілі;
- Занадто великий контейнер, в якому вирощуються сіянці;
- Вода, що використовується для поливу, надто жорстка;
- Неправильна організація поливу (кількість води, яку рослина отримує щодня, має бути оптимально збалансована);
- Занадто сухе повітря в приміщенні, в результаті чого відбувається активний прояв солей на поверхні ґрунту.
Чи небезпечна цвіль для розсади?
Звичайно, адже вона може привести до загнивання і загибелі сіянців. Вищезгадані несприятливі умови для росту розсади викликають появу грибкової інфекції в грунті. Вона і виражається зовні через появу цвілі на її поверхні. «Старі» рослини і добре вкорінені сіянці здатні протистояти шкідливим грибам, але молоді саджанці не можуть впоратися з ними поодинці, тому їм необхідна підвищена увага і турбота, інформує Ukr.Media.
Вченими встановлено, що "ідеальними" умовами для зародження грибкових інфекцій у грунті є температура повітря близько 20 ° C, підвищена вологість повітря (95% і вище), а також відсутність якісної вентиляції в приміщенні.
Як позбутися цвілі на ґрунті в контейнерах з розсадою?
Якщо ви побачили на грунті білий наліт, не поспішайте впадати в паніку. Зазвичай цвіль вражає невелику кількість сіянців, більшу ж частину розсади спокійно можна врятувати. У цьому допоможуть наступні способи:
- Заміна верхнього шару ґрунту на новий. Це найпростіший спосіб боротьби з цвіллю, але, на жаль, не найбільш ефективний. Якщо грибок уразив грунт занадто глибоко, через час цвіль з'явиться знову.
- Мульчування грунту сумішшю деревної золи і вугілля (у співвідношенні приблизно 1 до 2).
- Обробка поверхні грунту сухим річковим піском (потрібно рясно посипати грунт і акуратно розпушити, намагаючись не пошкодити коріння рослин).
Для боротьби з цвіллю можна спробувати обробити уражений грунт яким-небудь препаратом для розкислення грунту, які продаються в садівничих магазинах. Для цього зніміть верхній шар грунту, замініть його на новий, попередньо обробивши його розкислювачем. Для закріплення ефекту, звільнену від верхнього шару ділянку перед засипанням можна обробити товченим активованим вугіллям.
Коли описані заходи не привели до бажаного результату і цвіль на ґрунті у ящичках з розсадою продовжує з'являтися, спробуйте замінити грунт повністю. Це трудомісткий процес, але повинен допомогти. Не забудьте перед заповненням новим ґрунтом ретельно вимити посівні контейнери, щоб спори грибкової інфекції не залишилися на стінках.
Джерело: ukr.media