Як загинули космонавти, які пілотували радянський супутник «Союз-11»

Теплий червневий день 1971-го року, передає Ukr.Media. Спусковий апарат корабля «Союз-11» здійснив заплановану посадку. У центрі управління польотами всі зааплодували, з нетерпінням чекаючи виходу екіпажу в ефір. У той момент ніхто ще не підозрював, що радянську космонавтику скоро потрясе найбільша трагедія за всю її історію.

Довга підготовка до польоту

У період з 1957 по 1975 роки між СРСР і США було напружене суперництво в галузі освоєння космосу. Після трьох невдалих запусків ракети Н-1 стало ясно: Радянський Союз програв американцям у місячній гонці. Роботи в цьому напрямку без зайвого шуму прикрили, сконцентрувавшись на будівництві орбітальних станцій.

Першу ОКС «Салют» успішно вивели на орбіту взимку 1971 року. Наступна мета ділилася на чотири етапу: підготувати екіпаж, відправити його на станцію, успішно співробітничати з нею і потім кілька тижнів проводити ряд досліджень у відкритому космосі.

Стиковка першого корабля «Союз 10» пройшла невдало із-за несправностей стикувального вузла. Тим не менш космонавтам вдалося повернутися на Землю, а їх завдання лягло на плечі наступного екіпажу.

Його командир – Олексій Леонов, кожен день бував у конструкторському бюро і з нетерпінням чекав запуску. Проте доля розпорядилася інакше. За три доби до польоту у бортінженера Валерія Кубасова лікарі виявили дивну пляму на знімку легенів. Для уточнення діагнозу часу не залишалося, і потрібно було терміново шукати заміну.

Питання про те, хто тепер полетить в космос, вирішувалося у владних колах. Держкомісія зробила свій вибір в самий останній момент, лише за 11 годин до старту. Її рішення було вкрай несподіваним: екіпаж міняли повністю, і тепер в космос відправлялися Георгій Добровольський, Владислав Волков та Віктор Пацаев.

Що чекало космонавтів на ОКС «Салют»

Запуск «Союзу 11» пройшов 6 червня 1971 р. з космодрому Байконур. У той час пілоти відправлялися в космос у звичайних льотних костюмах, тому що конструкція корабля не передбачала використання скафандрів. При будь якому витоку кисню екіпаж був приречений.

На наступний день після старту настав складний етап стикування. Вранці 7 червня на пульті включилася програма, відповідальна за зближення зі станцією «Салют». Коли до неї залишилося не більше 100 метрів, екіпаж перейшов на ручне управління кораблем і через годину успішно зістикувався з ОКС.

Після цього почався новий етап освоєння космосу – тепер на орбіті була повноцінна наукова станція. Добровольський передав новини про успішне стикування на Землю, і його команда приступила до розконсервації приміщень.

Графік космонавтів був детально розписаний. Кожен день вони проводили дослідження та медико-біологічні експерименти. Регулярно виконувалися телевізійні репортажі з Землею прямо з борту станції.

26 червня (тобто рівно через 20 діб) екіпаж «Союзу-11» став новим рекордсменом по дальності польоту і тривалості перебування в космосі. До закінчення їх місії залишилося 4 дні. Зв'язок з Центром керування був стійкий, і нічого не віщувало біди.

Шлях додому і трагічна загибель екіпажу

29 червня прийшов наказ про завершення місії. Екіпаж переніс всі записи досліджень на борт «Союзу-11» і зайняв свої місця. Розстикування пройшло успішно, про що Добровольський повідомив в Центр управління. Настрій у всіх був піднесений. Владислав Волков навіть пожартував в ефірі: «До зустрічі на Землі, і готуйте коньяк».

Після від'єднання політ проходив за планом. Своєчасно запустилася гальмівна установка, а спусковий апарат відокремився від основного відсіку. Після цього зв'язок з екіпажем припинився.

Москва. 30 червня. Трагічна звістка про загибель екіпажу космічного корабля

Тих, хто очікував космонавтів на Землі, це не особливо стривожило. Коли корабель входить в атмосферу, за його обшивці прокочується хвиля плазми і антени зв'язку обгорають. Лише штатна ситуація, зв'язок незабаром відновиться.

Парашут розкрився строго за графіком, але «Бурштин» (це позивний екіпажу) досі мовчав. Тиша в ефірі почала напружувати. Після приземлення спускового апарату до нього практично відразу підбігли рятувальники і лікарі. На стукіт по обшивці не було жодної реакції, тому люк довелося відкривати в аварійному режимі.

Перед очима постала жахлива картина: Добровольський, Пацаев і Вовків сиділи мертвими у своїх кріслах. Трагедія вразила всіх своєю нез'ясовністю. Адже посадка пройшла за планом, і ще недавно космонавти виходили на зв'язок. Смерть сталася майже миттєвою через виток повітря. Однак, що її викликало, поки не відомо.

Чому загинули радянські космонавти

Спеціальна комісія буквально по секундах відновила, що насправді сталося. Виявилося, що під час посадки екіпаж виявив витік повітря через вентиляційний клапан над місцем командира.

Часу, щоб закрити його у них не залишилося: для цього було потрібно 55 секунд здоровій людині, а скафандрів і навіть кисневих масок в екіпіровці не було передбачено.

Медична комісія виявила у всіх загиблих сліди мозкового крововиливу і пошкодження барабанних перетинок. Розчинене у крові повітря буквально скипіло і закупорило судини.

Для пошуку технічної несправності, що викликала розгерметизацію клапана, комісія провела понад 1000 експериментів із залученням заводу-виробника. Паралельно КДБ відпрацьовувало варіант свідомого шкідництва.

Однак жодна з цих версій не знайшла підтвердження. Свою роль тут зіграла елементарна халатність на виробництві. Перевіряючи стан «Союзу», з'ясувалося: багато з гайок просто не були закручені потрібним чином, що і призвело до відмови клапана.

На наступний день після трагедії всі газети СРСР вийшли з чорними траурними рамками, а будь-які космічні польоти були припинені на 28 місяців. Тепер в обов'язковій екіпіровці космонавтів передбачалася скафандри, але ціною цього стали життя трьох льотчиків, які так і не побачили яскравого літнього сонця на рідній Землі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *