Цього літа європейські трейдери використовують лише малу частину величезних сховищ природного газу в Україні після російських атак, пише Financial Times. Підвищений ризик і відсутність цінових стимулів знизили привабливість обʼєктів.
Україна має найбільші підземні сховища в Європі й минулого року надала компаніям ЄС місце для зберігання надлишків газу напередодні зими.
Як працюють топові благодійні фонди? Як меценати обирають, які соціальні проєкти підтримувати? Чим благодійність корисна для вашого бізнесу? Дізнайтеся відповіді 23 серпня на форумі «Майстри добра». Спікери – лідери «Повернись живим», Superhumans, Zagoriy Foundation, «Азову», МХП, ОККО. Долучайтеся!
Ключові факти
- Після того, як навесні російські атаки були спрямовані на енергетичну інфраструктуру України, зокрема насосні станції для зберігання газу, європейські обсяги в червні та липні впали лише до однієї десятої від тих, що зберігалися за той самий період минулого року. «Постійні атаки Росії на українські сховища збільшують ризик зберігання газу», – заявив Марко Заальфранк, голова відділу торгівлі в континентальній Європі енергетичної групи Axpo.
- Цього року закачування було незначним, навіть попри те, що сховища ЄС заповнені на 86% – це найвищий рівень цього року, за даними Gas Infrastructure Europe.
- За даними Argus, у червні та липні європейські компанії відправили всього 15,4 млн кубометрів і 51,9 млн кубометрів порівняно зі 102,7 млн кубометрів і 586,6 млн кубометрів у ті самі місяці минулого року.
- Хоча самі газові резервуари розташовані глибоко під землею, що захищає їх від ударів, пошкодження надземних споруд, що використовуються для закачування газу в сховище або з нього, є суттєвим ризиком, що викликає занепокоєння трейдерів. «Головна проблема не у втраті газу, а у неможливості його вилучення, коли він потрібен і затребуваний», – сказав Заальфранк.
- Накопичення газу у сховищах України прискорюється у літні місяці, коли ціни на газ низькі порівняно з іншими сезонами. Потім трейдери продають його, коли ціни зростають, щоб отримати прибуток, як правило, у зимові місяці, коли потреба в опаленні підвищує попит на природний газ.
- За даними агентства Argus, торік різниця часто перевищувала €20 за МВт·год влітку, але цього року вона становила лише близько €5/МВт·год. «Різниця в цінах не настільки приваблива, щоб виправдати ризик закачування газу в зону бойових дій», – заявив представник Axpo.
Контекст
Газові сховища в ЄС можуть вміщати не більше 100 млрд кубометрів природного газу, тоді як річний попит у блоці становить від 350 млрд до 500 млрд кубометрів залежно від погодних та інших умов.
Торік Україна запропонувала близько 10 млрд куб. м додаткових потужностей для зберігання, а європейські компанії заготовили понад 2 млрд куб. м перед зимовими місяцями. Також Україна пропонувала такі стимули, як низькі тарифи на зберігання, оскільки вона зацікавлена в тому, щоб європейські трейдери продовжували використовувати її газову інфраструктуру.
Минулого року ЄС вів переговори з банками щодо надання страхування для покриття ризиків, проте з того часу вони зійшли нанівець.